چطور رابطه خواهر و برادری را تقویت کنیم؟

چطور رابطه خواهر و برادری را تقویت کنیم؟

روابط صمیمانه بین خواهر و برادر باعث برقراری آرامش در خانواده می شود، صمیمیت و رفتار خواهر و برادر با یکدیگر نقش مهمی در شکل گیری شخصیت و پیشرفتشان دارد.

داشتن خواهر و برادر نعمت است، اما در دوران کودکی قادر به درک آن نیستیم برای همین در این مرحله، بچه‌ها بسیار دعوا می‌کنند. درگیری سالم میان خواهر و برادرها بخشی طبیعی از رشد است و می‌تواند مفید هم باشد اما تعارض‌هایی ناسالم موجب آسیب به آنها خواهد شد، بنابراین تقویت روابط خواهر و برادری اهمیت زیادی دارد و تقویت این رابطه می‌تواند بر رشد کودکان و شکل‌گیری شخصیت و هویت آنها تاثیر مثبت بگذارد. در این بخش راه‌کارهایی را به خواهران و برادران و والدین برای بهبود و تقویت روابط خواهر و برادرها ارائه می‌دهیم.

اگر می‌خواهید روابط شما با برادر یا خواهرتان بهبود یابد، روش‌های زیر را انجام دهید:

در مورد رابطه خود بحث کنید.

به خواهر یا برادر خود بگویید که می‌خواهید رابطه بهتری با او داشته باشید و تلاش خود را به وضوح نشان دهید. اگر خواهر و برادر شما در گذشته به شما صدمه زده است او را ببخشید و ادامه دهید تا بتوانید رابطه‌ای سالم و شاد ایجاد کنید و به خاطر داشته باشید که ایجاد یک رابطه عالی زمان می‌برد بنابراین باید صبور باشید.

حامی باشید.

از خواهر و برادر خود حمایت کنید. این در زمانی که شرایط سختی را پشت سر می‌گذارند بسیار مهم است. زندگی اتفاق‌هایی مانند بیماری، از دست دادن شغل یا طلاق را سر راه عزیرانمان قرار می‌دهد؛ اگر خواهر یا برادرتان بتواند از شما برای حمایت عاطفی استفاده کند، برای او اهمیت زیادی خواهد داشت.

بد گویی نکنید.

همیشه سعی کنید پشت سر خواهر و برادرتان بد نگویید و همیشه خوبی آنها را بگویید، حتی پیش دوستانتان نیز از اعضا خانواده و خواهر و برادر بزرگترتان بد نگویید.

گذشته را فراموش کنید.

اگر در گذشته روابط شما با خواهر یا برادرتان خوب نبوده، پس از ازدواج که جدا زندگی می‌کنید، باید گذشته و روابط رسمی را کنار گذاشته و صمیمانه‌تر با هم برخورد کنید.

با یکدیگر در تماس باشید.

با وجود دردسترس بودن فناوری، بهانه‌ای نداریم که در تماس و در دسترس نباشیم اما بسیاری از ما اولویت‌های دیگر را قبل از صحبت با خواهر و برادرمان قرار می‌دهیم پس باید به یکدیگر قول دهید که روزانه با یکدیگر در ارتباط باشید و آن را در اولویت قرار دهید تا بدانید در زندگی آنها چه می‌گذرد.

لحظات بزرگ و کوچک را جشن بگیرید.

 

لحظات شادی زیادی در زندگی وجود دارد مانند تولد کودک، ارتقاء شغل یا عروسی، این لحظات بزرگ را با خواهر و برادر خود جشن بگیرید، شما نیز همانند آنان خاطرات ارزشمندی را برای خود رقم خواهید زد.

به هر بهانه‌ای شادی را به یکدیگر هدیه دهید.

برای صمیمانه شدن روابط خواهر و برادری به هر بهانه ای شادی را به یکدیگر هدیه دهید. شما می توانید با انجام کارهایی هر چند کوچک دادن هدیه یا صرف غذا در کنار هم بیرون از خانه همدیگر را خوشحال کنید.

نشان دهید که چقدر از دیدنشان خوشحال هستید.

خواهر و برادرتان صادقانه برخورد کنید و نشان دهید که از خوشحالی آنها خوشحال هستید و با ناراحتی‌شان غمگین می‌شوید. احساس واقعی و حقیقی خود را بیان کرده و به آنها بگویید چقدر دوستشان دارید.

تعطیلات را برنامه‌ریزی کنید.

برای تعطیلات خواهر و برادر خود برنامه‌ریزی تا بتوانید چیزهای جدیدی را تجربه کنید و از همراهی یکدیگر لذت ببرید. مقصدی را انتخاب که هر دو می‌خواهید از آن دیدن کنید. کوچکترها را همراه خود ببرید تا بتوانند فامیل را بهتر بشناسند.

با هم دوست باشید.

هدف از بهبود روابط با خواهر و برادرهای شما این است که دوستانی شوید که به یکدیگر احترام می‌گذارند، یکدیگر را دوست داشته باشند و به هم اهمیت دهند. اگر خواهر و برادر بزرگتر هستید از ارائه مشاوره خودداری کنید مگر اینکه آنها بخواهند. سعی نکنید زندگی آنها را اصلاح یا کنترل کنید حتی اگر منظورتان خوب باشد.

از احساسات خود چشم پوشی نکنید.

چشم پوشی از احساسات صحیح نیست بنابراین باید آن را ابراز کنید زیرا این بی‌انصافی نسبت به خودتان است و به رابطه خواهر و برادریتان آسیب می‌زند .

با زبان مناسب انتقاد کنید.

هنگام ارتباط با خواهر و برادر خود به حرف هایتان توجه کنید به خصوص اگر می‌خواهید از او انتقاد نمایید. انتقاد شما باید به سادگی و با زبان مناسب و لحن خوب باشد و سعی کنید انعطاف پذیری بالایی داشته باشید و سرزنش یا نصیحت نکنید.

به تفاوت‌ها احترام بگذارید.

اینکه شا با خواهر یا برادرتان تفاوت دارید کاملا طبیعی است. این تفاوت‌ها گاهی منجر به دعوا خواهد شد اما شما باید به تفاوت‌های یکدیگر احترام بگذارید و با یکدیگر بحث نکرده و احترام متقابل را فراموش نکنید.

راهکاری برای والدین در بهبود رابطه خواهر و برادرها

والدین نقش زیادی در بهبود رابطه خواهر، برادری دارند و می‌توانند بین فرزندان خود رابطه سالم برقرار کنند زیرا ایجاد یک رابطه قوی در روابط آینده آنها بسیار ضروری است. راه‌های زیادی برای بهبود رابطه با خواهر و برادرها وجود دارد که والدین می‌توانند انجام دهند، راه‌های زیر را امتحان کنید تا رابطه دختر و پسرتان بهبود یابد.

مقایسه نکنید.

هرگز فرزندان خود را با یکدیگر مقایسه نکنید؛ اگر این کار را انجام دهید حس می‌کند که خواهر یا برادرش نسبت به او برتری دارد. با این کار باعث می‌شوید فرزندتان اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و حسادت را در آنها شعله ور شود

این مهمترین عملی است که باید برای روابط سالم خواهر و برادر اجرا کنید. مقایسه یک کودک با فرزند دیگر منجر به ایجاد حقارت یا برتری دیگری بین آنها می‌شود و ممکن است تبدیل به یک ویژگی سمی شود که بر روابط خواهر و برادر در آینده تأثیر می‌گذارد بنابراین، باید از مقایسه بین فرزندان خود بپرهیزید.

ارتباط برقرار کنید.

برقراری ارتباط اهمیت زیادی دارد. مطمئن شوید که از کلمات مناسب استفاده می‌کنید زیرا برخورد با خواهر و برادر یک کار بسیار حساس است. پس همیشه مطمئن شوید که ارتباط خوبی بین شما و بچه‌ها و همچنین بین بچه‌ها وجود دارد و وظیفه شماست که بررسی کنید آیا بین آنها رقابت وجود دارد یا خیر.

قوانین را تعیین کنید.

قطعاً باید قوانین وجود داشته باشد اما به هیچ وجه نسبت به آن جانب‌دارانه رفتار نکنید. این قوانین خواهر و برادرها را بدون عبور از محدودیت‌ها کنترل می‌کند. همچنین اجازه دهید آنها درک کنند که نقض این قوانین مجازات‌هایی را در پی خواهد داشت.

تنبیه بد نداشته باشید فقط جریمه‌های سالم را بدون تأثیر بر سلامت روانی آنها در نظر بگیرید. بنابراین، با تعیین برخی قوانین اساسی که باید رعایت شوند، آنها می‌توانند با خواهر و برادر خود ارتباط برقرار کنند.

شنونده باشید.

هر زمان که بین آنها دعوایی شد لطفاً قضاوت نکنید، بنشینید و به صحبت‌های آنها گوش دهید، بگذارید هر دو دیدگاه خود را توضیح دهند.

به این ترتیب، شما به آنها اطمینان می‌دهید و به تقویت روابط خواهر و برادری کمک می‌کنید بنابراین، آنها دعوا نمی‌کنند و برای حل مشکل به سراغ شما می‌آیند چرا که هر رابطه سالمی با گوش دادن و برقراری ارتباط با یکدیگر ایجاد می‌شود.

عادلانه بازی کنید.

رفتار یکسان با همه فرزندان کار درستی نیست حتی اگر خواهر و برادر باشند، هر کودکی نیازهای خاص وسرعت خود را دارند پس باید آنها را درک کنید و رابطه خواهر و برادر را با آنها تطابق دهید زیرا تنها زمانی که آنها را می‌شناسید می‌توانید بر روابط بین آنها کار کنید.

عشق خود را نشان دهید.

بچه‌های خود را خیلی دوست داشته باشید و بگذارید ببینند شما چقدر آنها را دوست دارید. هرگز به آنها اجازه ندهید احساس کنند که کنار گذاشته شده‌اند و با آنها مشارکت داشته باشید. این جنبه مثبتی از رفتار و نگرش آنها نسبت به دیگران عمدتا خواهران و برادران آنها خواهد شد.

به آنها احترام را بیاموزید.

رفتارهای خوب باید در روزهای اولیه زندگی به کودکان آموزش داده شود و به همان اندازه مهم است که به آنها بیاموزیم که با همه با احترام رفتار کنند و در حین دوره آموزش به طور خودکار عادت می کنند که به همه احترام بگذارند.

بنابراین، خواهر و برادر به یکدیگر احترام می‌گذارند و حسادت در فاصله‌ای دور نگه داشته می‌شود و این رفتار از کودکی آنها را به دوستان خوبی تبدیل خواهد کرد.

دخالت نکنید.

در حالی که حل مشکلات آنها مهم است اما مواردی وجود دارد که بهتر است دخالت نکنید این باعث می‌شود آنها مشکلات خود را به تنهایی حل کنند.

اگر دیدید که دعوا بدتر نمی‌شود درگیر آنها نشوید در نهایت، بچه‌ها خودشان یاد می‌گیرند که سوء تفاهمات بین خود را حل کنند.

به آنها کمک کنید تا درک کنند.

برای درک اهمیت رابطه خواهر و برادر بسیار ضروری است که به آنها آموزش داده شود چگونه با یکدیگر رفتار کنند. آنها باید بدانند که خواهر و برادر باید کنار هم بایستند و نه در مقابل یکدیگر. ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که بچه‌ها رفتار مناسبی با برادر یا خواهر خود داشته باشند بدون اینکه ما همه اینها را آموزش دهیم. آنها را مجبور کنید همه داستانها، ارزشها، نقل قول های خواهر و برادر که بخش مهمی از تربیت آنها است را به خاطر بسپارند.

فضای فردی به آنها اختصاص دهید.

اگرچه آنها نیاز به برقراری ارتباط و کنار هم بودن دارند، اما روی آن وسواس نداشته باشید به خواهر و برادرها فضای شخصی بدهید این فضای خصوصی برای استراحت و تنها بودن بسیار مورد نیاز است. قبل از اینکه یاد بگیرند چطور خواهر و برادر باشند، باید هویت شخصی خود را پیدا کنند پس هیچ وقت آن را فراموش نکنید زیرا این مکان محل مورد علاقه آنها برای انجام فعالیتهای خصوصی است. به عنوان مثال، مشق شب، ورزش و غیره.

telegram2 files