“بختک” چیست؟

“بختک” چیست؟
به گزارش سایک نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر قاسم قاضی متخصص روانشناسی،  پیرامون علت ایجاد پارالسیس (بختک) اظهار داشت: در حقیقت بختک بیشتر در گذشته و هنگامی که افراد شب‌هنگام زیر درخت می‌خوابیدند، در اثر انتشار گاز دی‌اکسید کربن از درخت و تنفس آن توسط انسان حالتی شبیه خفگی یا به اصطلاح بختک ایجاد می‌کرد.
وی با بیان اینکه برای پیشگیری از بختک لازم است افراد استرس خود را کنترل کرده و تغذیه مناسب داشته باشند، اظهار داشت: خودداری از پرخوری قبل از خواب و نیز خواب منظم و کافی جلوی این امر را می‌گیرد.
وی افزود: امروزه که بیشتر افراد آپارتمان نشین شده‌اند، گاهی کابوس‌های وحشتناک شبانه، بی‌حسی و فلج شدگی بدن در هنگام خواب و گاهی لحظات ابتدایی پس از خواب و در زمان هوشیاری در آنها ایجاد می‌شود که اصطلاحا گفته می‌شود دچار بختک ‌شده‌اند.
قاضی در خصوص مراحل ایجاد پارالسیس (بختک) گفت: احساس خطر و حضور یک فرد خارجی در اطراف، احساس خفگی و فشار در قفسه سینه و حس خروج روح از بدن در هنگام پارالسیس (بختک) در فرد ایجاد می‌شود و فرد قدرت تکلم و توانایی کنترل اعضای بدن خود را از دست می‌دهد.
این متخصص روانشناسی عنوان کرد: عوامل مختلفی از قبیل استرس‌ زیاد در طول روز، تغذیه نامناسب، خواب ناکافی و نامنظم و نیز پرخوری قبل از خواب از عوامل ایجاد بختک است.
وی اظهار داشت: برای پیشگیری از بختک لازم است استرس افراد استرس خود را کنترل کرده، تغذیه مناسب داشته و از پرخوری قبل از خواب خودداری کنند و خواب منظم و کافی و با شرایط مناسب داشته‌باشند.


telegram2 files