افسردگی را جدی بگیریم!

افسردگی را جدی بگیریم!

افسردگی یکی از متداول ترین و مهم ترین اختلالات روانی است که در صورت عدم توجه و انجام مداخلات بهنگام می تواند موارد جبران ناپذیری از جمله خودکشی را برای افراد در پی داشته باشد.

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، طبق اعلام موسسه ملی سلامت روان آمریکا، ۱۶ میلیون نفر از افراد ۱۸ سال و بالاتر در این کشور در سال ۲۰۱۴ حداقل یک بار دچار احساس افسردگی شده‌اند همچنین از هر ۱۰۰ کودک آمریکایی دو نفر در معرض خطر ابتلا به افسردگی شدید هستند.

در صورتیکه این اختلال روانی تحت درمان قرار نگیرد این احتمال وجود دارد علائم آن تشدید شده و برای چند ماه یا حتی چند سال ادامه پیدا کند. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا در سال ۲۰۱۰ هزینه اقتصادی ناشی از افسردگی حدود ۲۱۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

علائم افسردگی می‌تواند شدت‌های مختلفی داشته باشد که از جمله آن‌ها موارد زیر است: داشتن احساس غم و ناراحتی، از دست دادن علاقه و انگیزه برای انجام اموری که قبلا بدان آنها علاقه مند بوده ایم، احساس خستگی و کاهش سطح انرژی، بی‌خوابی یا افزایش مدت زمان خواب، بروز تغییر در میزان اشتها، عدم تمرکز، سر درد، مشکلات گوارشی، اقدام به خودکشی یا فکر کردن به آن.

به گفته کارشناسان انجمن روان پزشکی آمریکا برای تشخیص افسردگی لازم است علائم آن برای مدت زمان حداقل دو هفته ادامه پیدا کند. علاوه بر این وجود بیماری‌هایی همچون تیروئید، تومور مغزی یا کمبود برخی ویتامین‌ها می‌تواند با علائم افسردگی خود را نشان دهد.

از جمله فاکتورهای خطرزا در بروز افسردگی شامل تنها و منزوی بودن، عدم حمایت‌های اجتماعی، سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری، وقوع حوادث استرس‌زا، مصرف موادمخدر و مواد الکلی، بیکاری و مشکلات دوران کودکی می‌شود.

برای درمان افسردگی تجویز دارو و روان درمانی توصیه می‌شود. پزشکان ممکن است برای بیمار داروهای ضدافسردگی تجویز کنند که وضعیت روانی فرد در مدت یک هفته تا دو هفته پس از مصرف دارود بهبود پیدا می‌کند. همچنین روان درمانی از جمله روش‌های پیشنهادی برای بیمارانی است که دچار افسردگی خفیف هستند.


telegram2 files