روانشناسی بالینی باید به گروه های مادر برگردد!

روانشناسی بالینی باید به گروه های مادر برگردد!

به گزارش سایک نیوز به نقل از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در سی و سومین همایش سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران با تاکید بر این که سلامت، محور توسعه است، گفت: البته بسیاری از سیاستمداران و دولت ها این اعتقاد را ندارند اما خوشبختانه دولت یازدهم توجه نسبی به این مسئله داشته است.
وی یکی از وظایف مهم دولت ها را افزایش تاب آوری و تحمل پذیری جامعه در برابر وقوع حوادث بیان کرد و افزود: لازم است حکومت و دولت ها مردم را برای حل مسائل و مشکلات توانمند کنند اما متاسفانه نه در آموزش عالی و نه در آموزش و پرورش به این مسئله توجه زیادی نشده است.
وی افزود: این شکنندگی و کاهش تاب آوری در حل مسائل و مشکلات در نسل های جدید بسیار بیشتر از قبل است و این مسئله مانع می شود که افراد جامعه بخواهند مسائل و مشکلات خود را حل کنند.
دکتر هاشمی بر لزوم توجه به فرهنگ و ارتقای دانش نسبت به مسائل سلامت اجتماعی تاکید کرد و افزود: باید صدا و سیما در این زمینه دانشگاه باشد و در خدمت همین هدف باشد اما به نظر می رسد تربیون ها کمتر به این موضوع توجه می کنند.
وزیر بهداشت با بیان این که ۲۵ تا ۲۶ درصد از افراد جامعه دچار اختلال رفتاری هستند افزود: البته این آمار در کشور ما نسبت به سایر کشورها بالا نبوده چرا که ما کشوری اسلامی و با اخلاق بوده ایم و همین مسئله باعث می شود تا کمتر در جامعه اختلالات رفتاری داشته باشیم.
وی یکی از مشکلات موجود در جامعه را خود شیفتگی بیان کرد و افزود: متاسفانه این مشکل در همه رده های جامعه بوده و وقتی این مسئله به مسئولین تسری پیدا می کند مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت چرا که این خود شیفتگی و بیان مسائل از زبان مسئولین و صاحبان تریبون در تمام رده ها باعث اضطراب و استرس در میان جامعه می شود.
دکتر هاشمی ادامه داد: مثلا برخی از افراد باقلم و یا در تریبونهای فرهنگی مسائلی را مطرح می کنند که منجر به از بین رفتن آرامش در میان مردم می شود و بخشی از شایعات که به غرض هم آلوده است هر از چندگاهی از همین تریبون ها بازگو می شود که همین مسائل منجر به ایجاد اضطراب و آسیب به سلامت روان مردم می شود.

 

وزیر بهداشت همچنین با تاکید بر به رسمیت شناخته شدن بیماران روان ، گفت: کاهش تحصیلات و فقر با سلامت روان مرتبط است و بیماران با اختلالات روانی در دریافت خدمات هم مظلوم ترین افراد هستند و این در حالی است که باید بیمه در ارائه خدمات سرپایی و بستری برای این بیماران حمایت کامل کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مسائل هر حرفه باید در خود آن حرفه حل شود، افزود: هر رشته ای که با سلامت مردم سروکار دارد باید در حوزه سلامت باشد بنابر این روانشناسی بالینی باید به گروه های مادر برگردد و همه باید تابع قانون باشند.
دکتر هاشمی بر لزوم همکاری های بین بخشی برای حل مشکلات در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: سیاستگذاران، دولت، مجلس، خطبا و ائمه جمعه همه می توانند برای حل مشکلات بیماران رفتاری و اختلالات روانی نیز کمک و همکاری های لازم را داشته باشند.

وزیر بهداشت در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم سیاست‌گذاران، دولت، مجلس، خطبا، ائمه جمعه و هر کسی که در کشور تریبونی دارد زحمات شما روانپزشکان را زیاد نکند و اعصاب مردم را تحت تأثیر قرار ندهد،‌ تهمت نزنند، اضطراب را تحمیل نکنند و اگر آبی برای شما  نمی آورند کوزه را هم نشکنند تا شاهد کاهش اختلالات روانپزشکی باشیم.

 

 


telegram2 files