مصرف بالای الکل در ایران غیر قابل انکار است!

مصرف بالای الکل در ایران غیر قابل انکار است!

به گزارش سایک نیوز به نقل از تابناک ،محمدباقر صابری ظفرقندی مدیرگروه اعتیاد دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان درباره شیوع اختلالات روانی در میان معتادان به مواد‌مخدر و الکل گفت : در این زمینه مطالعات زیادی انجام شده و مشخص شده است که هم اختلالات روانپزشکی علت اولیه ابتلا به اعتیاد است و هم اعتیاد می‌تواند منجر به ایجاد اختلالات روانی شود؛ مثلا افسردگی و اضطراب فرد را به سمت مصرف الکل سوق می‌دهد و هم مصرف الکل می‌تواند فرد را به افسردگی و اضطراب بکشاند.

 وی تصریح کرد : در زمینه اعتیاد به الکل و عوارض روانی ناشی از مصرف آن پژوهش های بسیاری در سطح کشوری انجام شده است و  در این خصوص ادامه داد : درست مانند مواد‌مخدر مصرف الکل در ایران غیرقابل انکار است، البته نه به آن شدتی که در زمینه مصرف تریاک و هرویین و شیشه وجود دارد. ما در زمینه الکل یک مصرف الکل داریم، یکی وابستگی به آن و دیگری الکلیسم. خوشبختانه در کشور ما با این‌که مصرف الکل گزارش شده، اما وابستگی به آن و الکلیسم کم است و شرایط ما نسبت به کشورهای دیگر بهتر است.

وی در خصوص آمارهای اعلام شده در مورد شیوع اختلالات روانی در کشور گفت : آمارهایی که اعلام می‌شود درست نیست، قبلا در اوایل‌ سال ٨٠ یک بررسی انجام شد که نشان داد میزان شیوع اختلالات روانی در جامعه ١۶‌درصد است، در‌ سال ٩٠ گفتند این میزان به ٢٣ تا ٢۵‌درصد رسیده، در حالی‌که متدولوژی انجام بررسی‌ها با هم متفاوت بوده است.

صابری ظفرقندی در خصوص افزایش شیوع اختلالات روانی در ۱۰ سال اخیر افزود : میزان افزایش اختلالات روانی در ایران درست مانند سایر کشورهای دنیاست؛ اما باید این را اضافه کرد که مصرف خانواده تریاک در ایران نسبت به کشورهای دیگر دنیا بالاتر است، این هم فقط در ارتباط با تریاک است، شیشه و کراک و… مصرف پایین‌تری دارند. رتبه ایران هم در مصرف مواد‌مخدر در دنیا وسط است؛ یعنی نه خیلی بالا و نه خیلی پایین.
در آخر وی در خصوص تغییراتی که در شیوع اختلالات روانی در میان مصرف‌کنندگان مواد‌مخدر و الکل ایجاد شده است اظهار داشت : به هر حال وقتی مواد‌مخدر مصرف می‌شود، باید انتظار تبعات ناشی از مصرف آن را هم داشت؛ زمانی که شیشه مصرف می‌شود، باید منتظر عوارض آن یعنی روان‌پریشی هم بود. به ‌هر حال هر چقدر میزان مصرف ماده‌ای مانند شیشه بالاتر رود، روان‌پریشی هم بیشتر می‌شود.


telegram2 files