پژوهش های جدید از تاثیر باکتری‌های پروبیوتیک ماست در درمان افسردگی می گویند

پژوهش های جدید از تاثیر باکتری‌های پروبیوتیک ماست در درمان افسردگی می گویند

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد باکتری‌های پروبیوتیک در ماست می‌تواند به درمان افسردگی کمک کند. در این مطالعه متخصصان از باکتری‌های پروبیوتیک در ماست به عنوان جایگزین موثر برای داروهای درمان‌کننده افسردگی نام بردند.

مدیکال نیوز تودی در این خصوص می نویسد: پژوهشگران دریافتند باکتری لاکتوباسیلوس موجود در ماست می‌تواند با تغییر میکروبیوم روده رفتارهای افسرده‌خویی را در موش‌ها برطرف کند.

نویسندگان این مطالعه از دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا معتقدند این امکان وجود دارد که باکتری‌های پروبیوتیک همین ویژگی را برای انسان‌ها نیز داشته باشند.

آلبان گائولتیر پژوهشگر ارشد این تحقیق، می گوید: نتایج به دست آمده در این بررسی امیدواری بزرگی است زیرا نیازی نیست هنگام سر و کار داشتن با میکروبیوم با داروهای پیچیده و عوارض جانبی آنها برخورد داشته باشیم.

مطالعات متعددی حاکی از آن است که میکروبیوم روده نقش چشمگیری در سلامت روان بازی می‌کند. به طور مثال در سال ۲۰۱۴ بررسی انجام گرفته نشان داد پروبیوتیک‌ها می‌توانند استرس و اضطراب را در بزرگسالان کاهش دهند.

در این بررسی پژوهشگران به دنبال آن بودند تا مشخص شود چگونه میکروبیوم روده در افسردگی نقش دارد. ابتدا میکروبیوم روده موش‌ها قبل و بعد از قرار گرفتن در معرض استرس مورد بررسی قرار گرفت. زمانیکه فرد مضطرب باشد احتمال آنکه دچار افسردگی شود بیشتر شود.

این تیم پژوهشی دریافتند استرس به کاهش باکتری لاکتوباسیلوس در روده موش‌ها منجر می‌شود و این تغییر با شروع علائم مرتبط با افسردگی همراه است.

بررسی‌های بیشتر نیز نشان داده سطح این باکتری در روده بر سطح متابولیت خون که با ابتلا به افسردگی مرتبط است تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید:


telegram2 files