روانشناسی و شاخه های آن: انتخاب کدام شاخه روانشناسی مناسب‌تر است؟

روانشناسی و شاخه های آن: انتخاب کدام شاخه روانشناسی مناسب‌تر است؟

از آن جایی که مسیرهای شغلی رشتۀ روانشناسی بسیار متنوع است، شاید تصمیم‌گیری در مورد آن چشم‌انداز دلهره‌آوری داشته باشد. دانشجویان این رشته، به دو دسته تقسیم می‌شوند: دستۀ اول افرادی هستند که می‌دانند به لحاظ حرفه‌ای به دنبال چه هستند و با شروع تحقیقات در زمینۀ مورد علاقۀ خود (روان شناسی سلامت، روان شناسی کودک، نوروساینس و …) به سرعت در حیطۀ مورد نظر رشد می‌کنند. درصد قابل توجهی هم هستند که هنوز راه مشخصی برای آیندۀ حرفه‌ای خود انتخاب نکرده‌اند. مهم نیست شما جزو کدام دسته از این افراد هستید؛ در هر نقطه‌ای که هستید زمان آن فرارسیده تا گزینه‌های شغلی نوین و همخوان با علایق و شخصیت خود را انتخاب کنید.

برای شروع، بهتر است از شاخه‌های روان شناسی که علاقۀ بیشتری به آن‌ها دارید، فهرستی تهیه کنید. به‌عنوان مثال: روان شناسی تجربی، روان شناسی شناختی، علوم اعصاب و نورولوژی (شاخه‌هایی که علاقه دارید تا در آن پژوهش کنید)؛ این شروعی عالی است اما نیاز است تا هر گزینه نیز به زیرشاخه‌هایی تقسیم شوند:

زمانی که به فرصت‌های شغلی و فهرست خود نگاه می‌کنید، لازم است یک سؤال مهم از خودتان بپرسید: وجه مشترک انتخاب‌های من چه چیزی است؟ در مثال فوق هر چهار حوزه به‌شدت روی مغز، شناخت و آزمایش متمرکز شده‌اند. شما نیز با تمرکز بر انتخاب‌های خود ممکن است پی ببرید عنصر مشترک علایق شما، کار با کودک، فعالیت‌های پژوهشی یا کارهای کاربردی است.

سپس هر شاخه را متفاوت از دیگری در نظر بگیرید و وجه تمایز آن را با سایر رشته‌ها لیست کنید. به عنوان مثال روان شناسی شناختی بر روند ذهنی و روان‌شناختی علوم اعصاب بر ساختار مغز متمرکز است. با آوردن مثال‌های بیشتر و پیدا کردن وجه تمایز و شباهت بین فیلدها، متوجه می‌شوید که به یکی از این شاخه‌ها علاقۀ بیشتری دارید و با توجه به منافعتان برای شما مناسب‌تر است. اما با خواندن شرح مختصری از اطلاعات در وب‌سایت‌ها نمی‌توان تصمیم گرفت زندگی حرفه‌ای خودمان را در کدام شاخه شروع کنیم، بلکه باید زمانی جدی صرف گردآوری اطلاعات کرد تا بتوان ارزیابی دقیق‌تری در این باره داشت.

در حالی که خواندن و گردآوری اطلاعات مفید است، اما گاهی اوقات بهترین کار صحبت‌کردن با یک متخصص در آن حرفه است. یکی از بهترین گزینه‌ها و منابع، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های معتبر هستند که می‌توانند مشاوره‌های خوبی به شما ارائه کنند. بعد از پیداکردن این منبع معتبر، قرار ملاقاتی با او ترتیب داده و سؤالاتی را به شرح زیر مطرح کنید:

شما چگونه کار در این حرفه را آغاز کردید؟

چه مسیر آموزشی باید طی شود و چه زمانی باید صرف شود؟

می توانید یک روز کاری‌تان را برای من شرح دهید؟

آیا این حرفه را توصیه می‌کنید یا خیر؟

بخش خوب این حرفه و بدترین قسمت و محدودیت‌های آن چیست؟

مقدار درآمد تقریبی این حرفه چقدر است؟

و هر سؤالی که ممکن است به روشن‌شدن مسیر شما کمک کند. امید است در یادداشت‌های بعدی با مصاحبه با متخصصان هر حیطه به سؤالات و ابهامات شما پایان دهیم.

در پایان این مشاوره در نهایت خود شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام حرفه برای منافع، اهداف و شخصیت شما مناسب است.

از طرفی دانشجویان باید به این مسئله آگاه باشند که برخی انتخاب‌ها مثل روان‌شناسی بالینی، مشاوره و مددکاری گزینه‌های مشهود و رایجی برای حرفۀ شغلی هستند؛ در حالی که گزینه‌های زیاد و جدیدی برای کار در جهان در حال توسعه وجود دارند که می‌توان با به کارگیری آن‌ها در ایران جزو پیشگامان آن حیطه بود.

روانشناسی جنایی:

محبوبیت این فیلد در سال‌های اخیر در جهان، در حال افزایشِ قابل توجهی است. این روان شناسان با استفاده از دانش روان‌شناختی و عدالت کیفری، به بررسی جلسات شاهدان، بررسی وضعیت روانی متهمان (ارزیابی صلاحیت محاکمه)، حضانت فرزندان، ارزیابی موارد خشونت، صدمات شخصی و ارائۀ توصیه‌های درمانی می‌پردازند و حقوق شایان توجهی دارند. این رشته به‌سرعت در حال رشد است، به گونه‌ای که در حال حاضر انجمن روانشناسی قانونی- اجتماعی آمریکا حدود ۳۰۰۰ عضو دارد. روان شناسی قانونی نیازمند مهارت‌هایی از جمله دانش روان شناسی بالینی، تجربۀ شرکت در تئوری‌های علمی و تحقیقات تجربی، مهارت تفکر انتقادی، دانش کامل دربارۀ مسائل اجتماعی و فرهنگی، دانش حقوقی، مهارت گزارش‌نویسی، مهارت ارائۀ شفاهی و حفظ خونسردی تحت شرایط تنش‌زاست. با توجه به کم‌رنگ‌بودن این حیطۀ مهم در ایران، شما می‌توانید با درنظرداشتن مهارت‌ها و توانمندی‌های خود در این زمینه تحقیقات و آیندۀ حرفه‌ای خود را بر این فیلد متمرکز سازید.

روانشناسی رسانه:

روانشناسی رسانه یکی از شاخه‌های روان شناسی اجتماعی است. امروزه رسانه‌های جمعی تأثیر عمیقی بر رفتار و رشد افراد دارند. تا به حال چند بار محصولی را به‌صرف تجاری‌بودن آن خریداری کرده‌اید؟ آیا شاهد تقلید مردم از اعمال، رفتار و نگرش شخصیت‌های تلویزیونی بوده‌اید؟ آیا تا به حال یک هنرمند با بازی، موسیقی یا نقاشی خود، زندگی شما را تغییر داده است؟ برای همۀ ما دست‌کم یک‌بار این تحولات به واسطۀ روان شناسی رسانه رخ داده است.

با ورود به این حرفه می‌توان با استفاده از رسانه به فعالیت‌های بازاریابی بر اساس رفتار انسان در ارتباط با پیام‌های رسانه‌ای کمک کرد. شش عنصر اساسی برای این حرفه فاکتور انسانی، درک تأثیرات رسانه‌ها، انواع رسانه‌ها، چگونگی تعامل رسانه با روان شناسی، پژوهش و تحلیل محتوای روانی است. از آنجا که کار در این زمینه به دانش بالینی نیاز ندارد، آماده‌شدن برای آن راحت‌تر است.

همچنین در حال حاضر وب سایت‌های حرفه‌ای با استفاده از روان شناسی رنگ‌ها بر نگرش‌ها و احساسات تأثیر می‌گذارند. به این صورت که با ایجاد نوسانات رنگی سیگنال‌هایی به هیپوتالاموس و هیپوفیز و نهایتاً غدد درون‌ریز فرستاده می‌شود و با تغییر در ترشحات هورمونی، در خلق‌وخو، رفتار و احساسات افراد تغییراتی ایجاد می‌شود. بنابراین این شاخۀ روان شناسی نیز می‌تواند گزینۀ بسیار مناسب و سودآوری برای انتخاب باشد.

منبع : سایت بردار( کاربرد سازی علوم انسانی)

 


40 دیدگاه

 1. Thanks for every other great article. Where else may just
  anybody get that kind of information in such an ideal method of writing?
  I’ve a presentation subsequent week, and I am at the look for such info.

 2. در دنیای پرترافیک، شلوغ و آلوده شهری امروزه، برای انجام کارهای روزمره‌ و سرعت بخشیدن به آنها، راهی جز استفاده از دوچرخه معمولی یا دوچرخه برقی به عنوان یک وسیله نقلیه دوست داشتنی، سالم، پاک و مفرح پیش رو نمانده است.
  https://denro.ir/product-category/bike/
  با وجود تمامی مزایای دوچرخه به عنوان وسیله ای عالی، به دلیل ناهمواری شیبها و گسترش شهرها، استفاده از آن نه تنها برای کودکان و سالمندان دشوار کردیده بلکه دوچرخه سواران حرفه ای نیز در استفاده روزمره آنها دچار تردید گردیده اند، راه حل چیست؟ آیا میبایستی چنین وسیله جذابی را از سامانه حمل و نقل سبز شهری حذف نمود؟
  جواب خیر است زیرا در حل این مشکل و معضل و حفظ دوچرخه در کورس حمل‌ونقل شهری، دوچرخه‌هایی الکتریکی یا برقی متولد شدند که در راستای سهولت استفاده از آنها و باقی ماندن و رشد در سامانه حمل و نقل شهری، از چند سال پیش اعلان وجود کرده‌اند.
  از همین رو مجموعه ی دنرو به عنوان یکی از زیر مجموعه های هلدینگ دنکو شکل گرفت، تا با توجه به نیاز جامعه کنونی و با استفاده از پیشرفته ترین امکانات روز دنیا اقدام به تولید انواعی از دوچرخه های سبک و دوچرخه های برقی نموده که علاوه بر تاثیرگذاری بر سلامت فرد و جامعه و همچنین کاهش آلودگی هوا، میتوان آنها را جایگزین بسیار مناسبی نسبت به وسایل نقلیه موتوری بنزینی و دود زا دانست.
  دوچرخه های برقی شهری دنرو به گونه ای طراحی شده اند که نه تنها به عنوان یک وسیله ورزشی حرفه ای و نیمه حرفه ای، بلکه به عنوان یک تفریح سالم، مفرح و مفید شناخته شده اند.

  ما همواره در دنرو کوشیده ایم تا با بهره گیری از به روز ترین و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا و به کار گیری بهترین متخصصان این مرز و بوم در تولید با کیفیت ترین محصولات حمل و نقل پاک، پیشگام بوده و پرچم دار صنعت حمل و نقل پاک در منطقه باشیم

 3. whoah this weblog is wonderful i like studying your posts.
  Keep up the good work! You realize, a lot of individuals are looking round for this info,
  you could help them greatly.

 4. It is actually a great and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.|

 5. سلام
  .
  من از گوگل اتفاقی اومدم اما جالبه برام ۳۰ دقیقست اینجا دارم
  .
  با اجازتون اینجا برای دوستم تو واتس اپ فرستادم
  .
  ممنون

 6. واقعا عالی بود من خودم به روانشناسی بالینی و جنائی خیلی علاقه دارم و بین این دو تا انتخاب مونده بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *