گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی چیست؟

سایک نیوز به نقل از افق سلامت: درمان‌های روانشناختی به شکل و شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شوند که هر کدام ویژگی و فواید مخصوص به خودشان را دارند. گروه درمانی یکی از همین شیوه‌های مهم و موثر است که در میان بسیاری از افراد محبوبیت دارد.
بهترین تعریف از گروه درمانی را می‌توان به این شکل بیان کرد:
گروه درمانی یک شیوه مهم روان درمانی و مشاوره است که به صورت گروهی، همراه با یک روانشناس متخصص و درباره یک زمینه مشخص انجام می‌شود. درواقع افرادی که در جلسه گروه درمانی شرکت می‌کنند، دارای یک مشکل با زمینه مشترک هستند که می‌توانند پیرامون آن صحبت کنند. برای مثال در بسیاری از درمان‌های اضطراب، افسردگی، اعتیاد، وسواس و … از گروه درمانی استفاده می‌شود.
تعداد افرادی که در گروه درمانی شرکت می‌کنند، از ۶ تا ۱۵ نفر متغیر است و جلسات گروه درمانی عموما در ۱۰ جلسه انجام می‌گیرد.
گروه درمانی شیوه بسیار مفیدی از درمان به صورت دسته‌جمعی و ارائه راهکار برای کمک مشترک به جمعی از افراد با مسائل شبیه به هم است.

انواع گروه درمانی

گروه درمانی را می‌توان به‌طورکلی به دو نوع تقسیم کرد. هر نوع از گروه درمانی شکل و شیوه خاص خود را دارد و برای یک طیف از افراد مفید است.

 

گروه درمانی تخصصی

گروه درمانی تخصصی همانطور که از نامش پیداست، به شکل تخصصی و جزیی برگزار می‌شود و جمعی از افراد را با مشکلات مشابه و زمینه مشترک دور هم جمع می‌کند. از این نوع گروه درمانی برای درمانی بسیاری از مشکلات روانشناختی مانند حملات پانیک، وسواس، اضطراب، افسردگی و …. به کار می‌رود.
در این نوع جلسات افراد با کسانی که مشکلی مشابه آن‌ها دارند برخورد کرده و از تجربیات زیسته این افراد استفاده می‌کنند. این جلسات با حضور یک مشاور یا روانشناس متخصص مدیریت و هدایت می‌شوند.

 

گروه درمانی عمومی

گروه درمانی عمومی برای افرادی است که لزوما مشکل مشابهی ندارند و هدف از اجرای آن خودآگاهی و توسعه فردی است. در این شیوه گروه درمانی، تنوع خوبی از افراد با مشکلات و دغدغه‌های گوناگون شکل می‌گیرد که همگی برای رسیدن به یک هدف مشخص، مانند رشد فردی خود تلاش می‌کنند.
جلسات مشاوره گروه درمانی عمومی نیز با حضور یک روانشناس متخصص هدایت می‌شوند.

 

گروه درمانی چه اهمیتی دارد؟ 

ممکن است این سوال در ذهن شما نقش ببندد که چرا گروه درمانی اهمیت دارد و چه اهمیتی دارد؟ فواید گروه درمانی را می‌توان در موارد زیر بررسی کرد:

ایجاد امیدواری

امید و ایجاد آن در افراد، اولین هدف در گروه درمانی و مهم‌ترین فایده آن است. در این نوع روان درمانی افراد مختلف در شرایط گوناگون در کنار هم قرار می‌گیرند و در هر مرحله از درمان، نسبت به بهبودی امیدوارترمی‌شوند.
مشاهده افراد قدیمی‌تری که در گذر زمان و به‌واسطه گروه درمانی، بهبود پیدا کرده‌اند، برای افراد تازه‌وارد، امیدواری را به همراه دارد.

 

یادگیری تکنیک‌ها

گاهی افراد با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند که تکنیک رویارویی با آن را نمی‌دانند. در جلسات گروه درمانی با یادگیری صحیح تکنیک‌های رفتاری و بین فردی، می‌توان به شکل بسیار موثرتری در مواجهه با مشکل عمل کرد.

 

تبادل تجربه و اطلاعات

در تجربه مشکلات روانشناختی آنچه بیش از همه، افراد را آزار می‌دهد، احساس تنهایی و عدم اطلاعات است. گروه درمانی فرصتی را برای افراد فراهم می‌کند که به تبادل تجربه و اطلاعات با یکدیگر بپردازند و افرادی را همراه خود ببینند.

 

احساس تعلق

حس تعلق به یک گروه خاص می‌توان انگیزه افراد را برای بهبودی و بازگشت به روال طبیعی زندگی افزایش دهد. حضور در جلسات گروه درمانی باعث افزایش احساس تعلق در افراد می‌شود و به آن‌ها حس تعلق را تزریق می‌کند. به این‌صورت تلاش می‌کنند هر چه بهتر و با توان بیشتری به همراهی با گروه بپردازند.

 

صحبت درباره تجربه مشترک

تجربه مشترک، اتفاقی است که گروه درمانی آن را به‌خوبی تقویت می‌کند. در طول جلسات مشاوره گروه درمانی و به‌ویژه گروه درمانی خصوصی، افراد به صحبت درباره تجربه مشترک خودشان می‌پردازند. این کار کمک می‌کند که گروه، معنا و مفهوم درستی پیدا کند و در استفاده صحیح از تجربیات دیگران بسیار مفید است.

 

تخلیه هیجانی

گروه درمانی فرصتی را فراهم می‌کند که هیجانات در مسیر درست خود شناخته و سپس بروز داده شوند. بنابراین تخلیه هیجانی اتفاقی است که به ایجاد حال بهتر و روند بهبودی افراد کمک می‌کند.

 

تقویت مهارت‌های اجتماعی

ارتباط با یک جمع یا گروهی که احساس تعلق در آن شکل می‌گیرد، مهم‌ترین اقدام برای تقویت مهارت‌های اجتماعی است. بنابراین بهتر است با انجام گروه درمانی و اهمیت دادن به آن، در این راستا بکوشید.

گروه درمانی آنلاین

برخی افراد به دلیل وجود شرایط ویژه در زندگی خود، مانند بیماری، محدودیت جسمی و حرکتی، دور بودن از مراکز مشاوره و روانشناسی و … ترجیح می‌دهند که گروه درمانی را به صورت آنلاین و از بستر اینترنتی انجام دهند. گروه درمانی آنلاین این امکان را به افراد می‌دهد که در هر موقعیت یا شرایطی، به درمان گروهی اقدام و به سمت سلامت روان حرکت کنند.
بنابراین اگر شرایط شرکت حضوری در جلسات روان درمانی گروهی را ندارید، به دنبال مراکز و کلینیک‌های گروه درمانی آنلاین بروید. با این اقدام می‌توانید در هر شرایطی که هستید، به سمت سلامت روان حرکت کنید.

telegram2 files