بازی های رایانه ای خوراک تربیتی دانش آموزان

بازی های رایانه ای خوراک تربیتی دانش آموزان

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش مخاطب محوری و مشارکت محوری را رویکرد جدید فعالیت‌های پرورشی در مدارس عنوان کرد.

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، اصغر باقرزاده در حاشیه اختتامیه طرح معرفت ۷ که در جوار مسجد مقدس جمکران برگزار شد؛ در جمع مدیران، روسای و معاونین پرورشی و تربیت بدنی مناطق آموزشی استان مرکزی به تشریح چالش‎های پیش روی معاونت پرورشی در آموزش و پرورش پرداخت و گفت: تشتت آراء، عدم توجه به مخاطب محور بودن برنامه‎ها و فعالیت‎های این حوزه، تفکیک و جدا سازی موضوع تربیت از آموزش و کمبود نیروی انسانی از جمله چالش‎های مهم ما در حوزه پرورشی و فرهنگی است.

وی افزود: در بحث تربیت دو معنای متفاوت وجود دارد، عده‎ای آن را از بیرون می‎دانند و گروهی دیگر معتقدند تربیت امری درونی و حاصل جوشش از درون است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، تشتت آراء در باب مفهوم تربیت را منجر به تشتت فعالیت‎ها، برنامه‎ریزی‎ها، ارزیابی، سنجش و اثر بخشی فعالیت‎ها دانست و اظهارکرد: ما به عنوان متولیان امر تربیت، موظف هستیم شرایط را برای تربیت دانش آموزان و جوشش ظرفیت‎های درونی آن‎‎ها فراهم کنیم اما بیشتر به عوامل بیرونی تکیه کرده‎ایم و همین امر منجر شد که دشمن از موقعیت به وجود آمده استفاده کند و ضمن بسترسازی و ایجاد شرایط، تربیت دانش آموزان را دستخوش تغییر کرده و بصیرت آن‎ها را دستکاری کند.

وی ادامه داد: بسیاری از مواردی که ما نسبت به آن‎ها سهل انگاری و ساده انگاری کردیم منجر به سست شدن اراده نوجوانان و جوانان شد که نتیجه تغییر نگرش و سست شدن اراده به صورت اغتشاشات خیابانی و تغییر ارزش‎ها، امروزه جلوه کرده است.

باقر زاده تصریح کرد: خوراک تربیتی دانش آموزان ما از بستر بازی‌های رایانه‌ای، انیمیشن‌ها، فیلم‌ها و کتب خارجی و گروه همسالان فراهم می‎شود و این در حالی است که ما انتظار داریم با روش‎های مستقیمی چون گفتگو بتوانیم در ذهن و فکر دانش آموز امروزی که قدرت تحلیل بسیار بالایی دارد اثر بگذاریم.

وی در توضیح فعالیت‎های حوزه پرورشی و فرهنگی نیز گفت: هم‎اکنون ۶۴ فعالیت در این حوزه در دست اجراست که همگی در سطح کلان تنظیم شده‎اند و به سطح مدرسه ابلاغ شده‎اند بنابراین دانش آموزان در این برنامه فرصت اظهار نظر ندارد و تصور می‎کند نقشی در شکل گیری آن ندارد.

وی افزود: به منظور رفع این چالش در اقدامی نو، تمامی فعالیت‎های حوزه پرورشی و فرهنگی در قالب نرم افزار نورینو عرضه خواهد شد و خلاقیت مربی و دانش آموز، افزایش سطح مشارکت دانش آموزان، مخاطب شناسی، مدیریت فرهنگی و تلفیق با برنامه درسی از جمله اصول اصلی ما در تدوین این برنامه‎ها است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، باقرزاده ارتقاء توانمندی‎های مربیان و معاونین پرورشی را از جمله برنامه‎های اصلی این حوزه برشمرد و ادامه داد: در همین راستا کارگاه آموزشی مجازی به مدت ۱۶ ساعت تدوین شده است که در این کارگاه مباحث معرفتی و کاربردی نظیر انسان شناسی، خدا شناسی، معرفت شناسی و جهان شناسی و نیز روانشناسی تربیتی و ارتقای مهارت‎های فردی دانش آموزان توسط اساتید برتر کشور ارائه خواهد شد که در خلال آن شرکت کنندگان مورد ارزیابی نیز قرار می‎گیرند.

telegram2 files