خواب به تثبیت رویدادهای منفی در حافظه کمک می کند

خواب به تثبیت رویدادهای منفی در حافظه کمک می کند

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، محققان موسسه پژوهشی مغز و اعصاب دانشگاه پکن چین متوجه شدند که رفتن به رختخواب با افکار و خاطرات منفی می‌تواند فراموش کردن و سرکوب این خاطرات را سخت‌تر کند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، در سال‌های اخیر، دانشمندان علوم اعصاب دریافته‌اند که خواب چقدر می‌تواند برای یادگیری و حافظه مفید باشد.

این پژوهش بیان می‌کند که خواب همراه با حرکات سریع چشم ،(REM) که دیدن رویاها و خواب های معنی دار در این مرحله رخ می دهند، برای تثبیت حافظه ضروری است و ضمنا موجب می شود  اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال یابند.

افراد اغلب تمایلی به نگه داشتن رویدادهای منفی در ذهن خود ندارند و این در حالی است که خاطرات بد هرگز به طور کامل از ذهن ما حذف نخواهند شد.

مطالعات نشان می‌دهند که از نظر روانشناختی ما قادر هستیم تا این خاطرات را به منظور مقابله با آسیب (تروما) سرکوب نماییم.

عدم توانایی در سرکوب رویدادهای منفی و خاطرات ناخواسته، با برخی اختلالات روانی از جمله افسردگی و اختلال استرسی پس از سانحه  (PTSD)مرتبط است.

به گفته محققان این پژوهش ، خاطرات بد به مرور زمان به طور فزاینده‌ای در برابر سرکوب، مقاوم می‌شوند و این امر به دلیل آن است که این خاطرات طی فرآیند خواب در حافظه تثبیت می‌شوند.

محققان برای انجام این پژوهش از ۳۷ داوطلب مرد استفاده کرده و از آنها خواستند تا طی دو روز در آزمایش سرکوب خاطرات بد شرکت کنند.

برای شروع این پژوهش لازم بود تا ابتدا این افراد بین چهره افراد و تصاویر بد ارتباط برقرار کنند، به طوری که هر زمان که این چهره‌ها به آنها نشان داده شد، آن تصویر بد نیز برای آنها تداعی شود.

 ۲۴ ساعت پس از ایجاد ارتباط بین چهره‌ها و تصاویر بد، به مدت ۳۰ دقیقه دوباره این چهره‌ها به شرکت کنندگان نشان داده شد و از آنها خواسته شد تا خاطرات منفی که با دیدن این چهره‌ها به ذهنشان می‌آید را سرکوب کنند.

در طول این آزمایش که “Think/No Think” نام داشت،  فعالیت مغز شرکت کنندگان با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کارکردی fMRI اندازه‌گیری شد.

محققان دریافتند افرادی که پس از ۲۴ ساعت تصاویر به آنها نشان داده شده بود و یک خواب خوب را تجربه کرده بودند، نسبت به کسانی که تصاویر ۳۰ دقیقه بعد به آنها نشان داده شده بود، بیشتر توانستند تصاویر بد را به یاد آورند.

این نتایج نشان می‌دهد که چگونه ما پس از خواب، خیلی بهتر خاطرات بد و منفی را به یاد می‌آوریم.

این گروه دریافتند که ۳۰ دقیقه پس از یادگیری، مدارهای عصبی بیشتر در سرکوب حافظه در هیپوکامپ (ناحیه ای از مغز مرتبط با یادگیری و حافظه) فعال هستند. در حالی که ۲۴ ساعت پس از آن، این فعالیت به طور گسترده ای در قشر توزیع شده و سرکوب خاطرات بد در آن دشوار می‌گردد.

یافته‌های این پژوهش در Nature Communications به چاپ رسیده است.


telegram2 files