کشش جنسی چیست؟

کشش جنسی چیست؟

سایک نیوز به نقل از بهشتیان: کشش جنسی حالتی است که در آن فرد به سرعت و در بازه زمانی خیلی کوتاه جذب فرد دیگری می‌شود. نشانه‌ های کشش جنسی عبارتند از عرق کردن کف دست‌ ها، تنگی نفس و تمایل زیاد برای برقراری رابطه جنسی با فرد مقابل.

میل جنسی معمولاً در ابتدای رابطه بروز می‌کند و و از ارکان اصلی بسیاری از روابط عاشقانه است. مسئله مهمی که ممکن است طرفین رابطه را در این حالت به خطر بیندازد این است که آن ها کشش جنسی را نشانه رابطه خیلی عمیق بدانند و بدون اینکه چیز زیادی در مورد فرد بسیار جذاب بدانند، شیفته او می‌شوند.

گاهی اوقات میل جنسی منجر به ایجاد رابطه عمیق‌ تر می‌شود. اما مسئله این است که چطور می‌توان بین کشش جنسی و پیوند عمیق و صمیمی‌ تمایز قائل شد؟ این مقاله به بررسی مسائل زیر می پردازد: مزایا و معایب کشش جنسی، مواد شیمیایی که مغز هنگام کشش جنسی و تجربه عشق تولید می‌کند، سبک‌ های دلبستگی، همه آنچه هنگام کاهش میل جنسی اتفاق می‌افتد، و همچنین اطلاعاتی در مورد صمیمیت و پیوند های عاشقانه ارائه می کند.

کشش جنسی چگونه ایجاد می‌شود؟

چه چیزی باعث می‌شود افراد کشش جنسی را حس کنند؟ پاسخ این سؤال مواد شیمیایی آزاد شده است. میل به ارضای جنسی را شهوت گویند. هیپوتالاموس مغز بر تولید هورمون‌ های تستوسترون و استروژن تأثیر می‌گذارد. این احساس میل جنسی ما را تحریک می‌کند. هنگامی که جذب کسی می‌شویم، مغز ما مقادیر زیادی از دوپامین و نوراپی‌نفرین آزاد می‌کند. دوپامین و نوراپی‌نفرین «ما را گیج، پرانرژی و سرخوش می‌کند» که گاهی حتی منجر به از دست دادن اشتها و بی ‌خوابی می ‌شود.
همه ما از بین دوستان یا اعضای خانواده مان کسانی را می‌شناسیم که پس از ملاقات با فرد مورد نظرشان می‌گویند نمی‌توانند غذا بخورند، نمی توانند بخوابند یا تمرکز کنند. آن ها سر از پا نمی ‌شناسند. آن ها از رابطه جدید بسیار هیجان‌ زده هستند به طوری که فکر می‌کنند عاشق شده‌اند. اغلب اوقات تمام ماجرا ها فقط به شیمی فیزیک بدن مربوط می شود.
میل جنسی زیاد می‌تواند به روابط خوب در کوتاه مدت منجر شود. اما با گذر زمان هر دو طرف می‌توانند یکدیگر را بشناسند و در این حین رابطه‌ای را تجربه کنند که عمدتا مبتنی است بر روابط جنسی که البته می تواند رابطه خوبی باشد.

فواید کشش جنسی

زمانی که کشش جنسی به برقراری رابطه جنسی منجر می‌شود فواید زیادی خواهد داشت. از نظر جسمی و فیزیکی، رابطه جنسی نه تنها نوعی ورزش است که سلامت را بهبود می‎ بخشد و عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش می ‌دهد. همچنین، اثر مثبتی روی قلب دارد و سردرد های میگرنی را کاهش می ‌دهد.
فواید ذهنی و روانی رابطه جنسی پس از کشش جنسی نیز چند برابر است. برخی از مزایای اثبات‌ شده آن عبارتند از: برطرف شدن استرس، افزایش شادی و بهبود کیفیت خواب. بنابراین، وقتی کشش جنسی منجر به رابطه جنسی می ‌شود، اتفاقات مثبت زیادی به همراه خواهد داشت.

خطرات کشش جنسی

گاهی برخی از زوج‌ ها از نظر جنسی خیلی پر شور جذب یکدیگر می ‌شوند، ممکن است یکی از طرفین بخواهد رابطه طولانی‌تری داشته باشد و دیگری به صرف رابطه جنسی راضی باشد. گاهی یکی از طرفین رابطه متوجه می ‌شود که دیگری سبک زندگی سالمی ندارد یا رفتار های مخرب زیادی بروز می ‌دهد. زوج‌ ها ممکن است متوجه شوند زمانی که با هم هستند حال خوبی ندارند.
وقتی طرفین رابطه به خاطر رابطه قوی جسمی و جنسی، بقیه ابعاد رابطه خود را نادیده می‌گیرند، اتفاقات خوبی در انتظارشان نخواهد بود. خیانت، اعتیاد به الکل، مصرف مواد مخدر و سایر مشکلات جدی را هرگز نباید به خاطر رابطه جنسی خوب نادیده گرفت. گاهی وقتی دو نفر معتاد یکدیگر می شوند و میل جنسی زیادی به هم دارند، متوجه می شوند که نمی توانند با هم بمانند و باید همدیگر را ترک کنند. چنین روابطی می ‌تواند به سرعت به رابطه ای سمی تبدیل شود.

علل کشش جنسی

به اعتقاد دکتر امی ای. کلر، روانپزشک، درمانگر ازدواج و خانواده، عاشق شدن و دچار کشش جنسی شدن گاهی اوقات ممکن است به وابستگی‌ های گذشته مربوط باشد. وی بیان می کند که علل میل جنسی می ‌تواند «مسائل خانوادگی حل ‌نشده در ناخودآگاه» باشد. ممکن است به شدت سمت افرادی جذب شوید که یاد آور گذشته شما باشند، یادآور مسائل خانوادگی حل ‌نشده‌ ای که در ناخودآگاه شما هستند. برای مثال، ممکن است جذب فردی شوید که شبیه یکی از والدین تان است که نیاز های شما را برآورده نمی کرده است. در نتیجه، ممکن است متوجه شوید که به طور ناخودآگاه سعی می ‌کنید از طریق رابطه با شریک زندگی خود آن نیاز ها را برطرف کنید و خود را درمان کنید.

آگاهی بیشتر، برقراری روابط جسورانه ‌تر، دقت زیاد و اقدام هدفمند بسیار اهمیت دارد. شاید از طریق رابطه فعلی‌ تان از آسیب های گذشته‌ شفا پیدا کنید، اما به یاد داشته باشید که گاهی ممکن است ترومای گذشته مجدد تکرار شود. کشش جنسی نمی ‌تواند شما را از مشکلات دوران کودکی تان در امان بدارد. در حالت ایدئال، هنگام بلوغ، شیوه‌ های تعامل و رفتار ما در روابط مان منعکس‌ کننده چیزی است که «دلبستگی ایمن» نامیده می ‌شود. این بدان معناست که از نظر اجتماعی راحت هستیم، به دیگران اعتماد داریم، عزت نفس خوبی داریم و احساسات خود را با دوستان و خانواده به اشتراک می ‌گذاریم.

تحقیقات دکتر امی درباره علل کشش جنسی

اما صحبت‌ های دکتر امی به ما هشدار می ‌دهد که «اگر زن و شوهری عشق کور شان کند و نصیحت‌ های دوستان و خانواده را نادیده بگیرند، معمولاً رابطه آن ها پایان نافرجامی خواهد داشت و ختم به خیر نخواهد شد» او می ‌افزاید: « اکثر مردم با دلبستگی‌ های ایمن وارد رابطه نمی‌شوند و برای یک رابطه سالم و بالغ آماده نیستند.» وقتی با افرادی رابطه برقرار می کنید که شواهدی مبنی بر سبک دلبستگی ترسناک ـ اجتنابی دارند، احتمالا این سبک‌ ها به آسیب‌ های دوران کودکی مربوط می ‌شود. برای نمونه، اگر چه این افراد با اشتیاق فراوان عشق و محبت می خواهند، اما به دیگران اعتماد نمی‌کنند و تمایلی به داشتن روابط نزدیک ندارند. البته این افراد برای حفظ روابط سالم مبارزه می ‌کنند.

طبق تحقیقات دکتر امی، «بسیاری از مردم سبک‌ های دلبستگی اجتنابی یا اضطرابی را باهم تجربه می کنند. اگر می ‌خواهید نوع رابطه خود را با شخص مقابل بررسی کنید، باید سرعت پیشروی رابطه را کاهش دهبد و برای مدتی ترمز رابطه‌ تان را فشار دهید». در این حالت، علاوه بر کاهش سرعت کارها و پیش رفتن با سرعتی طبیعی‌تر و با فشار کمتر، اتفاق خوبی که می ‌افتد این است که کسانی که سبک‌ های دلبستگی نا ایمن دارند می ‌توانند تحت مراقبت و با راهنمایی مناسب متخصصان سلامت روان دلبستگی ایمن‌تری را در این بازه زمانی تجربه کنند. دلبستگی ایمن امکان پذیر است، اما این امر مستلزم زمان، مراقبت، هدف، تلاش و التیام آسیب‌ های رابطه است.

سبک‌ های دلبستگی می ‌توانند در طول زمان بهبود یابند و افراد با هر نوع سبک‌ دلبستگی می ‌توانند با افرادی با سبک های دلبستگی متفاوت در ارتباط باشند. این کار با آگاهی، ارتباط، هدف و شفافیت و صراحت، تمایل و تعهد به درمان و تغییر محقق می شود.

وقتی کشش جنسی کاهش می ‌یابد.

کشش جنسی می ‌تواند انرژی یک رابطه را به میزان زیادی افزایش دهد. این کشش در نهایت منجر به صمیمیت شود. جاذبه جنسی می ‌تواند به افراد کمک کند تا بعداً ارتباط عاطفی عمیقی با هم بسازند. وقتی کشش جنسی کاهش می ‌یابد، چه اتفاقی می ‎افتد؟ وقتی شیفتگی و جذابیت کم می ‌شود و زوج‌ ها خصلت‌ ها و عیب‌ های یکدیگر را در نور آگاهی می ‌بینند، آن وقت است که خودشان را در بوته آزمایش می بینند.
در آن مرحله، آن ها می ‌توانند تصمیم بگیرند که آیا اساس رابطه جنسی بوده است و آن ها را بیشتر از این جلو نمی ‌برد یا می ‌خواهند در مسیر شناخت بهتر یکدیگر قرار بگیرند و در نهایت با هم بمانند؟ مطمئناً عوامل استرس ‌زای زندگی روزمره و کمبود وقت ممکن است به زندگی جنسی کسانی که مدتی با هم با هم بوده‌اند، ضربه‌ وارد کند. چالش‌ های کاری، فشار های مالی و تولد فرزندان ممکن است بر زندگی جنسی زوج‌ ها، تأثیر منفی بگذارد.
با این حال، انتظار می ‌رود زوج‌ ها پس از پشت سر گذاشتن موانعی که در نتیجه آشنایی با یکدیگر و زندگی مشترک ممکن است پیش بیاید، به صمیمیت، احترام و عشق نسبت به یکدیگر پایبند باشند. آن ها می ‌توانند رابطه رضایت‌ بخشی داشته باشند و به نیازهای جسمی شان هم توجه کنند. میل جنسی مولفه مهمی است که رابطه را زنده و شکوفا می ‌سازد.

نقش صمیمیت در کشش جنسی

صمیمیت را می ‌توان نزدیکی فیزیکی، ذهنی و عاطفی تعریف کرد. نتایج تحقیقات نشان می دهد در یک رابطه عاشقانه احساس صمیمیت میل جنسی را افزایش می دهد. در نتیجه طرفین رابطه روابط جنسی بهتری دارند. واضح است که احساس صمیمیت هر رابطه‌ای را تقویت می ‌کند. افراد می ‌توانند با افزایش زمان با هم بودن شان، خاموش کردن وسایل الکترونیکی، حضور کامل در کنار یکدیگر و برقراری ارتباط با صمیمیت و صداقت بیشتر برای بهبود روابط شان تلاش کنند.

کشش جنسی می ‌تواند به روابط عاشقانه منجر شود.

همانطور که گفته شد، کشش جنسی ممکن است به رابطه ای بالغ و عاشقانه منجر شود. اگر اینطور باشد، می ‌توانید مطمئن باشید که روابط بالغ و پخته، صمیمی و عاشقانه نمایانگر دو نفری هستند که با هم پیوند دارند. اکسی‌توسین در هیپوتالاموس تولید می ‌شود و انتقال‌دهنده عصبی است. این انتقال دهنده به ما کمک می ‌کند احساس همدلی و دلبستگی کنیم و واقعاً با یکدیگر پیوند برقرار کنیم. نام مستعار هورمون اکسی‌توسین هورمون نوازش است و گاهی اوقات با عنوان هورمون عشق نیز شناخته می ‌شود. در رابطه بین والدین و نوزاد، وقتی با دوستان قدیمی مان معاشرت می ‌کنیم و وقتی عشاق یکدیگر را در آغوش می ‌گیرند، اکسی‌توسین نقش مهم و غیر قابل انکاری در ایجاد و حفظ روابط صمیمی و محبت‌ آمیز ایفا می ‌کند.

سخن پایانی

کشش جنسی می ‌تواند حسی پرشور و تقریباً سرخوشانه باشد. گاهی اوقات می ‌تواند به قضاوت شما در مورد شریک جنسی تان خدشه وارد کند یا حس نزدیکی کاذب ایجاد نماید. اگر نمی ‌توانید تشخیص دهید که تمایل شما به شخصی دیگر ریشه در شهوت دارد یا این عشق است که تجربه می کنید، به مشاور مراجعه کنید. درمانگران می ‌توانند به شما کمک کنند تا احساسات خود را درک کنید و بر مبنای آن تصمیم بگیرید. از این که تا پایان همراه ما بودید بسیار سپاسگزاریم.

telegram2 files