نه گفتن برایتان سخت است؟ بخوانید

نه گفتن برایتان سخت است؟ بخوانید
به گزارش سایک نیوز به نقل از روزنامه سپید، آیا شما هم با نه گفتن مشکل دارید؟ این روزها با وجود گرفتاری‌های کاری، خانوادگی و هزاران کار روزمره، یافتن وقت آزاد به سختی حاصل می‌شود. اگر شما هم فکر می‌کنید که وقت آزادتان را با تعهداتی که تمایلی به انجام آن ندارید، از دست می‌دهید؛ بد نیست «نه» گفتن را با در نظر گرفتن نکات زیر تمرین کنید:

صادق باشید
می‌گویند صداقت بهترین سیاست است. اگر از شما درخواست می‌شود که در مدرسه فرزندتان به کارهای داوطلبانه مشغول شوید، می‌توانید بگویید که با وجود این که دوست دارید در این کار خیرخواهانه شرکت کنید اما محدودیت‌هایی دارید. صادق بودن به معنای بی‌ادب بودن نیست. راه‌هایی وجود دارد که می‌توان حقیقت را با ظرافت بیان کرد. استراتژی موثر در این مرحله، صراحت است. اگر شما از برخورد با دیگران پرهیز می‌کنید، این روش شاید برای شما چندان کارآیی نداشته باشد. نگران نباشید راه‌های دیگری هم وجود دارد.

گرفتار باشید
مطالعات حاکی از آن است که ما امروزه بیش از هر زمان دیگری گرفتار هستیم. این هم یک روش دیگر برای خلاص شدن از موقعیت‌هایی است که نمی‌خواهید درگیر آن شوید. بهترین راه برای متقاعد کردن میزبانتان این است که لیست کارهایی را که باید انجام دهید به آن‌ها نشان دهید و اجازه دهید آن‌ها بدانند که چقدر گرفتار هستید و چقدر بار استرس بر روی دوش شماست. اگر نمی‌خواهید خود را متعهد به انجام کاری کنید، می‌توانید برنامه شلوغ خود را در ذهن به یاد بیاورید.

متاسف باشید
شاید شما هم یکی از کسانی باشید که از وجود این همه گزینه‌های متنوع در فهرست کاری خود خسته شده‌اید. چه راهکاری برای شما وجود شما دارد؟ می‌توانید بگویید که متاسف هستید و نمی‌توانید در این برنامه خاص شرکت کنید. اجازه دهید دوست یا فرد مدعو بداند از اینکه نمی‌توانید در برنامه اش شرکت کنید، متاسف هستید. بیان تاسف و عذرخواهی بهترین راه برای ایجاد همدلی با دیگران است.

از آغاز برای «نه» گفتن آماده باشید
هنر نه گفتن در ابتدا را یاد بگیرید. شما می‌توانید هر کدام از پیشنهادات بالا را به کار ببندید اما مهم‌ترین کاری که می‌توانید در حق خود انجام دهید این است که برای خودتان و زمان‌تان ارزش قایل شوید. قبل از بله گفتن از تمایل واقعی خود به انجام یا مشارکت در کاری مطمئن شوید. از وقت‌خریدن برای انتخاب یک پاسخ درست، نگران نباشید. افراد برای تلاش شما برای با هم بودن ارزش قایل هستند حتی اگر جواب شما منفی باشد. بنابراین تمرین کنید و یادبگیرید که از اول «نه» بگویید. این کار بسیار بهتر از تغییر دادن پاسخ در انتهای یک کشمکش است.


telegram2 files