قانون جذب چیست و آیا واقعا موثر است؟

قانون جذب چیست و آیا واقعا موثر است؟

قانون جذب، فلسفه‌ای با این مضمون است که افکار مثبت، نتایج مثبتی را در زندگی فرد به وجود می‌آورند و افکار منفی به نتایج منفی و ناراحت‌کننده‌ای منتهی می‌شوند. این فلسفه بر این باور است که افکار، نوعی انرژی هستند و انرژی مثبت باعث موفقیت در تمام زمینه‌های زندگی از جمله سلامتی، امور مالی و روابط فردی می‌شوند.

اکنون با این وعده‌های وسوسه‌کننده این سؤال مطرح می‌شود که آیا قانون جذب واقعی است؟ با اینکه قانون جذب طی سال‌های اخیر در کتاب‌هایی مانند “راز” مورد بررسی قرار گرفته است، اما کماکان فاقد شواهد علمیِ کافی برای اثبات ادعاهای پیرامونش است و عموماً به عنوان شبه علم در نظر گرفته می‌شود.

قوانین جذب: چگونه افکار شما می‌توانند بر خروجی‌های زندگی‌تان تأثیر بگذارند؟

قوانین جذب چگونه کار می‌کنند؟ انرژیِ افکار شما، اساساً نشان‌دهنده‌ی تجربیات شما هستند. بنابراین می‌توان گفت که افکار مثبت از تجربیات مثبت نشأت می‌گیرند و افکار منفی از تجربیات منفی. طرفداران قانون جذب معتقدند که چند اصل جهانی وجود دارد که قانون جذب را تشکیل می‌دهند:

 • مشابه‌ها یکدیگر را جذب می‌کند: این قانون به این موضوع اشاره دارد که چیزهای مشابه، جذب یکدیگر می‌شوند. این بدان معناست که مردم تمایل دارند افرادی را جذب کنند که شبیه آنها هستند. همچنین اعتقاد بر این است که افکار افراد نیز به نتایج مشابهی منتهی می‌شوند؛ افکار منفی تجربیات منفی را جذب می‌کند و افکار مثبت باعث ایجاد تجربیات مطلوب می‌شوند.
 • طبیعت از خلاء بیزار است: طبق این قانون جذب، حذف موارد منفی از زندگی می‌تواند فضایی در اختیار موارد مثبت قرار دهد و آنها را با موارد منفیِ حذف شده جایگزین نماید. مبنای این قانون این است که وجود یک فضای خالی در ذهن و زندگیِ انسان امری غیر ممکن است. طرفداران این فلسفه می‌گویند از آنجا که چیزی همیشه این فضا را پر خواهد کرد، بهتر است که آن را با مثبت بودن پر کنیم.
 • بهترین زمان، زمان حال است: این قانون بر این ایده متمرکز است که همیشه‌ کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای بهبود زمان حال انجام دهید. هرچند که ممکن است زمان حال همواره ناقص و معیوب به نظر برسد، این قانون پیشنهاد می‌کند که به جای تمرکز بر احساس ترس یا ناراحتی، باید انرژیِ خود را روی یافتن راه‌هایی متمرکز کرد که می‌توانند لحظه‌ی حال را به بهترین لحظه‌ی ممکن تبدیل نمایند.

نحوه‌ی استفاده از قانون جذب

چگونه می‌توان شروع به استفاده از قانون جذب کرد؟ طبق این فلسفه، شما واقعیتِ خودتان را خلق می‌کنید. هر آنچه که بر رویش تمرکز کنید، همان چیزی خواهد بود که به زندگی‌تان وارد خواهد شد. به عبارت دیگر، هر آنچه که معتقدید در زندگی‌تان رخ خواهد داد به زودی اتفاق خواهد افتاد. برای گنجاندن قانون جذب در زندگی‌تان می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • سپاس‌گذار باشید.
 • اهداف‌تان را مجسم کنید.
 • به دنبال نکات مثبتِ یک موقعیت باشید.
 • نحوه‌ی شناسایی تفکر منفی را یاد بگیرید.
 • از جملات تأکیدیِ مثبت استفاده کنید.
 • وقایع منفی را به شیوه‌ی مثبت‌تری بازگو کنید.

گرچه ممکن است قانون جذب یک راه‌حل فوری برای همه‌ی چالش‌های زندگی‌تان نباشد، اما می‌تواند به شما کمک کند تا یادبگیرید که نگرش خوش‌بینانه‌ای نسبت به زندگی داشته باشید. قانون جذب همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه‌ی خود را برای ادامه‌ی مسیر و رسیدن به اهداف‌تان حفظ نمایید.

روابط فردی

شما می‌توانید از برخی عناصر قانون جذب برای رسیدن به اهداف ارتباطی خود استفاده کنید. یکی از راه‌های انجام این کار، کسب آگاهیِ بیشتر نسبت به چیزهایی است که می‌توانند مانع از راه‌یابی عشق به زندگی شما شوند.

اگر متوجه شدید که مسائلی مانند ترس از آسیب‌پذیری، شما را از وارد شدن به روابط عاشقانه‌ی قوی باز‌میدارند، می‌توانید برای غلبه بر این نوع ترس‌ها گام‌هایی بردارید. نزدیک شدن به روابط با دیدی مثبت می‌تواند به شما کمک کند تا روابط سالم‌تری به وجود آورید.

کار

قانون جذب می‌تواند در دست‌یابی به اهداف شغلی نیز مفید واقع شود. گرچه گاهی اوقات مردم به اشتباه تصور می‌کنند که مثبت‌اندیشیِ صرف درباره‌ی آرزوهای شغلی می‌تواند به تغییرات مثبتی منتهی شود، اما نکته‌ی کلیدی این است که باید از اهداف بلند‌مدت برای ایجاد تغییرات مشخص و ملموس در زمان حال استفاده کنید، که این امر به نوبه‌ی خود کمک می‌کند تا به سمت اهداف‌تان گام بردارید.

به عنوان مثال، صرفاً امیدوار بودن به افزایش دستمزد کافی نیست. اقداماتی مانند کسب مهارت‌های بازاریابی، تلاش برای کسب ترفیع یا حتی دنبال کردن یک موقعیت شغلیِ جدید، اقداماتی هستند که می‌توانید انجام دهید و نتیجه‌ی آن را در آینده‌ای نزدیک ببینید. طبق قانون جذب، تمرکز انرژی بر راه‌های مثبت، تغییرات مثبتی را در آینده به زندگی شما خواهد آورد.

پول

به وجود آمدن تغییرات مالی در زندگی، مستلزم برداشتن گام‌های کوچک و پیشرفت مداوم است. به جای آنکه صرفاً آرزوی پولدار شدن کنید، باید زندگی مالی‌تان را ارزیابی کنید و اهدافی را برای زمان حال و آینده‌تان تعیین نمایید.

قانون جذب، افراد را ترغیب می‌کند که به جای تمرکز بر کمبودها، بر روی فراوانی تمرکز کنند. به جای تمرکز بر روی چیزهایی که ندارید، تمرین کنید که قدردان داشته‌هایتان باشید. انجام این کار باعث می‌شود زمانی که برای دست‌یابی به اهداف مالی‌تان تلاش و از فرصت‌های حاصل‌شده استفاده می‌کنید، آمادگی بیشتری داشته باشید.

تأثیر قانون جذب

هرچند که قانون جذب فاقد پشتوانه‌ی علمی است، طرفدارانِ آن معتقدند که میتواند تغییرات مثبتی را در زندگی یک فرد به وجود آورد. برخی از دلایل مفید بودن این فلسفه عبارتند از:

اثرات معنوی

قانون جذب به دلیل اثر مثبتی که بر معنویت افراد می‌گذارد، می‌تواند نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد. معنویت نیز خود با مزایای مختلف سلامتی، از جمله کاهش استرس، سلامت بیشتر، افسردگی کمتر و رفاه کلیِ بهتر مرتبط است.

بسیاری از افراد معتقدند که علت کارآمدیِ این فلسفه، همسو کردن خدا یا جهان با خواسته‌هایمان است. بر طبق این عقیده، مردم همه از انرژی به وجود آمده‌اند و این انرژی در فرکانس‌های مختلفی عمل می‌کند. به همین دلیل، مهم است که فرکانس انرژی‌ را با افکار مثبت، علی‌الخصوص شکرگذاری بابت آنچه که در حال حاضر داریم، تغییر دهیم.

با استفاده از افکار و احساسات مثبت، و تمرکز بر رؤیاها به جای مشکلات، می‌توانیم فرکانس انرژی‌مان را تغییر و اجازه دهیم تا قانون جذب، چیزهای مثبتی را وارد زندگی‌مان کند. آنچه جذب می‌کنیم به اینکه روی چه چیزی و چگونه تمرکزمان را متمرکز می‌کنیم بستگی دارد، اما از طرفی نیز باید باور کنیم که آنچه را که می‌خواهیم به دست بیاوریم همین الان هم از آنِ ماست یا به زودی آن را به دست خواهیم آورد.

رفاه بیشتر

استفاده از قانون جذب ممکن است روی سلامت روان نیز تأثیرات مثبتی داشته باشد. ما با تمرکز بر دست‌یابی به واقعیتی جدید، و با باور به امکان‌پذیر بودن آن، می‌توانیم بیشتر ریسک کنیم، موقعیت‌های بیشتری را ببینیم و آمادگی بیشتری برای استفاده از فرصت‌ها داشته باشیم. برعکس، وقتی باور نداریم که چیزی در حوزه‌ی احتمالات ما باشد، متوجه فرصت‌ها نمی‌شویم و اجازه می‌دهیم تا به راحتی از دست بروند. وقتی باور داریم که لیاقت اتفاقات خوب را نداریم، به گونه‌ای رفتار می‌کنیم که فرصت‌های خوشبختی‌مان را از بین می‌بریم. با این حال، با تغییر واگویه‌های درونی و احساساتی که نسبت به زندگی داریم، می‌توانیم الگوهای منفیِ زندگی‌مان را معکوس کنیم و الگوهای مثبت، سازنده و سالم‌تری را به وجود آوریم. یک اتفاق خوب به یک اتفاق خوبِ دیگر منتهی می‌شود، و مسیر زندگی می‌تواند از یک مارپیچِ رو به پایین به یک جاده‌ی صاف و رو به بالا تغییر کند.

تحقیقات انجام گرفته در زمینه‌ی خوش‌بینی نشان می‌دهند که افراد خوش‌بین از سلامت، شادی و موفقیت بیشتری در زندگی بهره‌مند هستند. آنها ویژگی‌هایی دارند که به آنها اجازه می‌دهد افکارشان را بر موفقیت‌ها متمرکز نمایند و اهمیت شکست‌هایشان را به حداقل برسانند.

اساس بسیاری از روش‌های روان‌درمانی این است که تغییر شیوه‌ی صحبت با خود، می‌تواند زندگیِ شما را در مسیر مثبتی قرار دهد. درمان شناختی-رفتاری (CBT) که درمانی رایج و مؤثر در معالجه‌ی بسیاری از بیماری‌های روانی است، بر این ایده استوار است که شناسایی و تغییر افکار منفیِ خودکار می‌تواند اثرات مثبتی به وجود بیاورد و به افراد کمک کند تا به رفاه روانیِ بیشتری دست یابند.

نکاتی برای تمرین قانون جذب

تمریناتی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا قانون جذب را وارد زندگی‌تان نمایید. برخی از این تمرینات عبارتند از:

نوشتن: نوشتن افکارتان به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید الگوهای فکریِ همیشگی‌تان را شناسایی کنید و ببینید که آیا بیشتر فرد خوش‌بینی هستید یا بدبین، و یاد بگیرید که چگونه می‌توانید الگوهای منفی تفکرتان را تغییر دهید.

تهیه‌ی تابلوی خلق‌وخو: یک یادآور بصری ایجاد کنید که به شما کمک کند ذهنیت مثبتی داشته باشید، با انگیزه بمانید و روی اهداف‌تان تمرکز نمایید.

تمرین پذیرش: به جای تمرکز بر ایرادات زمان حالتان و آنچه که لازم است تغییر کند، روی پذیرش حقایق به همان شکلی که هستند کار کنید. این بدان معنا نیست که برای ساخت آینده‌ای بهتر تلاش نکنید، بلکه بدان معناست که اجازه ندهید آرزوی متفاوت بودن شرایط در زمان حال، تمرکز و توان لازم را از شما سلب کند.

تمرین خودگوییِ مثبت: اگر با انتقاد بیش از حد از خود دست‌و‌پنجه نرم می‌کنید، این هدف را برای خود تعیین کنید که هر روز خودگوییِ مثبت انجام دهید. این تمرین با گذر زمان ساده‌تر خواهد شد و ممکن است پس از مدتی متوجه شوید که حفظ ذهنیت منفی، نسبت به گذشته برایتان دشوارتر شده است.

مشکلات احتمالی قانون جذب

یکی از مشکلات کتاب‌هایی مانند “راز” و همین‌طور تفسیر برخی افراد از قانون جذب، این اعتقاد است که اتفاقات خوبی که همه دوست داریم در زندگی‌مان رخ بدهند، بدون هیچ‌گونه تلاشی در زندگی‌مان رخ خواهند داد.

دیدگاه خوش‌بینانه، مولد رفتارهای کنش‌گرانه‌ای است که نتایج بسیار خوبی را در زندگی افراد خوش‌بین رقم می‌زند. افراد خوش‌بین صرفاً به نگرش خوش‌بینانه‌ی خود اتکا نمی‌کنند، بلکه این رفتار آنهاست که باعث ایجاد تغییرات واقعی می‌شود.

برای اینکه باورها بتوانند بر رفتارها تأثیر بگذارند، وجود موارد زیر الزامی است:

 • اهداف
 • ذهن‌آگاهی
 • تعهد
 • انگیزه
 • جدول زمانی
 • چالش‌ها
 • پشتیبانی

منتقدین “راز” و سایر کتاب‌های مربوط به قانون جذب همچنین به این مسئله اشاره دارند که افراد ممکن است به خاطر رویدادهای منفی که خارج از کنترل آنها است، مانند تصادفات و جراحات، اخراج شدن کارکنان به دلیل رکود مالی یا بیماری‌های مهم، شروع به سرزنش خود کنند.

ما همیشه نمی‌توانیم شرایط را کنترل کنیم، اما می‌توانیم پاسخ خود به آنها را کنترل نماییم. در این راستا، قانون جذب می‌تواند خوش‌بینی و نگرش کنش‌گرایانه‌‌ای را که لازم است در موقعیت‌های دشوار داشته باشیم فراهم آورد، اما نباید به ابزاری برای سرزنش خود تبدیل شود.

پاسخ شما به چالش‌هایی که با آنها روبرو می‌شوید می‌تواند شما را قوی‌تر کند. بنابراین می‌توان گفت که قانون جذب می‌تواند مشوق به وجود آمدن چنین قدرتی باشد. با این حال، نباید آن را به شیوه‌ای منفی اعمال کرد، وگرنه می‌تواند بیشتر مخرب باشد تا مفید.

تاریخچه‌ی قانون جذب

گرچه قانون جذب طی سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌ است، اما مفهوم چندان جدیدی نیست. این ایده‌ها ریشه‌ای فلسفی دارند که به رویکردی موسوم به “تفکر جدید” در اوایل قرن نوزدهم باز می‌گردد. در قرن بیستم، به ویژه پس از اکران فیلم “راز” در سال ۲۰۰۶ که بعداً به کتاب پرفروشی با همین عنوان تبدیل شد، و چاپ نسخه‌ی دوم این کتاب با عنوان “قدرت” در سال ۲۰۱۰، علاقه به این مقوله دوباره سیر صعودی گرفت.

telegram2 files