زوج درمانی با رویکرد واقعیت درمانی : قسمت هفتم

زوج درمانی با رویکرد واقعیت درمانی : قسمت هفتم

زوج درمانی با رویکرد واقعیت درمانی

[aparat id=”ebR7E”]

متن ویدئو:

انتقاد، مقصر دانستن، شکایت کردن، غر غر کردن، تهدید کردن، تنبیه کردن، و باج دادن. از این هفت عادت دور بشین و وارد دایره ازدواج بشین. می توین رابطه خوبی داشته باشین زمانی که با پاسخ به سؤال یک این رو تأیید کردین که تمایل دارین. این رو در ذهن داشته باشید که در مورد این قانون هیچ استثنایی وجود نداره، شما تنها می تونید رفتار خودتون رو کنترل کنید.

آنچه که زوج در حین استفاده از دایره ازدواج یا حل مسئله یاد می گیرند این است که آنها به دنبال رد پای تئوری انتخاب خواهند بود؛ “در یک رابطه هیچ گاه آنچه را که فکر می کنید شما را از شریک خود دورتر می سازد، نگویید و انجام ندهید“. “آنچه را انجام دهید یا بگویید که فکر می کنید شما را به هم نزدیک تر می سازد یا نزدیک ترنگه می دارد.” اگر دقت کنید، به سرعت تفاوت این دو را متوجه خواهید شد.

بی: چرا ما خودمون نتونستیم این رو متوجه بشیم؟

دکتر لفان: این سؤال خیلی مهمیه و احساس بدی نداشته باش که نتونستی. معمولاً افرادی که در این دنیا زندگی می کنند نمی توانند این را تشخیص دهند. به رابطه دوستان متأهل خود دقت کنید. هیچ کدام از آنها در مورد آنچه که شما امروز یاد گرفتید ایده ای ندارند.

جیم: دوستان؟ به والدینمون نگاه کنید. اونا ازدواج کردن و هنوز هم با هم دعوا دارند. به همین خاطره که دوست دارن بچه داشته باشن تا برای خاتمه دادن به دعواهاشون دلیلی داشته باشند.

بی: بله کاملاً درسته.

دکتر لفان: اگر می خواهید که علت اصلی این رو پیدا کنید که چرا نتونستید خودتون علت این رو بفهمید، این کتاب را بخوانید: نظریه انتخاب، دکتر ویلیام گلسر شخصاً این رو پیشنهاد می کند. خوندن این کتاب رو با هم شروع کنید و به آرامی پیش برید و در موردش صحبت کنید. اگر سؤالی داشتید با من تماس بگیرید. خوشحال می شم تا بتونم کمکتون کنم.

همانطور که نظریه انتخاب توضیح می دهد، هر ازدواج یا رابطه ای که به جدایی ختم می شود، یک یا هر دو طرفین رابطه در آن در حال استفاده از روانشناسی کنترل بیرونی هستند، چرا که این روانشناسی دنیای بیرون است. ازدواج های موفق عاشقانه در هر جای دنیا به سختی پیدا می شوند. اگر هر کدام از طرفین از رابطه ناراضی است، استفاده از کنترل بیرونی مانند استفاده از گازوئیل برای خاموش کردن آتش است. بر خلاف راه حلی که کنترل بیرونی در اختیار زوج قرار می دهد، طلاق راه مناسبی برای زوجین نیست. بهترین راه حل برای تغییر یک رابطه ناخشنود، همیشه طلاق نیست و یا حتی مشاوره زوجی که برای بی و جیم مورد استفاده قرار گرفت نیز نمی باشد. بهترین راه حل برای افرادی که می خواهند ازدواج کنند و یا ازدواج کرده اند، آموزش تئوری انتخاب است. این بهترین فرصت برای آنهاست که می تواند بسیاری از ازدواج ها را که در مسیر طلاق هستند را نجات بخشد. مهم نیست به چه کیفیتی آغاز شده باشد، از زمانی که زوجین استفاده از کنترل بیرونی را آغاز کنند، از بین رفتن رابطه آنها قابل پیش بینی است.

زوج درمانی با رویکرد واقعیت درمانی : قسمت اول

زوج درمانی با رویکرد واقعیت درمانی : قسمت دوم

زوج درمانی با رویکرد واقعیت درمانی : قسمت سوم

زوج درمانی با رویکرد واقعیت درمانی : قسمت چهارم

زوج درمانی با رویکرد واقعیت درمانی : قسمت پنجم

زوج درمانی با رویکرد واقعیت درمانی : قسمت ششم

تیم تخصصی سایک نیوز


telegram2 files