بودجه تحقیقات گروه علوم شناختی دو برابر می شود

بودجه تحقیقات گروه علوم شناختی دو برابر می شود

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دو برابر شدن بودجه تحقیقات گروه علوم شناختی مرکز ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی خبر داد و تاکید کرد: این وزارتخانه به منظور افزایش رشد مطالعات این حوزه از تمام طرح‌ها حمایت می‌کند.

 رضا ملک‌زاده روز چهارشنبه، ۱۷ آذرماه در افتتاح پنجمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه رشته علوم شناختی در کشور رشد قابل توجهی داشته است، اضافه کرد: در حال حاضر رشته‌های روان‌شناختی در اغلب دانشگاه‌ها راه‌اندازی شده است و از سوی دیگر ما در زمینه تولیدات علمی رشته‌های علوم شناختی رشد زیادی نداشته‌ایم.

وی رشد تولید علمی علوم شناختی را ۱۲ تا ۱۳ درصد ذکر کرد و ادامه داد: این عدد نشان می‌دهد که باید به حوزه علوم شناختی توجه زیادی صورت گیرد.

ملک‌زاده ایجاد مرکز ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی را از اقدامات وزارت بهداشت برای توسعه فناوری‌های مرتبط با علوم پزشکی دانست و خاطرنشان کرد: در این مرکز گروه علوم شناختی راه‌اندازی شده است و بنا داریم که بودجه این گروه را در سال آینده افزایش دهیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بودجه سال آینده این گروه را ۱۵ میلیون تومان ذکر کرد و یادآور شد: تاکنون اعتبارات مربوط به تحقیقات علوم شناختی کم بوده است و درصدد هستیم که اعتبارات این حوزه را افزایش دهیم.

ملک‌زاده از آمادگی وزارت بهداشت برای طرح‌های تحقیقاتی پژوهشگران در حوزه‌های مرتبط با علوم شناختی خبر داد و اضافه کرد: از تمام طرح‌های محققان و پژوهشگران جوان که طرح آنها حتی طولانی‌مدت هم باشد، حمایت می‌کنیم تا رشد علوم اعصاب در کشور افزایش یابد.

وی با تاکید بر اینکه علوم شناختی دارای یک آینده درخشان تا ۱۵ سال آینده است، گفت: اخیراً محققان توانسته‌اند نابینایی را با استفاده از سلول‌های بنیادی درمان کنند و این حوزه نیز برای درمان بیماری‌های اعصاب امیدهای جدیدی را ایجاد کرده است.

ملک زاده در پایان گفت: در حال حاضر با پدیده پیر شدن جمعیت و شیوع برخی از بیماری‌های شناختی مانند آلزایمر مواجه هستیم که با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و فنی و مهندسی می‌توان راهکارهایی برای درمان این نوع بیماری‌ها ارائه کرد.


telegram2 files