روش جدیدی برای درمان ترس های مربوط به فوبیا و PTSD

روش جدیدی برای درمان ترس های مربوط به فوبیا و PTSD

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، یک تیم از دانشمندان علوم اعصاب طی یک پژوهش جدید موفق شدند تا با تغییر شرایط مغز بر ترس‌های خاص افراد غلبه کنند.

این روش جدید می‌تواند به راههای جدیدی برای درمان بیماران مبتلا به “فوبیا” یا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) منجر شود.

با توجه به آمار ارائه شده از موسسه ملی بهداشت روان حدود ۱۹ میلیون بزرگسال در ایالات متحده و یا ۸٫۷ درصد از جمعیت بزرگسال، از ترس از اجسام خاص یا شرایط خاص رنج می‌برند.

سایک نیوز

 PTSD، نوع دیگری از اختلال اضطرابی، حدود ۷٫۷ میلیون بزرگسال در ایالات متحده را درگیر کرده و پس از بروز یک تروما، مانند تجاوز جنسی یا مبارزه نظامی در فرد پدید آید.

محققان این پژوهش به دنبال راههای جایگزین برای درمان‌های فعلی اضطراب مانند بیزاری درمانی هستند.

بیزاری‌درمانی یک گونه درمان روان‌شناسی است که در آن بیماران در معرض داروی محرک یا برانگیزنده قرار گرفته در حالیکه هم زمان در معرض برخی از ناراحتی‌ها نیز قرار می‌گیرند. این موجب شرطی‌شدن خواهد گشت و بیمار داروی محرک را با احساسات ناجخوشایند همبسته ساخته و باعث می‌شود تا بیمار رفتار ویژه‌ای را انجام ندهد.

رویکرد جدید این محققان ترکیبی از هوش مصنوعی (AI) و تکنولوژی اسکن مغز در یک تکنیک به نام “واکنش عصبی رمزگشایی شده” ((Decoded Neurofeedback است.

این دانشمندان علوم اعصاب برای انجام پژوهش خود از ۱۷ داوطلب سالم استفاده کردند. آنها به جای آزمایش ترس موجود در شرکت کنندگان، یک ترس خفیف و جدید را با ارائه یک شوک الکتریکی کوچک در هنگام دیدن تصاویر رایانه‌ای در فرد ایجاد کردند.

اسکنر مغز بر فعالیت ذهنی داوطلبان نظارت کرده و قادر به تشخیص نشانه‌های ترس در حافظه فرد شد.

این محققان ادعا می‌کنند که با استفاده از روش تشخیص تصویر  AI، یک روش سریع و دقیق برای بررسی علل ترس‌های پنهان و قدیمی ایجاد کردند.

چالش بعدی این محققان پیدا کردن یک راه برای کاهش و یا حذف این ترس‌های قدیمی بود.

این تیم دریافتند که مغز داوطلبان هنوز هم نشانه‌هایی از ترس‌های قدیمی و خاص را نشان داد، حتی زمانیکه آنها در حال استراحت بودند و نسبت به ترس آگاهی نداشتند.

دانشمندان به سرعت توانستند آن الگوهای مغز را رمزگشایی کنند و به شرکت کنندگان پول و پاداش دادند به طوریکه پاداش جای ترس قدیمی آنها را گرفت. آنها این کار را در طول سه روز مداوم انجام دادند.

در پایان پاداش درمانی، عصب شناسان همان تصاویر را که قبلا با شوک الکتریکی همراه بود به داوطلبان نشان دادند.

آنها مشاهده کردند که مرکز ترس مغز″ آمیگدال”، دیگر هیچ فعالیتی از خود نشان نداد.

محققان این پژوهش امیدوارند که این روش بتواند از ترس و قرار گرفتن در معرض عوارض جانبی درمان‌های مبتنی بر دارو جلوگیری کند.

این تیم بین‌المللی یافته‌های خود را دوشنبه در مجله Nature Human Behaviour به چاپ رساندند.

15 دیدگاه

  1. بله
   در اختلالات اضطرابی نوعی وجود داره به نام اختلال اضطراب فراگیر. فردی که به این اضطراب دچار میشه. در اغلب اوقات روز در ترس و نگرانی از پیشامدهای مختلف قرار داره. برای مثال ترس از دست دادن فرزند, ترس ترک شدن از جانب همسر و …

 1. با سلام من اضطراب فراگیر دارم کلا از هر پیشامدی می ترسم زمان مدرسه با اینکه پرس رو خونده بودم میترسیدم معلم صدام کنه شب اشم که دوس می خذندم از اصظرا ب چندین ساعت طول می کشید تا یه دری وو بفهمم یا حفظ کنم بعد یوکار رفتن از شدت استرس دست وپامو گم می کردم و اگه رئیس یه ماه منو تحمل می کرد من درست می شدم عادت نی کردم اما متاسفانه فکر می کردن من ذاتا دست پاچلفتی ام در مورد ازدواج با ابنکه ۳۳سال داوم اما هرخواستگار که میاد می تریم که ترکم کنه اذیت کنه پول نده کتک بزنهاونقدر غک می کنم حاات تهوع دست میده یاخواب خیلی میاد یا نمی یاد اشتهام کور می شه در حد اینکه تو یه هفته ۷کیلو کم کردم قلبم انگار از بدنم کنده شده می خواد بیاد تو دهنم تو تمام کارههایی که می خوام شروع کنم همین حالت رو دارمبعد که خواستگار کنسل می شه یه مدت خوبم بعد دوباره حتلم بده ولی نه به شدت قبل این بار می گم تنها می مونم پیر می شم مریض می شم اگه ازدواج نکنم اینده ام چی می شه الانم ما ۱۶۳قد وزنم۵۲هست لطفا کمکم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بهترین راه حلی که برای کمک شما می تونیم بهتون پیشنهاد کنیم اینه که به دکتر روانشناس مراجعه کنید و اگر لازم باشه ایشون شما رو به روانپزشک و دارو درمانی ارجاع خواهند داد. اختلالات اضطرابی درمان پذیرند و فقط لازمه که شما بپذیرید که نیاز به کمک دارید و مسیر درمان و طی کنید. اضطراب بهبود پیدا میکنه و بهبودیش کیفیت زندگی شما را بالا خواهد برد و بیشتر مشکلاتتون حل خواهد شد. علاوه بر بهبودی نسبی روش های مقابله با استرس و اضطراب را هم یاد خواهید گرفت.
   در قدم اول به دکتر مراجعه کنید.

 2. سلام من دنبال مقاله ای درباره فوبیااز حیوانات برای درس روش تحقیق باید به صورت ادبیات نویسی انجام بدم ولی متاسفانه نمی تونم مقاله ای درباره این موضوع پیداکنم ،البته چیزی های پیداکردم ولی باز به درد من نمی خورد. میخواستم بدونم میتونم از شما در خواست کنم اگر مقاله ای با این موضوع دارین برای من به ایمیلم بفرستین.باتشکر

 3. سلام.کی میشه از دست این مریضی راحت شم.دیگه به اخرش رسیدم.ترس از همه چی گرفتم.فقط مرگ بهترین راهش هست .دیگه خسته شدم.همه چیزم رو دارم از دست میدم.کار وکاسبی وزن وبچه.خدایا کمکم کن.الهی وربی من لی غیرک

  1. سلام
   با توجه به توصیف نشانه هایی که داشتین ، و اینکه بعد از یک دوره بهبودی دوباره علائم با شدت بیشتری بعد از پایان خدمت سربازی برگشته ، بهتره به یک روانشناس مجرب رجوع کنید تا به کمک چند تکنیک از شدت علائم کاسته بشه و کم کم بهبودی حاصل کنید.

 4. سلام .من از فلاش تانک ..سرویس فرنگی ..وان…استخر…میترسم …انقدری که عرقنیکنمو تپس قلب میگیرم ایا این هم نوعی فوبیاست وایا درمان دارد…ممنون

 5. سلام
  ۳۳ سالمه
  فوبیا پزشکی دارم از درمانش هم میترسم
  ولی میخام باهاش بجنگم و برم درمان کنم
  از کجا باید شروع کنم ؟
  ممنونم از شما

 6. سلام من تنگناهراسی دارم روانپزشک نرفتم هر روزم داره بدتر میشه حتی شبها میترسم بخوام حس خفگی میکنم چون آسمم دارم دکتر ریه ام بهم قرص سرالین داده میترسم استفاده کنم خواب آور باشه یا بهش شوک آنافیلاکسی نشون بدم چون سابقه شوک به یه سری داروها رو دارم البته تا حالا سرالین استفاده نکردم میشه راهنماییم کنین که این قرص رو استفاده کنم یا نه
  ممنونم ازتون

 7. سلام تلقین عدم ترس اثری روی افرادنداره.ترس ازافرادی که ظاهرشون تهدیدآمیزه یاعدم توانایی اثبات نگاه روی کسانی که نگاهشون میکنن ویاعدم توانایی نگه داشتن نگاه وقتی شخص متوجه میشه وسرش برمیگردونه نگاهش کنه وحتی عدم توانایی دفاع ازخودوحریم خودازمشکلات بسیاربزرگ زندگی هستش که ادامه زندگی توانزوا ممکن میکنه.بدشانسی اینه که تابزرگسالی هم دوام داره.حقیقته گرچه تلخه.

 8. سلام .من افسانه هستم و حدود ۵۷ سال دارم.
  از کودکی از تمامی حیوانات و جانوران و حتی حشرات میترسیدم و این ترس یک فوبیای شدی و مزمن است . بطوریکه اگر در محلی قرار بگیرم که سگ ، گربه یا هر جانور دیگری حتی مارمولک و جوجه وجود داشته
  باشد به مرز سکته میرسم . غیر از این از یک
  اضطراب شدید نسبت به اشتباه یا درست انجام ندادن کار نیز رنج میبرم و در زمان
  یادگیری و انجام دادن هر امتحان و کاری
  بشدت ضربان قلبم تند شده و عرق شدید و
  لرزش بدن به من دست داده و همزمان مغز و ذهنم کاملاً قفل شده و چیزی جز ترس و اضطراب بیادم نمی آید . خوهشمندم برای
  درمان این فوبیاهای آزار دهنده مرا راهنمایی
  فرمایید . متشکرم .

 9. سلام من ۲۷ سالمه ترس از محیط بسته دارم اگر ماشینی بشینم ک درش قفل خودکار داره دیوونه میشم هر جور شده پیاده میشم اتوبوس اسانسور هواپیما نمیتونم سوار شم وباعث خنده اطرافیانمه باید چکار کنم دیگه دارم مثل زندونیا میشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *