دلایل نداشتن انگیزه کافی در کار و زندگی

دلایل نداشتن انگیزه کافی در کار و زندگی

سایک نیوز به نقل از ایرنا: احتمالا شما هم تا به حال با این موضوع مواجه شده‌اید که دچار بی‌انگیزگی در کار و زندگی شوید، چند عامل متفاوت دلیل بی انگیزه بودن افراد است.

به نظر شما چه چیزی باعث کمبود انگیزه می‌شود؟ چرا بسیاری از افراد از انگیزه نداشتن در زندگی رنج می‌برند؟ انگیزه یک نیروی محرک است که به افراد اجازه می‌دهد تا به اهدافشان برسند و باعث می‌شود که آنها بفهمند چرا باید فلان کار را بکنند و در راه رسیدن به آن پافشاری داشته باشند. در این قسمت دلایلی که باعث می‌شود دچار کمبود انگیزه شوید را به شما معرفی می‌کنیم.

خودتان را لایق موفقیت نمی‌دانید.

اغلب افراد به خاطر اینکه نمی‌توانند تصویر ذهنی از موفقیت خود داشته باشند و خودشان را لایق رسیدن به موفقیت و قله‌های رفیع نمی‌دانند؛ در نتیجه انگیزه خود را از دست می‌دهند. آنها فکر می‌کنند که از پس انجام کارها بر نمی‌آیند و همین باعث می‌شود که انگیزه خود را از دست بدهند.

فکر می‌کنید که نمی‌توانید کارها را به خوبی انجام دهید.

هنگامی که درگیر انجام پروژه‌های زیادی هستید، تمایل زیادی دارید آنها را به تاخیر بیاندازید. علت آن هم این است که وظایف زیادی دارید و کلافه می‌شوید و احساس می‌کنید که نمی‌خواهید آنها را تکمیل کنید و خسته شده‌اید. به تعویق انداختن کارها نقش مهمی در کمبود انگیزه دارد، زیرا کارهای بیشتری روی هم تلنبار می‌شود و شما بیشتر سردرگم می‌شوید و همین باعث می‌شود که امید خود را از دست بدهید که دیگر کاری از دست تان برنمی‌آید.

از کمک خواستن می‌ترسید.

گاهی اوقات شخص به کمک نیاز دارد تا بتواند به هدف دست پیدا کند اما غرور به او اجازه نمی‌دهد. اینکه شما نتوانید درخواست کمک خود را بیان کنید، در نتیجه کارتان به خوبی پیش نمی‌رود و همین باعث کمبود انگیزه در شما می‌شود.

فکر می‌کنید به نتیجه مدنظرتان نمی‌رسید.

اهداف برای بعضی از افراد قابل دستیابی هستند اما بعضی فکر می‌کنند که هیچ گاه نمی‌توانند به آن نتیجه‌ای که دوست دارند برسند. همین باعث می‌شود که خودشان را دست کم بگیرند و دیگر برای انجام کارهای بزرگ تلاش نکنند.

کمی درگیر خودخواهی هستید.

افراد زیادی هستند که در زندگی با خودخواهی خودشان دست و پنجه نرم می‌کنند. علت آن غرور بیش از حدی است که دارند و می‌خواهند فقط خودشان کارها را به انجام برسانند تا سود نهایی را فقط خودشان به دست بیاورند اما این خودخواهی بیش از حد باعث می‌شود که شما نتوانید از انجام کار ها بربیایید. در نتیجه نه خودتان سود می‌برید و نه به دیگران کمک می‌کنید که به وضعیت خوبی برسند.

از حرف و نظر دیگران در مورد خودتان می ترسید.

بعضی از افراد دوستان حسودی دارند و نمی‌خواهند که دوستان‌شان به موفقیت برسند و شاید سعی کنند از این طریق، جایگاه آنها را پایین بکشند و یا بعد از رسیدن دوستان‌شان به موفقیت، با آنها قطع رابطه کنند. اگر شما فردی باشید که به این مسائل حساس است و دوست ندارد دوستان و رفیقانش را از دست بدهد و از دیگران فاصله بگیرد، احتمالاً ترجیح می‌دهید که موفق نباشید و فقط روابط خود را حفظ کنید.

چیزی را در مورد خودتان پنهان می‌کنید.

بعضی از افراد انگیزه کافی ندارند، زیرا از درون احساس ناامنی می‌کنند. به جای این که نقایص خودشان را برطرف کنند، معمولا به خودشان سرکوب می‌زنند و خود را دست کم می‌گیرند. از طرفی علایق خود را پنهان می‌کنند، زیرا جرات بیان آنها را ندارند.

از چیزی هراس دارید.

بسیاری از افراد می‌خواهند که به موفقیت برسند اما در مسیر باید کارهایی را انجام دهند که از انجامشان ترس دارند و همین ترس و شک و تردید، آنها را از حرکت کردن باز می‌دارد و جلوی موفقیت‌شان را می‌گیرد.

عادت ندارید کارها را به طور کامل انجام دهید.

معمولاً شکستن عادت کار سختی است اما اگر مصمم به موفقیت باشید، می‌توانید عادت‌ها را هم کنار بگذارید اما کمبود انگیزه گاهی اوقات به دلیل اینکه شما کارهای‌تان را نیمه کاره رها می‌کنید و این عادت غلط را کنار نمی‌گذارید، در شما به وجود می‌آید.

نمی‌توانید به خود و دیگران حقیقت را بگویید.

هنگامی که فردی انگیزه داشته باشد تا به مرحله بعد برود، معمولاً مجموعه‌ای از استانداردها و ارزش‌ها را برای خودش تعیین می‌کند، آنها را در ذهن نگه می دارد و همیشه در موردشان صادق است. اما اگر شما با خودتان و دیگران صادق نباشید و از گفتن بعضی از چیزها فاکتور بگیرید، احتمالاً با کمبود انگیزه مواجه می‌شوید که مشکلی جدی است. صادق بودن و شجاع بودن در مورد خواسته‌های‌تان، عامل اصلی حفظ انگیزه خواهد بود.

telegram2 files