۵۰ درصد معتادان متجاهر تا ۵ سال بعد از اولین مصرف «کارتن خواب» شده‌اند

۵۰ درصد معتادان متجاهر تا ۵ سال بعد از اولین مصرف «کارتن خواب» شده‌اند

مدیرکل بهزیستی استان تهران طرح غربالگری معتادان متجاهر تهران را تشریح کرد و گفت: براساس آمارها، نیمی از این معتادان متجاهر یک تا پنج سال پس از اولین مصرف به کارتن خوابی رسیده‌اند.

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، اصغر باقری در نشست خبری امروز خود به بررسی وضعیت آماری غربالگری معتادان متجاهر استان تهران پرداخت و گفت: در مرحله اول ۴۰۲۹ و در مرحله دوم ۴۰۰۵ معتاد متجاهر مورد غربالگری قرار گرفتند که پس از غربالگری مشخص شد از این تعداد ۱۸۴ نفر معتاد متجاهر نبودند. تست ۲۲۴ نفر منفی بود،همچنین ۲۴۹ نفر سالمند، ۱۲۶ نفر افاغنه، پنج نفر زیر ۱۷ سال، ۳۶ نفر تحت درمان متادون و ۱۸۴ نفر نیز ترخیص پزشکی داشتند.  خروجی غربالگری ۳۰۵۰ نفر بود که در ۱۲۰ مرکز اقامتی بهزیستی نگهداری می شوند.

وضعیت سواد و تحصیلات معتادان متجاهر نگهداری شده در مراکز

وی با اشاره به اینکه ۴۳٫۷ درصد این افراد تهرانی بودند گفت: بر اساس خود اظهاری انجام شده مشخص شد ۶٫۹ درصد (۲۲۹ نفر) اهل استان لرستان، ۵٫۲ درصد (۱۵۰ نفر) خراسان رضوی، ۴٫۷ درصد (۱۵۵ نفر) آذربایجان شرقی، ۴٫۳ درصد (۱۴۲ نفر) گیلان، ۴ درصد (۱۳۳ نفر) ایلام، ۲٫۹ درصد (۹۶ نفر) نیز اهل کرمانشاه بودند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران به وضعیت سواد این افراد اشاره کرد و گفت: ۹٫۹ درصد (۳۴۰ نفر) بیسواد، ۲۲٫۵ درصد (۷۷۲ نفر) ابتدایی، ۳۳ درصد (۱۱۳۵ نفر) راهنمایی، ۱٫۶ درصد (۵۴ نفر) زیر دیپلم، ۲۴٫۳ درصد (۸۳۵ نفر) دیپلم، ۳٫۱ درصد (۱۰۵ نفر) فوق دیپلم، ۳٫۳ درصد (۱۱۳ نفر) لیسانس، ۰٫۶ درصد (۲۰ نفر) فوق لیسانس به بالا بودند و همچنین ۶۲ نفر نیز اظهاری نکردند.

به گفته باقری بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که یک سوم معتادان متجاهر نگهداری شده، تحصیلات دیپلم به بالا دارند.

۳۲ درصد این دسته از معتادان متجاهر تهران متاهل هستند

وی همچنین به وضعیت تاهل و تجرد معتادان نیز اشاره و اظهار کرد: ۲۱٫۸ درصد (۷۴۹ نفر) مجرد، ۳۲٫۶ درصد (۱۱۲۱ نفر) متاهل، ۱۵٫۶ درصد (۵۳۷ نفر) مطلقه، ۱٫۱ درصد (۳۸ نفر) همسر فوت شده بودند که ۲۸٫۸ درصد (۹۹۱ نفر) نیز پاسخی ندادند.

وی به تعداد فرزندان نیز در این بررسی‌ها اشاره کرد و افزود: ۱۳۸۶ نفر فرزندی نداشتند، ۸۶۵ نفر یک فرزند، ۷۰۵ نفر دو فرزند، ۲۲۹ نفر سه فرزند، ۱۳۵ نفر چهار فرزند، ۳۰ نفر پنج فرزند، یک نفر شش فرزند و یک نفر نیز دارای هشت فرزند بودند و همچنین ۸۴ نفر نیز پاسخی ندادند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران به وضعیت اشتغال معتادان متجاهر نگهداری شده در مراکز نیز اشاره کرد و گفت: ۳۴٫۶ درصد (۱۱۸۸ نفر) شغلی نداشتند، ۴۴٫۵ درصد (۱۵۳۰ نفر) دارای شغل و ۲۰٫۹ درصد (۷۱۸ نفر) پاسخی ندادند.

باقری همچنین گفت: ۳۰۶۸ نفر عنوان کردند که معتاد هستند و ۳۳۳ نفر نیز اعلام کردند معتاد نیستند که پس از انجام آزمایش ها مشخص شد ۳۱۷۷ نفر از این افراد معتاد بوده و ۲۲۴ نفر معتاد نبودند که این آمارها درستی خوداظهاری ها را تایید می کند.

سن شروع مصرف مواد و کارتن‌خوابی این افراد

وی همچنین به سن شروع مصرف در این افراد اشاره کرد و افزود: ۱۸ نفر عنوان کردند که اولین بار ۶ تا ۱۰ سالگی، ۱۷۷ نفر ۱۱ تا ۱۵ سالگی، ۴۵۸ نفر ۱۶ تا ۲۰ سالگی، ۶۲۳ نفر ۲۱ تا ۲۵ سالگی، ۸۳۵ نفر ۲۶ تا ۳۰ سالگی، ۵۶۳ نفر ۳۱ تا ۳۵ سالگی، ۲۷۸ نفر ۳۶ تا ۴۰ سالگی، ۱۹۶ نفر ۴۱ تا ۴۵ سالگی، ۱۱۲ نفر ۴۶ تا ۵۰ سالگی، ۸۵ نفر ۵۱ تا ۵۵ سالگی و ۴۰ نفر نیز ۵۶ تا ۶۵ سالگی مواد مصرف کردند.

به گفته باقری میانگین سنی این معتادان برای شروع مصرف ۳۰ سالگی بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران به رابطه بین مدت مصرف و کارتن خوابی معتادان متجاهر دستگیر و نگهداری شده در مراکز اشاره و اظهار کرد: ۱۵۲۶  یک تا پنج سال بعد از زمان مصرف، ۶۴۷ نفر شش تا ۱۰ سال، ۳۱۵ نفر ۱۱ تا ۱۵ سال، ۲۳۶ نفر ۱۶ تا ۲۰ سال، ۹۰ نفر ۲۱ تا ۲۵ سال، ۷۲ نفر ۲۶ تا ۳۰ سال، ۳۷ نفر ۳۱ تا ۳۵ سال، ۴۲ نفر ۳۶ تا ۴۰ سال و ۸ نفر ۴۵ سال به بالا کارتن خواب شدند.

وی گفت: این آمارها نشان می دهد نیمی از معتادان متجاهر نگهداری شده طی یک تا پنج سال پس از مصرف کارتن خواب شده‌اند که نشان دهنده این است که هم خانواده و هم اجتماع بعد از اعتیاد کمکی به آنها نکردند. همچنین ۹ درصد این افراد نیز حدود ۹ سال طول کشیده تا کارتن خواب شوند.

وی به رابطه سیگار و اعتیاد نیز اشاره کرد و افزود: ۷۵ درصد (۳۰۲۸ نفر) عنوان کردند که سیگاری بوده و ۲۸۲ نفر نیز سیگار نمی کشند . همچنین در غربالگری ها مشخص شد که میانگین سن مصرف سیگار در معتادان متجاهر ۲۲٫۵ سالگی است.

بیشتر بخوانید

۵۰ درصد معتادان متجاهر تا ۵ سال بعد از اولین مصرف «کارتن خواب» شده‌اند
5 از 1 رای
telegram2 files

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *