خواص جینسینگ : ۷ خاصیت اثبات شده علمی

خواص جینسینگ : ۷ خاصیت اثبات شده علمی

یکی از خواص جینسینگ این است که این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان‌هاست. تحقیقات بیانگر این هستند که جینسینگ برای سلامت مغز، عملکرد سیستم ایمنی، کنترل قند خون و … مفید است. چینی‌ها قرن‌ها از خواص جینسینگ به عنوان دارویی سنتی استفاده کرده‌اند. این گیاه کوتاه که رشد آهسته‌ای دارد، دارای ریشه‌های گوشتی است و بسته به‌ این که چقدر رشد می‌کند به سه دسته تقسیم بندی می‌شود: تازه، سفید و قرمز.

جینسینگ تازه قبل از ۴ سال درو می‌شود، ولی جینسینگ سفید بین ۴ تا ۶ سال و جینسینگ قرمز بعد از ۶ سال یا بیشتر درو می‌شود.

این گیاه تنوع زیادی دارد، ولی معروفترین آن جینسینگ آمریکایی و آسیایی است.  خواص جینسینگ آمریکایی و آسیایی از نظر غلظت مواد فعال و اثراتی که بر روی بدن دارد باهم فرق دارند. مطابق با تحقیقات قدیمی، باور بر این است که جینسینگ آمریکایی اثر آرامش بخش دارد، در حالی که جینسینگ آسیایی نیرو افزاست. جینسینگ شامل دو ترکیب مهم است: جینسنوسایدها و جینتونین. خواص جینسینگ بیشتر به دلیل همین دو ترکیب است.

۱-  حاوی آنتی اکسیدان‌هاست و ‌التهاب را کاهش می‌دهد.

جینسینگ خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهابی دارد. بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که عصاره جینسینگ و ترکیبات جینسنوساید می‌توانند جلوی التهاب را بگیرند و مانع خرابی سلول‌ها بر اثر اکسیداسیون شوند که ‌این خواص جینسینگ به درمان بیماری‌های مزمن کمک می‌کند.

این نتایج در انسان‌ها نیز امیدوار کننده هستند.

مطالعه‌ای که بر روی ۱۲ مرد ورزشکار در مورد خواص جینسینگ انجام شد نشان داد که ‌استفاده‌ کوتاه مدت از عصاره مکمل جینسینگ در مقایسه با دارونماها می‌تواند آسیب به ماهیچه‌ها و التهابی را که بر اثر تمرین‌های ورزشی به وجود آمده ‌است، کاهش دهد.

در سال ۲۰۱۴ تحقیقی وسیع بر روی ۷۱ زن یائسه‌ انجام شد. در طول ۱۲ هفته، بعضی از آنها روزانه ۳ گرم جینسینگ قرمز و بعضی دیگر دارونما مصرف کردند. سپس فعالیت آنتی اکسیدان‌ها و علایم استرس اکسایشی (اکسیداتیو) در آنها اندازه گیری شد.

محققان در نتیجه گیری مطالعاتی که در مورد خواص جینسینگ بود متوجه شدند که جینسینگ قرمز از طریق افزایش فعالیت آنزیم‌های آنتی اکسیدان، استرس اکسایشی (اکسیداتیو) را کاهش می‌دهد.

۲- به عملکرد مغز کمک می‌کند.

یکی دیگر از خواص جینسینگ این است که عملکردهای مغز نظیر حافظه، رفتار و حس و حال را بهبود می‌دهد.

بعضی از تحقیقاتی که در مورد خواص جینسینگ انجام شده‌ است نشان دهنده‌ی این هستند که ترکیباتی نظیر جینسنوسایدها و ترکیب K که در جینسینگ وجود دارد از مغز در مقابل آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.

جالب است بدانید تحقیقی که بر روی ۶۴۲۲ فرد سالخورده در مورد خواص جینسینگ ‌انجام شد نشان داد که مصرف مرتب جینسینگ حداقل به مدت ۵ سال، عملکرد شناختی را در مراحل بعدی زندگی بهبود می‌دهد.

تحقیق کوچک دیگری نشان داد که خوردن ۲۰۰ میلی گرم از جینسینگ کارکرد حافظه را در مقایسه با دارو نماها به میزان قابل توجهی بهبود می‌دهد.

یکی از تحقیقات نشان داد که از جمله خواص جینسینگ این است که می‌تواند استرس را از بین ببرد و به بهبود افسردگی و اضطراب کمک کند.

۳- می‌تواند اختلال نعوذ را بهبود دهد.

بعضی از تحقیقاتی که در مورد خواص جینسینگ انجام شده است بیانگر این هستند که این گیاه گزینه مفیدی برای درمان اختلال نعوذ است. بعضی از تحقیقات قدیمی ‌اظهار می‌کنند ترکیبات خاصی که در جینسینگ وجود دارد رگ‌های خونی و بافت آلت تناسلی مردانه را در مقابل استرس اکسایشب محافظت و به بازگشت عملکرد طبیعی آن کمک می‌کنند.

اضافه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که جینسینگ تولید اکسید نیتریک را افزایش می‌دهد. اکسید نیتریک ترکیبی است که به ریلکس ماهیچه‌های آلت مردانه کمک می‌کند و گردش خون را افزایش می‌دهد.

در واقع، بررسی ۹ تحقیقی که در مورد خواص جینسینگ بوده است، نشان داد که جینسینگ می‌تواند توانایی رابطه جنسی را در مردان افزایش دهد.

ولی بعضی از محققان خاطر نشان کرده‌اند که جینسینگ در مقایسه با دارو نماها اثر کمی ‌بر روی اختلال نعوظ یا ارضا شدن دارد، یا اصلاً هیچ اثری ندارد.

۴- سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

بر اساس یکی از تحقیقات انجام شده، از جمله خواص جینسینگ می‌توان  بهضد باکتریایی، ضد قارچ و ضد ویروس بودن آن نام برد. از این رو، عملکرد سیستم ایمنی را بالا می‌برد.

جالب است بدانید که، یکی از تحقیقاتی که بر روی حیوانات انجام شده‌ نشان داده ‌است که عصاره‌ جینسینگ قرمز تیره تعداد سلول‌های ایمنی را افزایش می‌دهد و سطح آنتی اکسیدان‌ها را در کبد بالا می‌برد.

همچنین، تحقیق دیگری که بر روی ۱۰۰ نفر انجام شد نشان داد که خوردن ۲ گرم جینسینگ قرمز کره‌ای در روز به مدت ۸ هفته به میزان زیادی سلول‌‌های ایمنی را در مقایسه با دارو نماها افزایش می‌دهد.

ولی باید مطالعات بیشتری بر روی انسان در زمینه خواص جینسینگ انجام شود تا اثرات بالقوه آن بر روی سیستم ایمنی تأئید شود.

۵- ‌افزایش مقاومت بدن  در برابر سرطان از دیگر خواص جینسینگ

یکی دیگر از مهمترین خواص جینسینگ این است ک برای مقابله با بعضی از سرطان‌ها مفید است. معلوم شده ‌است که جنسنوسایدهای موجود در این گیاه به کاهش التهاب کمک می‌کنند و توسط آنتی اکسیدان‌ها از بدن حفاظت می‌کنند.

چرخه سلولی فرآیندی است که توسط آن سلول‌ها به طور طبیعی رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند. جنسنوسایدها می‌توانند با جلوگیری از تولید و رشد سلول‌های غیر طبیعی به چرخه‌ی سلولی کمک کنند.

بررسی چندین تحقیق در مورد خواص جینسینگ نشان داد افرادی که این گیاه را مصرف می‌کنند ۱۶ درصد کمتر از دیگران در خطر ابتلا به سرطان قرار دارند.

همچنین، جینسینگ می‌تواند به کسانی که تحت شیمی ‌درمانی هستند کمک کند و از اثرات جانبی شیمی‌ درمانی بکاهد. یکی از مهترین خواص جینسینگ این است که می‌تواند اثر درمان بعضی از سرطان‌ها را بیشتر کند.

گرچه تحقیقات نشان داده‌اند که جینسینگ در جلوگیری از سرطان مؤثر است و فوایدی دارد، این تحقیقات قطعی نیستند.

۶- با خستگی مقابله می‌کند و سطح انرژی را بالا می‌برد.

معلوم شده‌ است یکی از خواص جینسینگ این است که خستگی را کم کرده و سطح انرژی را بالا می‌برد. مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شده‌ است نشان داده ‌است که بعضی از ترکیبات موجود در جینسینگ، مثل پلی ساخاریدها و الیگوپپتیدها با پایین آمدن استرس اکسایشی و تولید انرژی در سلول‌ها ارتباط دارند که ‌این نکته به کاهش خستگی کمک می‌کند.

بررسی ۱۰ تحقیق نشان داد جینسینگ می‌تواند در مقایسه با دارو نماها به میزان زیادی علایم خستگی مزمن را حتی ۱۵ روز بعد از مصرف بهبود دهد.

بررسی دیگری که بر روی  خواص جینسینگ انجام شد نشان داد که جینسینگ می‌تواند علایم خستگی را که به سرطان مربوط می‌شود در صورتی که به ترتیب ۲۰۰۰ میلی گرم یا ۳۰۰۰ میلی کرم در روز مصرف شود؛ کاهش دهد.

اضافه بر این، بررسی ۱۵۵ تحقیق نشان داد که مکمل‌های جینسینگ نه تنها به کاهش خستگی کمک می‌کنند، بلکه عملکرد فیزیکی را هم بهبود می‌دهند.

۷- از خواص جینسینگ: کاهنده سطح قند خون

به نظر می‌رسد که جینسینگ سطح قند خون را چه در افراد دیابتی و چه غیر دیابتی پایین می‌آورد.

معلوم شده ‌است که جینسینگ عملکرد سلول‌های پانکراس را بالا می‌برند و تولید انسولین را تقویت می‌کنند و جذب قند خون به بافت‌ها را افزایش می‌دهند.

مرور هشت تحقیق که در مورد خواص جینسینگ بود نشان داد که ‌استفاده‌ از مکمل‌های جینسینگ سطح قند خون ناشتا را پایین می‌آورد و حساسیت به ‌انسولین را در افرادی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند افزایش می‌دهد.

تحقیق هشت هفته‌ای دیگری که بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع دو در زمینه خواص جینسینگ برای بهبود این بیماری انجام شد نشان داد که جینسینگ در مقایسه با دارو نماها به میزان چشمگیری سطح قند خون ناشتا را پایین می‌آورد و هموگلوبین A1C را که شاخص کنترل بلند مدت قند خون است بالا می‌برد.

به نظر می‌رسد که جنسینگ قرمز تخمیر شده ‌از این هم بیشتر قند خون را کنترل می‌کند. جینسینگ تخمیر شده با کمک باکتری تولید می‌شود. تخمیر جینسینگ باعث می‌شود که جنسنوسایدها به فرم راحت‌تر و قابل جذب‌تری تبدیل شوند، از این رو خواص جینسینگ بیشتر می‌شود.

در واقع، مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد نشان داد که خوردن ۲.۷ گرم از جینسینگ تخمیر شده در روز در مقایسه با دارو نماها برای پایین آوردن قند خون و افزایش سطح انسولین بسیار مؤثر است.

می‌توانید به راحتی آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ریشه‌های جینسینگ را می‌تواند به روش‌های مختلفی استفاده کرد. می‌توانید از خواص جینسینگ به صورت خام بهره ببرید یا می‌توانید آن را بخار دهید تا نرم شود. همچنین می‌توان آن را در آب جوشاند و چای درست کرد. برای این کار، به ‌آب جوش تکه‌های جینسینگ تازه را اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه دم بکشد.

جینسینگ را می‌توان به دستور غذاهای مختلفی نظیر سوپ یا غذاهای سرخ کرده هم اضافه کرد. اضافه بر این، عصاره ‌آن را می‌توانید به صورت پودر، قرص،کپسول یا روغن پیدا کنید.

مقدار مصرف شما بستگی به شرایطی دارد که درصدد بهبود آنها هستید. در کل، مصرف روزانه ۱-۲ گرم از ریشه جینسینگ خام یا ۲۰۰ الی ۴۰۰ میلی گرم عصاره  جینسینگ پیشنهاد می‌شود. بهتر است با دوز پایین شروع کنید و به مرور زمان مقدار آن را افزایش دهید.

به دنبال عصاره ‌استاندارد جینسینگ باشید که حاوی دو الی سه درصد جینسنوسایدها باشد و آن را قبل از وعده‌ی غذایی میل کنید تا جذب خواص جینسینگ افزایش دهید و کامل از مزایای آن بهره‌مند شوید.

ایمنی و اثرات جانبی بالقوه

مطابق با تحقیقات، جینسینگ بی خطر است و هیچ اثرات جانبی ندارد. ولی، کسانی که داروهای ضد دیابت مصرف می‌کنند باید سطح قند خون خود را در زمانی که‌ از جینسینگ استفاده می‌کنند کنترل کنند تا مطمئن شوند که سطح قند خون آنها خیلی پایین نیامده ‌است.

اضافه بر این، جینسینگ ممکن است اثر داروهای ضد کلاژن را پایین بیاورد. به ‌این دلیل، بهتر است که قبل از استفاده ‌از جینسینگ با دکتر خود مشورت کنید.

توجه کنید که به دلیل کمبود مطالعات در زمینه ‌بی‌خطر بودن جینسنگ، این گیاه به زنان باردار، کودکان و زنان شیرده توصیه نمی‌شود. این نکته به هیچ وجه از خواص جینسینگ نمی‌کاهد

نکته ‌اخر: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده بلند مدت از جینسینگ می‌تواند اثر آن بر بدن را کاهش دهد.

برای افزایش اثر خواص جینسینگ، توصیه می‌شود که در یک چرخه‌ی دو الی سه هفته‌ای از آن استفاده کنید و یک هفته بین آن استراحت بدهید و دوباره ‌استفاده کنید.

جمع بندی خواص جینسینگ

جینسینگ مکملی گیاهی است که قرن‌ها در پزشکی چین از آن استفاده شده ‌است. معمولاً از خواص جینسینگ به دلیل اثرات آنتی اکسیدان و ضد التهابی آن استفاده می‌شود. همچنین به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند و برای بعضی از سرطان‌ها مفید است.

خواص بیشتر آن این است که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و عملکرد مغز را بهبود می‌دهد، از خستگی می‌کاهد و علایم اختلال نعوذ را کاهش می‌دهد. می‌توان جینسینگ را به صورت خام یا بخارپز مصرف کرد. همچنین می‌توان به راحتی آن را به عنوان مکمل به رژیم غذایی اضافه کرد. این گیاه به صورت عصاره، کپسول، قرص و پودر در دسترس است.

چه بخواهید بیماری خاصی را بهبود دهید و چه بخواهید سلامت خود را تقویت کنید، خواص جینسینگ ارزش امتحان کردن آن را دارد.

telegram2 files