افزایش زوال عقل پس از بلایای طبیعی

افزایش زوال عقل پس از بلایای طبیعی

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، متخصصان دانشگاه هاروارد اظهار داشتند: زوال عقل خطری جدی برای بازماندگان مسنِ بلایای طبیعی است.

 در این بررسی متخصصان دانشگاه هاروارد دریافتند تعداد افراد مسن مبتلا به زوال عقل پس از وقوع سونامی سال ۲۰۱۱ سه برابر شده و افرادی که به دلیل تخریب خانه‌شان بی‌خانمان شده و اطرافیان خود را از دست داده‌اند بیشتر در معرض خطر هستند.

“هیرویوکی هیکیچی” محقق ارشد این مطالعه گفت: پس از وقوع بلایا بیشتر افراد بر مشکلات سلامت روان همچون اختلال “استرس پس از سانحه” تمرکز می‌کنند در حالی که این مطالعه نشان می‌دهد افت توان شناختی و ضعف ادراکی نیز از پیامدهای مهم این قبیل حوادث است.

به نظر می‌آید جابه‌جا کردن افراد در این مواقع و انتقال آنان به پناهگاه‌های موقت با تاثیرات نامطلوبی همراه است چراکه نه تنها از خانه‌هایشان بلکه از اطرافیان خود نیز جدا شده‌اند. همچنین این دو عامل، افت توان شناختی را میان افراد آسیب‌پذیر تسریع می‌کند.

 به گفته محققان از ۳۵۶۶ بازمانده ۶۵ ساله و بالاتر فاجعه سونامی ژاپن ۳۸ درصد اعضای خانواده یا دوستان خود را از دست داده و ۵۸.۹ درصد بی‌خانمان شده‌اند. همچنین در مطالعه‌ای که قبل از وقوع سونامی انجام گرفته، ۴.۱ درصد از این افراد دچار زوال عقل بودند در حالی که این رقم پس از سونامی به ۱۱.۵ درصد افزایش یافته است.


telegram2 files