اهمیت نقش رسانه ها در ترویج همسر گزینی

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، دکتر علی شیخ الاسلامی در همایش ازدواج در عصر یخبندان در محل یادمان شهدای هفتم تیر گفت: در برخی کشورها از جمله آمریکا با کار رسانه ای توانسته اند میزان ازدواج دراین کشور را در چند سال اخیر افزایش دهند و از میزان آمار طلاق بکاهند.
مدیرعامل موسسه خانواده سلامت بنیان از اهمیت این نکته سخن گفت که رسانه ها باید تبلیغات زیادی در مورد فواید ازدواج همچون طول عمر بیشتر افراد متاهل ، سبک زندگی سالمتر و گردآوری ثروت و سرمایه اقتصادی بیشتر داشته باشند.
وی در مورد طرح همسرگزینی این موسسه توضیح داد: این طرح با تاکید بر حفظ شان افراد، احترام و منزلت خانواده و پاسداشت ستنهای ملی و اسلامی در کنار استفاده از روش ها و شاخص های علمی صورت می گیرد.
به گفته وی، افراد مجردی که قصد ازدواج دایم دارند به این دفتر مراجعه و با ثبت نام در طرح همسر گزینی و ارائه مدارک لازم پرونده تشکیل می دهند .تست شخصیت از آنها گرفته و نتیجه و تفسیر آن ارائه می شود.
این روانشناس ادامه داد: این افراد در کارگاه های آموزشی ملاک های ازدواج و همسر گزینی آگاهانه شرکت می کنند تا توانمندی های لازم را برای انتخاب درست به دست آورند.سپس کارشناسان موسسه ازبین افرادی که ثبت نام کرده اند گزینه مناسبی که از نظر شخصیتی، اعتقادی ،شرایط فرهنگی و سبک زندگی در شان فرد متقاضی باشد به وی معرفی می کنند.
وی خاطرنشان کرد: فرد پس از مطالعه اطلاعات و روحیات شخص معرفی شده در صورت تمایل در دفتر موسسه زیر نظر کارشناسان با وی دیدار خواهد داشت.درصورت نبود مشکل ، زمینه ازدواج موفق آنها فراهم می شود.

تغییر نگرش ها نسبت به ازدواج سنتی
شیخ الاسلامی با اشاره به عواملی نظیر گذر از سنت به مدرنیته در کاهش ازدواج در جامعه افزود: نداشتن مهارت های لازم و آگاهی فکری نیز مانع از انتخاب صحیح افراد برای همسر گزینی می شود هرچند دلایل این اتفاق متعدد است.
وی با انتقاد از برخی رسانه های داخلی به دلیل فراموش کردن رسالت خود در زمینه ترویج ازدواج گفت: این مطبوعات و رسانه ها غیر مستقیم بر روی افزایش آمار طلاق مانور می دهند که این نگرش منفی را در مورد پیوند آسمانی ( ازدواج ) ایجاد می کند.
شیخ الاسلامی با تاکید بر ارایه راهکار برای یک ازدواج پایدار توضیح داد: ازدواج یک رابطه دو لبه است یعنی می تواند به یک ارتباط آشفته و ناآرام و یا رابطه ای عاطفی و پر آرامش بیانجامد.
مدیرعامل موسسه خانواده سلامت بنیان در بخشی دیگر از سخنانش به نقش خود شناسی و داشتن مهارت های زندگی زناشویی در موفقیت ازدواج اشاره کرد و گفت: مهارت های زندگی مقدمه ازدواج است برای این که بتوان از آنها در زندگی مشترک و ارتباطات کلامی بهره گرفت و موانع و مشکلات را از سر راه برداشت.
وی درباره دلایل زندگی های ناآرام و آشفته گفت: نگذاشتن وقت و انرژی برای تفریح و سرگرمی، اختلاف در شیوه تربیت فرزند، لجبازی زوجین، منفی گرایی و عیب جویی ا زجمله این عوامل هستند.

ملاک های مورد توجه برای ازدواج
شیخ الاسلامی درباره ملاک های انتخاب همسر افزود: این ملاک ها باید ویژگی های ثابت طرف مقابل را بسنجد یعنی ویژگی که هر شخصی در ابتدای آشنایی دارد، تغییر ناپذیر است و در طول زندگی هم ثابت باقی خواهد ماند.

اهمیت نقش مراکز مشاوره در مشاوره پیش از ازدواج
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، در این همایش که با حضور تعدادی زیادی از دانشجویان و جوانان امروز در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد، حجت الاسلام محمد رضا زائری مدیر این مجموعه سخنانی ایراد کرد و از حاضران خواست تا سوالات و پیشنهادهای خود را برای برگزاری جلسات پرسش و پاسخ در زمینه ازدواج و مسائل مرتبط با آن مطرح کنند.
وی گفت: خداوند برای افراد گزینه های مناسب را برای همسرگزینی قرار داده که باید آنها با جست و جوی نیمه دیگر خود از طریق راهنمایی و مشاوره والدین، کلینیک های خانواده و مراکز مشاوره آن را یافته و سپس ازدواج کنند.


telegram2 files