خودکشی یک دانشجوی نخبه دانشگاه کاشان

خودکشی یک دانشجوی نخبه دانشگاه کاشان
در خوابگاه دانشجویی دانشگاه کاشان، ایوب آقایی یکی از نخبگان علمی کشور و دانشجوی سال آخر مقطع دکتری شیمی تجزیه دانشگاه کاشان با خوردن سیانور دست به خودکشی زد.
سخنگوی دانشجویان بورسیه، حسینی، درباره حادثه خودکشی این دانشجو گفت: بعد از شنیدن و دیدن این خبر در رسانه‌ها بلافاصله با چند تن از دوستان صمیمی او در دانشگاه کاشان برای پیگیری ماجرا تماس گرفتیم.
وی افزود: آنها دلیل خودکشی را عدم مقاومت این دانشجوی نخبه دربرابر فشارهای مالی، روحی و روانی طی دو هفته اخیر مطرح کردند.
حسینی این دانشجو را از افراد نخبه و ارزشمند دانست و بیان کرد: هرچند فشارهای روحی و روانی برای تمام دانشجویان بورسیه وجود دارد اما بسته به ظرفیت فرد، هرکس یک واکنشی را دربرابر مشکلات از خود نشان می دهد از این رو فشارهای وارده در مسئله بورسیه این فرد مسبب خودکشی او شد.
وی با بیان اینکه دانشجویان بورسیه هیچ کمک هزینه مالی شامل حالشان نمی شود، اعلام کرد: جالب است که این فرد سال گذشته هم چنین ذهنیتی را داشت اما این اطمینان را به او دادیم که فضای خوشایندتری رقم می خورد اما متاسفانه این اتفاق برای وی نیفتاد و امروز با این ماجرا روبه‌رو شدیم.
سخنگوی دانشجویان بورسیه گفت: دوسالی است که فشار برروی دانشجویان بورسیه بیشتر از قبل شده است و باعث شد این فرد نتواند دربرابر این فشارها دوام آورد.
حسینی ضمن تسلیت به جامعه علمی کشور به خصوص خانواده آن مرحوم اظهار داشت: این فرد دانشجوی دانشگاه کاشان بوده که برای جایابی در مسئله بورسیه خود تلاش می کرده و متاسفانه به نتیجه نرسیده است.
خبرگزاری تسنیم هم نوشت: ایوب آقایی دانشجوی مقطع دکترای شیمی دانشگاه کاشان اهل ایلام عصر روز گذشته در خوابگاه این دانشگاه فوت کرد. برخی منابع درگذشت وی را بر اثر خودکشی اعلام کردند.
یکی از دانشجویان بورسیه کاشان و از دوستان نزدیک مرحوم آقایی که خواست نامش در مصاحبه درج نشود، در گفت وگو با تسنیم اظهار داشت: وی از یکسال پیش که بحث بورسیه ها شروع شد به شدت نگران بود و چون امکان مالی مناسبی نداشت به شدت نگران وضعیت تحصیلی اش بود.وی افزود: این دانشجو در پروژه‌ای در زمینه سرطان کار می‌کرد که نیاز به امکان مالی داشت این اواخر هم به دلیل پرداخت شهریه ترم اضافیش تحت فشار بود. این دانشجوی بورسیه ادامه داد: هر زمان با وی صحبت می‌کردیم نگران مساله بورسیه‌ها بود و چندین بار اعلام کرده بود قصد خودکشی دارد؛ دانشجوی قوی‌ای بود و بر روی پروژه خاصی شبانه‌روز کار می‌کرد.

وی گفت: به دلیل عدم همکاری دانشگاه کارهای آزمایشی‌اش عقب افتاد و به جای ۸ ترمه، ده ترم شده بود و باید هزینه‌های اضافی برای خوابگاه پرداخت می کرد.
وی افزود مسئولان دانشگاه کاشان طی یکسال گذشته ۱۳ دانشجوی بورسیه را غیر قانونی می دانستند و مدام در این جهت اظهار نظر داشتند.
صوت گفت‌وگوی تسنیم با دوست دانشجوی مرحوم دانشگاه کاشان نزد خبرگزاری موجود است. دانشگاه کاشان هنوز به طور رسمی این خبر را تایید نکرده است و مسئولان این دانشگاه از پاسخگویی به خبرنگاران امتناع می‌کنند.


telegram2 files