نامه انجمن روان‌شناسی ایران به رئیس جمهور

نامه انجمن روان‌شناسی ایران به رئیس جمهور

نامه انجمن روان‌شناسی ایران به رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران در خصوص انتخابات سازمان نظام

روان‌شناسی و مشاوره

جناب حجت‌الاسلام و المسلمین آقای رئیسی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام همان‌طور که استحضار دارید موضوع تاخیر سه‌سالۀ برگزاری انتخاباتِ «پنجمین دوره شورای مرکزی و هیات بازرسان سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور» در هیات دولت مطرح و بر اساس مصوبه‌ای، فرایندی برای انتخابات با تعیین تاریخ 27 مرداد شروع شده است. این امر ورودِ دولت به انتخاباتِ یک سازمانِ عمومی غیردولتی مستقل تلقی شده و نقدهایی را به‌دنبال داشته است.

در عین حال، قانونی بودن آن مستند به ماده (1) قانون تشکیل سازمان به تاریخ 09/02/1382 مبنی بر این که “سازمان” نظام روانشناسی و مشاوره ج.ا.ا “. . . یک سازمان غیردولتی و مستقل است …” و بر اساس نامه‌های صادر شده از طرف مجلس محترم شورای اسلامی زیر سئوال قرار گرفته است (آخرین نامه 10 مرداد 1402 به نگارش درآمده و تصویر آن پیوست شده است). به موازات مصوبۀ هیات دولت، شورای مرکزی سازمان، تاریخ 20 مرداد را برای انتخابات درنظر گرفته است.
اینک هر دو انتخابات 20 و 27 مرداد، به مرحلۀ «اعلامِ داوطلبانِ احراز صلاحیت شده» رسیده‌اند و برگزاری دو انتخابات موازی، انشقاقی را بین اعضای صنف روان‌شناسی و مشاوره ایجاد می‌کند؛ امری که در صورت تداوم، ابعاد اجتماعی در سطح کشور خواهد داشت.

انجمن روان‌شناسی ایران، به‌عنوان انجمن برتر علوم انسانی، بزرگترین انجمن روان‌شناسی کشور و نماینده‌ای از جامعۀ روان‌شناسی کشور، از ادامۀ این وضعیت ابراز نگرانی می‌کند و با توجه به حساسیت ملی این موضوع، برای برون رفت از این شرایط، رفع تفرقه و اختلاف نظر بین اعضای سازمان و حصول تفاهم و همگرایی میان‌آنان‌، از جنابعالی درخواست می‌‌کند در صورت صلاحدید مقرر فرمایید جلسه‌ای در سازمان نظام یا وزارت علوم، در حضور وزیر محترم علوم، با حضور ارکان تاثیرگذار سازمان یا نمایندگان آنها و نیز هیات‌های مرکزی نظارت دو انتخابات و حسب نیاز حضور روسای انجمن‌های علمی روان‌شناسی و مشاوره کشور و پیشکسوتان این حوزه تشکیل و روند ادغام دو انتخابات صورت بگیرد.

از آنجا که در شرایط حاضر مبنا قرار دادن یکی از این دو انتخابات‌ موجب تداوم چالش‌ها خواهد شد و آسیب‌هایی را به‌دنبال خواهد داشت، بی‌شک این فرایند اگر با تعیین تاریخی بجز 20 و 27 مرداد (با پیشنهاد مشخص 3 یا 10 شهریور) و با قبول فهرست‌های احراز صلاحیت شدۀ دو هیات مرکزی نظارت صورت بگیرد روندی سریع، قابل اجرا و با حداقل چالش خواهد داشت.

امید اینکه با عنایت حضرتعالی و وزیر محترم علوم، و ادغام این دو انتخابات، شاهد برگزاری انتخاباتی سریع، سالم و در خورِ جامعه روان‌شناسی و مشاوره کشور باشیم.

  • دکتر حمید پورشریفی
  • رئیس انجمن روان‌شناسی ایران
  • به نمایندگی از هیات مدیرۀ انجمن روان‌شناسی ایران

رونوشت:  دفتر مقام معظم رهبری جهت استحضار

– جناب اقای دکتر قالیباف رییس محترم مجلس شورای اسلامی جهت استحضار و دستور اقدام مقتضی –
جناب آقای دکتر زلفی‌گل، وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری جهت استحضار و دستور اقدام مقتضی – جناب آقای دکتر عین‌الهی، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت استحضار – جناب آقای خطیب، وزیر محترم اطلاعات جهت استحضار – جناب آقای احمد وحیدی، وزیر محترم کشور جهت استحضار – دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی جهت استحضار – رئیس محترم سازمان بازرسی کل کشور جهت استحضار و پیگیری لازم – رئیس محترم سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ج. ا. ا. جهت استحضار و پیگیری لازم – رئیس محترم شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ج. ا. ا. جهت استحضار و پیگیری لازم – هیات محترم بازرسان سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ج. ا. ا. جهت استحضار و پیگیری لازم – روسای محترم شوراهای استانی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جهت استحضار – اعضای محترم سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جهت استحضار

telegram2 files