افت تحصیلی دانشجویان به دلیل مسائل روانشناختی و اجتماعی

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم گفت: گروهی مأمور تهیه ابزاری شده اند تا به وسیله آن بتوانیم ارزیابی بهتری از دلیل افت تحصیلی دانشجویان و شناخت بیشتر مسائل و مشکلاتشان داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حمید یعقوبی صبح امروز در نشست تخصصی تعامل مراکز مشاوره با شورای بررسی موارد خاص دانشگاه‌ها در محل دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، گفت: در این جلسه نحوه تعامل مراکز مشاوره با شورای موارد خاص دانشگاه‌ها بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: شیوه‌نامه تعامل مراکز مشاوره دانشجویی با شورای بررسی موارد خاص در بهمن‌ماه سال ۹۱ تدوین شد و از ابتدای سال ۹۲ کار خود را آغاز کرد. در این شیوه‌نامه کارگروهی پیش‌بینی شد که نظرات تخصصی مراکز مشاوره را به کمیسیون موارد خاص انتقال دهد.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تصریح کرد: یک نکته مهم در مراکز مشاوره، اصل رازداری است که هر چه دانشجو می‌گوید به عنوان راز تلقی شود.

یعقوبی با اشاره به گزارشی که از سال ۹۲ تا حال حاضر در ۴۹ دانشگاه انجام شده بود، اشاره کرد و گفت: بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ پرونده مراکز مشاوره در کارگروه بررسی موارد خاص مراکز مشاوره بررسی شده بود که عمده آنها مربوط به دانشجویان کارشناسی است.

وی افزود: بر اساس بررسی‌های پرونده‌های موجود، ۶۶ درصد دانشجویان که پسر بودند به توصیه‌نامه برای کمیسیون موارد خاص دانشگاه‌ها نیاز داشتند. بر اساس آمار پرونده ها درصد دختران نسبت به پسران کمتر و حدود ۳۴ درصد بود.

یعقوبی تصریح کرد: در ترکیب کارگروه تعامل مراکز مشاوره با کمیسیون موارد خاص پیش‌بینی شده بود که این کارگروه از رئیس مرکز مشاوره، مددکار، روانپزشک، روانشناس بالینی و یک کارشناس آموزش تشکیل شود که در ۴۹ دانشگاه مذکور تنها ۶ دانشگاه این کارگروه را به صورت کامل تشکیل داده بودند.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: در ۹ دانشگاه تنها رئیس مرکز مشاوره داشتند، ۱۷ دانشگاه مددکار نداشتند، ۱۸ دانشگاه روانپزشک نداشتند و ۲۱ دانشگاه نیز کارشناس آموزشی نداشتند و به همین دلیل کارگروه آنها ناقص بود.

وی افزود: تعداد دانشجویانی که بر حسب رشته به کمیسیون موارد خاص دانشگاه مراجعه کرده بودند، در این بررسی ۱۲ درصد علوم انسانی، ۱۹ درصد علوم پایه، ۵۷ درصد علوم فنی، ۵ درصد علوم کشاورزی و ۴ درصد هنر بودند.

یعقوبی تصریح کرد: درصد پرونده‌هایی که در کارگروه تعامل مراکز مشاوره و کمیسیون موارد خاص دانشگاه‌ها مطرح شد، ۳۲ درصد تحصیلی، ۱۴ درصد ارتباطی، یک درصد انضباطی، ۴ درصد جسمی، ۱۸ درصد خلقی و ۱۳ درصد اضطراب بود.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: بر اساس آمار سال گذشته کمیسیون موارد خاص مرکزی وزارت علوم که تا آذر امسال تشکیل شده است، بیشتر پرونده‌هایی که به آن ارجاع داده شده‌ مربوط به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری بوده است که در اینجا نیز تعداد پسرها با ۶۸.۲ درصد بیشتر از تعداد پرونده دانشجویان دختر با ۳۱.۸ درصد بوده است.

وی افزود: بر اساس پرونده‌های ارائه شده، ۶۶.۴ درصد این پرونده‌ها مربوط به دو ترم مشروطی و ۱۳٫۴ درصد آن مربوط به یک ترم مشروطی دانشجویان تحصیلات تکمیلی بود.

یعقوبی در خصوص علت مراجعه دانشجویان به کمیسیون موارد خاص، گفت: نیمی از علل مراجعه این دانشجویان مربوط به مسائل روانی و اجتماعی بود.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در ادامه به رأی‌هایی که در این کمیسیون‌ صادر شده اشاره کرد و گفت: بر اساس پرونده‌هایی که ارائه شده بود ۱۶.۲ درصد رأی به بازگشت به تحصیل، ۱۶.۳ درصد رأی به ادامه تحصیل تا عدم مشروطی، ۶.۳ درصد انتقال، ۶.۳ درصد مهمانی و ۶.۵ درصد رأی هم فرصت دفاع برای دانشجویان صادر شد.

وی تاکید کرد: با سه چهارم تقاضاهایی که به کمیسیون موارد خاص مرکزی وزارت علوم مراجعه شده بود، موافقت شد.

یعقوبی گفت: هر چه ترم مشروطی کمتر باشد، موافقت کمیسیون بیشتر است.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: یکی از رأی‌هایی که در کمیسیون موارد خاص سازمان مرکزی صادر می‌شود، رأی ادامه تحصیل به شرط تعامل با مراکز مشاوره است.

وی اضافه کرد: برای این موضوع یکسری مشکلات وجود دارد مبنی بر اینکه ما باید به دانشگاه ثابت کنیم افت تحصیلی دانشجو ناشی از مشکلات روان‌شناختی است که برای این مسئله نیز گروهی را مأمور کرده‌ایم تا یک ابزاری برای ما درست کنند که بر اساس آن بتوانیم نشان دهیم که علت روان‌شناختی موجب شده دانشجو نتواند درس بخواند.


telegram2 files