اتمام تدوین برنامه‌های گرایش‌های کارشناسی ارشد روانشناسی تا پایان سال

اتمام تدوین برنامه‌های گرایش‌های کارشناسی ارشد روانشناسی تا پایان سال

به گزارش سایک نیوز به نقل از پایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی، علی فتحی آشتیانی رئیس سابق کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی به تشریح مهم‌ترین اقدامات این کارگروه در نیمه نخست سال جاری پرداخت و از طراحی و تصویب دوره دکترای خانواده و سلامت جنسی به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات این کارگروه یاد کرد.

وی گفت: بخشی از اقدامات در این مدت مربوط به برنامه‌های کارشناسی ارشد مشاوره خانواده، کارشناسی ارشد مشاوره شغلی و کارشناسی ارشد مشاوره تحصیلی بوده و توانسته‌ایم این برنامه‌ها را نهایی کنیم.
وی همچنین با اشاره به تصویب برنامه کارشناسی ارشد روانشناسی دین در این مدت، افزود: کمیته‌های تخصصی ۱۵ گانه کارگروه روانشناسی همگی ناظر به گرایش‌های مختلف مشغول فعالیت‌اند و در برخی گرایش‌ها مانند روانشناسی کودکان با نیازهای خاص، روانشناسی تربیتی، روانشناسی سلامت و روانشناسی مثبت‌نگر، ۳۰ تا ۸۰ درصد کار انجام شده و در دیگر گرایش‌ها نیز فعالیت‌ها جریان دارد.
رئیس سابق کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی ضمن مثبت و مناسب خواندن این روند پیشرفت، اظهار امیدواری کرد که تا پایان امسال تدوین برنامه‌های بسیاری از گرایش‌های کارشناسی ارشد روانشناسی به اتمام برسد.
وی همچنین با اشاره به سیاست‌های کلی خانواده که اخیراً از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده اشاره کرد و گفت: کارگروه روانشناسی همسو با مسائل کشور به بحث خانواده نیز اهتمام داشت و در همین راستا به طراحی دوره دکترای خانواده و سلامت جنسی پرداخت که می‌توان آن را یکی از مهمترین اقدامات کارگروه طی ماه‌های اخیر دانست.
فتحی آشتیانی، با اشاره به تصویب این برنامه در پنجم مهرماه و پس از بحث و گفت و گو درباره جوانب آن در شورای تحول طی دو جلسه، گفت: عناوین و سرفصل‌ها و دانشگاه‌هایی که این دوره در آنها ارائه خواهد شد ـ مانند دانشگاه شاهد و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ـ تعیین شده است و تنها ضعف ما این است که در برخی زمینه‌ها از نظر متون و منابع دچار کاستی هستیم.
وی افزود: دانشجویان کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و پزشکان عمومی می‌توانند وارد این دوره دکترا شوند و پس از فارغ التحصیلی خدمات مناسبی به خانواده‌ها ارائه دهند.
وی ضمن تأکید بر اهمیت این حوزه با اشاره به مدخلیت مسائل جنسی در بخشی از مسائل و مشکلات خانواده‌ها، عنوان کرد: در حال حاضر افرادی بدون این که اطلاعات کافی داشته یا درسی در این حوزه خوانده باشند، به بحث سلامت جنسی خانواده ورود کرده و در حالی که صلاحیتی در این کار ندارند؛ زمینه ترویج توصیه‌هایی در سطح جامعه می‌شوند که با مبانی دینی ما فاصله دارد.
رئیس سابق کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با بیان این که این جریان به تشدید بروز مشکلاتی همچون طلاق منجر شده است، اظهار کرد: ما از این زاویه به این موضوع و تدوین این رشته پرداختیم که بتوان با تربیت متخصصینی با باورهای دینی قوی از مشکلات موجود کاست.

وی در پایان افزود: اگر چه طیف مشکلات جنسی در افراد بسیار وسیع، متنوع و متفاوت است، اما اگر توصیه‌ها مبتنی بر دین و باورهای دینی باشد و راهکارهایی مبتنی بر دین ارائه کنند، طبیعتاً این جریان می‌تواند از بسیاری از معضلات پیشگیری کند.


telegram2 files