یک روش مفید برای انتقاد موثر از دیگران

یک روش مفید برای انتقاد موثر از دیگران
به گزارش سایک نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،هر فردی دوست دارد که نقاط مثبتش دیده شود و مورد تشویق قرار بگیرد. در نتیجه بهتر است پیش از شروع به انتقاد کردن و تذکر دادن نقاط ضعف، از یک یا چند نقطه قوت فرد یاد شود.
یک روانشناس در این باره می گوید: من روش ساندویچ را توصیه می‌کنم، یعنی اینکه نظر منفی را بین دو نظر مثبت قرار دهیم به این نحو تأثیر سخنانمان بیشتر می‌شود. مثلا اگر فرزندمان در درس ریاضی ضعیف است و بخواهیم به صورت ساندویچی عمل کنیم باید بگوییم “شما در درس علوم خیلی قوی هستی و من از تو راضی ام ولی در درس ریاضی نقاط ضعف زیادی داری هرچند که من می‌دانم پسر درس‌خوان و کوشایی هستی و  مشکلت را به زودی حل می کنی.”
وی با بیان اینکه هرچه انتقاد بیشتر باشد تأثیرش کمتر می‌شود، بیان کرد: اگر از یک نفر زیاد انتقاد شود قصد و هدفی که در پشت انتقاد وجود دارد فراموش و تأثیرش کم می‌شود. اگر به طرف مقابلتان زمان کافی برای اصلاح رفتار و گفتارش ندهید، باز هم احتمال رنجش او از شما زیاد است.
 فقط وقتی لب به انتقاد باز کنید که ضرورت دارد، نقد یک نفر در میان جمع، معمولا به ایجاد حس حقارت و شرمندگی در فرد منجر می‌شود که از او انتقاد می‌کنید. اگر از یک نفر، زیاد انتقاد کنید، قصد و هدفی که در پشت صحبتتان دارید گم می‌شود.


telegram2 files