لزوم فعالیت سازمان های مردم نهاد در زمینه اختلالات اعصاب و روان

لزوم فعالیت سازمان های مردم نهاد در زمینه اختلالات اعصاب و روان
به گزارش سایک نیوز به نقل از وبدا، دکتر سیّدمحمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزیر بهداشت، در نشست ایجاد شبکه سمن‌های فعال در زمینه بیماری‌های اعصاب و اختلالات روانی، بر تشکیل هر چه سریع‌تر شبکه سمن‌های (NGO) فعال در زمینه بیماری‌های اعصاب و اختلالات روانی تاکید کرد.

نشست ایجاد شبکه سمن‌های فعال در زمینه بیماری‌های اعصاب و اختلالات روانی به ریاست دکتر سید محمدهادی ایازی و به دعوت دکتر مصطفی جمالی، مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت، تشکیل شد.

این نشست با سخنان معاون اجتماعی وزیربهداشت، درباره ضرورت تشکیل شبکه سمن‌های فعال در زمینه بیماری‌های اعصاب و اختلالات روانی در معاونت اجتماعی وزارت بهداشت آغاز شد.

ایازی،  با اشاره به سفرها و پایش‌های انجام شده در سطح ۴۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور گفت: در بیش‌تر نقاط کشور، انجمن‌های مرتبط با بیماری‌های فراگیر حضور ندارند یا حضوری کم‌رنگ دارند و نیاز است که این حضور پررنگ و ثمربخش شود. به طور مثال انجمن سکته مغزی ایران با وجود آن که ۱۲ درصد مرگ و میرها مربوط به این مورد است، در بیش‌تر استان‌ها وجود ندارد.

وی در این خصوص ادامه داد: در بسیاری از بیماری‌ها، انجمن یا سازمان غیردولتی و مردم نهاد وجود ندارد. انجمن سکته مغزی با وجود آمار بالا، تازه شکل گرفته است. باید تلاش کنیم که درباره سایر بیماری‌ها اگر انجمن یا سازمانی غیردولتی وجود ندارد، شکل بگیرد. هم‌چنین باید بیماری‌های حوزه اعصاب و روان را احصا کرد.

در ادامه این نشست، نمایندگان سازمان‌های غیردولتی حاضر در نشست، مشکلات و دیدگاه‌های خود را به شرح زیر مطرح کردند: ضرورت و اهمیت تشکیل شبکه و تقدیر از معاونت اجتماعی به خاطر فعالیت در این زمینه؛ نبود آمار و اطلاعات دقیق و در دسترس از بیماری‌ها در سطح کشور؛ عدم امکانات مالی و حمایتی انجمن‌ها؛ مشکلات قانونی ایجاد شعب؛ نظارت واقعی دولت به صورتی که منجر به دولتی شدن سازمان‌های غیردولتی نشود؛ ورود سازمان‌های غیردولتی برای نظارت و پژوهش در زمینه بیماری‌ها؛ ملزم شدن صدا و سیما برای آموزش و فرهنگ‌سازی در زمینه بیماری‌ها و  مشکل در زمینه فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی؛ عدم وجود و درخواست اطلاعات سلامت در سرشماری‌های ۵ ساله؛ و معرفی انجمن‌ها به مراکز علمی، پزشکی و درمانی و همکاری متقابل ایشان.

همچنین دکتر احمدعلی نوربالا، مشاور وزیر بهداشت در زمینه سلامت روان، گفت: دفاع و هدایت کارشناسی سازمان‌های غیردولتی و استفاده از نظرات کارشناسی آن‌ها، از جمله نکاتی است که باید در این زمینه مورد توجه قرار گیرد. تلاش برای انگ‌زدایی درباره بیماری‌ها، و ایجاد شفافیت و اطلاع‌رسانی درباره بیماری‌ها نیز از دیگر مسایل این حوزه است.

مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی در این زمینه به عنوان رابط عمل خواهند کرد و در حد مکان و حمایت‌های لجستیک به مدت ۳ سال برای افتتاح دفتر حمایت خواهند کرد و نیاز است که فعالیت اصلی از سوی انجمن‌ها صورت گیرد. هم‌چنین انجمن‌ها باید به صورت مرجع علمی زمینه کاری خود باشند تا از هر گونه سواستفاده جلوگیری شود.

در این نشست، معاون اجتماعی وزیر بهداشت، به جمع‌بندی نهایی مطالب مطروحه در نشست پرداخت و گفت: تشکیل هر چه سریع‌تر شبکه سمن‌های فعال در زمینه بیماری‌های اعصاب و اختلالات روانی؛ تنظیم اساس‌نامه شبکه توسط اداره کل سازمان‌های مردم‌نهاد؛ برگزاری نشست پی‌گیری تشکیل شبکه از سوی اداره کل سازمان‌های مردم‌نهاد؛ شناسایی تمامی انجمن‌های فعال در این حوزه از سوی اداره کل سازمان‌های مردم‌نهاد؛ اقدام سازمان‌های مردم‌نهاد برای توسعه خود و تشکیل شبکه؛ و موظف شدن موسسه آوای هنر سلامت برای فرهنگ‌سازی، تولید، فعالیت و همکاری در این زمینه ضروری است.


telegram2 files