روش جدیدی برای درمان ترس های مربوط به فوبیا و PTSD

روش جدیدی برای درمان ترس های مربوط به فوبیا و PTSD

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، یک تیم از دانشمندان علوم اعصاب طی یک پژوهش جدید موفق شدند تا با تغییر شرایط مغز بر ترس‌های خاص افراد غلبه کنند.

این روش جدید می‌تواند به راههای جدیدی برای درمان بیماران مبتلا به “فوبیا” یا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) منجر شود.

با توجه به آمار ارائه شده از موسسه ملی بهداشت روان حدود ۱۹ میلیون بزرگسال در ایالات متحده و یا ۸٫۷ درصد از جمعیت بزرگسال، از ترس از اجسام خاص یا شرایط خاص رنج می‌برند.

سایک نیوز

 PTSD، نوع دیگری از اختلال اضطرابی، حدود ۷٫۷ میلیون بزرگسال در ایالات متحده را درگیر کرده و پس از بروز یک تروما، مانند تجاوز جنسی یا مبارزه نظامی در فرد پدید آید.

محققان این پژوهش به دنبال راههای جایگزین برای درمان‌های فعلی اضطراب مانند بیزاری درمانی هستند.

بیزاری‌درمانی یک گونه درمان روان‌شناسی است که در آن بیماران در معرض داروی محرک یا برانگیزنده قرار گرفته در حالیکه هم زمان در معرض برخی از ناراحتی‌ها نیز قرار می‌گیرند. این موجب شرطی‌شدن خواهد گشت و بیمار داروی محرک را با احساسات ناجخوشایند همبسته ساخته و باعث می‌شود تا بیمار رفتار ویژه‌ای را انجام ندهد.

رویکرد جدید این محققان ترکیبی از هوش مصنوعی (AI) و تکنولوژی اسکن مغز در یک تکنیک به نام “واکنش عصبی رمزگشایی شده” ((Decoded Neurofeedback است.

این دانشمندان علوم اعصاب برای انجام پژوهش خود از ۱۷ داوطلب سالم استفاده کردند. آنها به جای آزمایش ترس موجود در شرکت کنندگان، یک ترس خفیف و جدید را با ارائه یک شوک الکتریکی کوچک در هنگام دیدن تصاویر رایانه‌ای در فرد ایجاد کردند.

اسکنر مغز بر فعالیت ذهنی داوطلبان نظارت کرده و قادر به تشخیص نشانه‌های ترس در حافظه فرد شد.

این محققان ادعا می‌کنند که با استفاده از روش تشخیص تصویر  AI، یک روش سریع و دقیق برای بررسی علل ترس‌های پنهان و قدیمی ایجاد کردند.

چالش بعدی این محققان پیدا کردن یک راه برای کاهش و یا حذف این ترس‌های قدیمی بود.

این تیم دریافتند که مغز داوطلبان هنوز هم نشانه‌هایی از ترس‌های قدیمی و خاص را نشان داد، حتی زمانیکه آنها در حال استراحت بودند و نسبت به ترس آگاهی نداشتند.

دانشمندان به سرعت توانستند آن الگوهای مغز را رمزگشایی کنند و به شرکت کنندگان پول و پاداش دادند به طوریکه پاداش جای ترس قدیمی آنها را گرفت. آنها این کار را در طول سه روز مداوم انجام دادند.

در پایان پاداش درمانی، عصب شناسان همان تصاویر را که قبلا با شوک الکتریکی همراه بود به داوطلبان نشان دادند.

آنها مشاهده کردند که مرکز ترس مغز″ آمیگدال”، دیگر هیچ فعالیتی از خود نشان نداد.

محققان این پژوهش امیدوارند که این روش بتواند از ترس و قرار گرفتن در معرض عوارض جانبی درمان‌های مبتنی بر دارو جلوگیری کند.

این تیم بین‌المللی یافته‌های خود را دوشنبه در مجله Nature Human Behaviour به چاپ رساندند.

روش جدیدی برای درمان ترس های مربوط به فوبیا و PTSD
5 از 1 رای
telegram2 files

5 دیدگاه

  1. بله
   در اختلالات اضطرابی نوعی وجود داره به نام اختلال اضطراب فراگیر. فردی که به این اضطراب دچار میشه. در اغلب اوقات روز در ترس و نگرانی از پیشامدهای مختلف قرار داره. برای مثال ترس از دست دادن فرزند, ترس ترک شدن از جانب همسر و …

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

 1. با سلام من اضطراب فراگیر دارم کلا از هر پیشامدی می ترسم زمان مدرسه با اینکه پرس رو خونده بودم میترسیدم معلم صدام کنه شب اشم که دوس می خذندم از اصظرا ب چندین ساعت طول می کشید تا یه دری وو بفهمم یا حفظ کنم بعد یوکار رفتن از شدت استرس دست وپامو گم می کردم و اگه رئیس یه ماه منو تحمل می کرد من درست می شدم عادت نی کردم اما متاسفانه فکر می کردن من ذاتا دست پاچلفتی ام در مورد ازدواج با ابنکه ۳۳سال داوم اما هرخواستگار که میاد می تریم که ترکم کنه اذیت کنه پول نده کتک بزنهاونقدر غک می کنم حاات تهوع دست میده یاخواب خیلی میاد یا نمی یاد اشتهام کور می شه در حد اینکه تو یه هفته ۷کیلو کم کردم قلبم انگار از بدنم کنده شده می خواد بیاد تو دهنم تو تمام کارههایی که می خوام شروع کنم همین حالت رو دارمبعد که خواستگار کنسل می شه یه مدت خوبم بعد دوباره حتلم بده ولی نه به شدت قبل این بار می گم تنها می مونم پیر می شم مریض می شم اگه ازدواج نکنم اینده ام چی می شه الانم ما ۱۶۳قد وزنم۵۲هست لطفا کمکم کنید

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  1. سلام دوست عزیز
   بهترین راه حلی که برای کمک شما می تونیم بهتون پیشنهاد کنیم اینه که به دکتر روانشناس مراجعه کنید و اگر لازم باشه ایشون شما رو به روانپزشک و دارو درمانی ارجاع خواهند داد. اختلالات اضطرابی درمان پذیرند و فقط لازمه که شما بپذیرید که نیاز به کمک دارید و مسیر درمان و طی کنید. اضطراب بهبود پیدا میکنه و بهبودیش کیفیت زندگی شما را بالا خواهد برد و بیشتر مشکلاتتون حل خواهد شد. علاوه بر بهبودی نسبی روش های مقابله با استرس و اضطراب را هم یاد خواهید گرفت.
   در قدم اول به دکتر مراجعه کنید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *