چرا “کمر درد” می‌گیریم؟

چرا “کمر درد” می‌گیریم؟

سایک نیوز به نقل از ایسنا: یک جراح و متخصص مغز و اعصاب گفت: علل مختلفی برای درد کمر وجود دارد که تشخیص آنها نیازمند معاینه بالینی توسط پزشک و گاها انجام تست‌های تشخیصی است.

دکتر سعید قارویی با بیان اینکه ناحیه کمر به عنوان محور اصلی و مرکزی بدن انسان در اغلب فعالیت‌های بدنی روزمره درگیر است، افزود: معمولا درد کمر همه انسانها را در طول زندگی درگیر می‌کند.

وی با اشاره به عوامل ایجاد درد کمر، ضربه را یکی از علل کمر درد دانست و گفت: تروما یا ضربه بدن به دنبال حوادثی مانند تصادف یا سقوط یا بلند کردن جسم سنگین می‌تواند آسیبی به عضلات تاندون ها و مفاصل ناحیه کمر یا آسیب دیسک بین مهره ای یا شکستگی مهره ها یا استخوان ها شود. شکستگی مهره ها در بیمارانی که دچار پوکی استخوان هستند به طور شایع‌تری رخ می دهد.

به گفته این متخصص مغز و اعصاب، برخی بیماریهای عفونی مانند سل و بروسلوز نیز می‌تواند سبب درگیری مهره های ستون فقرات و درد ناحیه کمر شود.

قارویی همچنین با بیان اینکه بیماری های التهابی مانند آرتروز و روماتیسم ستون فقرات هم سبب درگیری ستون فقرات و درد در این ناحیه می شوند، گفت: از نشانه‌های بارز بیماری های التهابی خشکی صبحگاهی است که اغلب از دهه چهار یا پنج زندگی شروع می شوند.

وی همچنین تومورها را از دیگر عوامل ایجاد کننده کمر درد دانست و گفت: تومورهای بدخیم مانند سرطان ریه، معده، پستان، پروستات و… می توانند با متاستاز به مهره های ستون فقرات سبب درگیری مهره ها و درد در ناحیه ستون فقرات شوند.

به دنبال افزایش سن تغییراتی در تمامی بافت ها و ارگان های بدن به وجود می آیند، از جمله این تغییر ها تخریب در مفاصل و دیسک های بین محلی است و به آسیب از این نوع که در نتیجه افزایش سن حاصل می‌شود دژنراسیون گفته می‌شود. به همین دلیل با افزایش سن شیوع درد کمر نیز افزایش می‌یابد که ژنتیک مهمترین نقش را در این پروسه دارد، هرچند که فعالیت‌های فیزیکی، تغذیه، عادت های بد مانند سیگار کشیدن نیز تاثیر زیادی در فرایند آسیب دارند.

قارویی با بیان اینکه بجز دلایل ذکر شده علل دیگری نیز می توانند سبب درد ناحیه کمر شوند، گفت: آسیب احشا شکمی، آسیب کبد و کیسه صفرا، کلیه ها و مجاری ادراری و عوامل روانی مانند افسردگی و اضطراب از جمله این دلایل هستند که می توانند سبب احساس درد در ناحیه کمر شودند و برای تشخیص نیازمند معاینه دقیق توسط پزشک و انجام تست های تشخیصی یا آزمایشگاهی در صورت صلاحدید پزشک معالج است.

telegram2 files