قرص کلونازپام چیست و چه کاربردها و عوارضی دارد؟

قرص کلونازپام چیست و چه کاربردها و عوارضی دارد؟

سایک نیوز به نقل از دکتر بهشتیان: کلونازپام برای پیشگیری و کنترل صرع استفاده می شود. این دارو به عنوان یک داروی ضد تشنج یا ضد صرع شناخته می شود و همچنین برای درمان حملات پانیک نیز استفاده می شود. کلونازپام با آرام کردن مغز و اعصاب نقش خود را ایفا می کند و به دسته ای از داروها تحت عنوان بنزودیازپین ها تعلق دارد.

نحوه مصرف قرص کلونازپام 

قبل از شروع مصرف کلونازپام و هر بار مصرف مجدد، دستورالعمل دارویی ارائه شده توسط روانپزشک خود را بخوانید. اگر سوالی برایتان پیش آمد، از روانپزشک تان بپرسید.

دارو را طبق دستور روانپزشک، معمولاً ۲ یا ۳ بار در روز بصورت خوراکی مصرف کنید.

میزان دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی، سن، و پاسخ به درمان برای بیمار تجویز می شود. برای کودکان نیز میزان دوز دارو بر اساس وزن شان تعیین می شود. برای افراد مسن معمولاً با میزان دوز پایین شروع می کنند تا ریسک عوارض جانبی تاحدودی کاهش یابد. میزان دوز تجویز شده را افزایش ندهید، تعداد دفعات مصرف دارو را بیشتر نکنید، یا آن را برای مدتی طولانی تر از زمان تجویز شده مصرف نکنید.

دارو را بطور منظم مصرف کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. دارو را در زمان مشخصی از روز مصرف کنید.

بدون مشورت با روانپزشک، دارو را به طور ناگهانی قطع نکنید. با قطع ناگهانی دارو ممکن است وضعیت بیمار بدتر شود.درصورت لزوم و تشخیص روانپزشک میزان دوز دارو به تدریج می تواند کاهش یابد.

هنگامی که دارو در طولانی مدت استفاده شود، ممکن است اثربخشی مطلوب خود را نداشته باشد. اگر دارو اثربخشی خود را از دست داد حتما با روانپزشک خود درمیان بگذارید.

اگرچه این دارو برای بسیاری از افراد موثر است، اما گاهی اوقات نیز ممکن است اعتیادآور باشد. در صورت اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل)، ریسک اعتیاد به دارو نیز افزایش می یابد. دارو را دقیقاً همانطور که برای کاهش ریسک اعتیاد تجویز شده است مصرف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از روانپزشک خود کمک بگیرید.

اگر مبتلا به چندین نوع مختلف اختلالات تشنجی هستید، ممکن است در اولین مصرف کلونازپام نوعی تشنج حاد را تجربه کنید. اگر این اتفاق برایتان افتاد فورا با روانپزشک خود مشورت کنید. روانپزشک ممکن است باتوجه به وضعیت تان نیاز به اضافه کردن یا تنظیم دوز سایر داروهایتان برای کنترل تشنج داشته باشد.

اگر وضعیت تان پایدار ماند یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی کلونازپام 

از عوارض این دارو می توان به خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، از دست دادن تعادل یا افزایش بزاق دهان اشاره کرد. اگر هر یک از این عوارض پایدار ماند یا شدیدتر شد، فوراً به روانپزشک خود اطلاع دهید.

به خاطر داشته باشید که این دارو به این دلیل برایتان تجویز شده است که روانپزشک تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از ریسک عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی را تجربه نمی کنند.

تعداد کمی از افرادی که برای هر بیماری (مانند صرع، اختلال دوقطبی، درد) از داروهای ضد تشنج مصرف می‌کنند ممکن است افسردگی، افکار/اقدام به خودکشی یا سایر مشکلات روحی/روانی را تجربه کنند. اگر خودتان یا خانواده تان متوجه تغییرات غیرعادی/ ناگهانی در خلق و خو، افکار یا رفتارتان از جمله: سرگیجه، مشکلات حافظه، علائم افسردگی، افکار/اقدام به خودکشی، افکار آسیب رساندن به خود شُدید، فوراً به روانپزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به روانپزشک مراجعه کنید.

موارد ذکر شده فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با روانپزشک خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط مصرف قرص کلونازپام 

قبل از مصرف کلونازپام، اگر به این دارو یا سایر بنزودیازپین ها (مانند دیازپام، لورازپام)؛ حساسیت دارید یا حتی اگر آلرژی دیگری دارید حتما به روانپزشک خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با روانپزشک خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پیشینه پزشکی خود را به خصوص در موارد: نوع خاصی از بیماری چشم (آب سیاه با زاویه باریک)، اختلال خونی خاص (پورفیریا)، بیماری کبد، بیماری کلیوی، مشکلات ریوی/تنفسی، مشکلات خلقی/ذهنی(مانند افسردگی، افکار خودکشی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل) با روانپزشک تان درمیان بگذارید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا(حشیش) می تواند باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. حین مصرف دارو رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد را انجام ندهید تا زمانی که بتوانید آن را با خیال راحت انجام دهید. از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید. اگر از ماری جوانا (حشیش) استفاده می کنید، حتما با روانپزشک خود درمیان بگذارید.

قبل از انجام هرگونه عمل جراحی با پزشک یا دندانپزشک تان در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید(از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) صحبت کنید.

برای کودکان، عوارض بلندمدت بر رشد جسمی و ذهنی/رفتاری آنان نامشخص است و ممکن است تا سال‌ها مشاهده نشود. در مورد خطرات و مزایای درمان با کلونازپام با پزشک خود صحبت کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه از دست دادن تعادل و خواب آلودگی، حساسیت بیشتری داشته باشند. این عوارض جانبی می تواند ریسک افتادن فرد را نیز افزایش دهد.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. دارو ممکن است به نوزاد متولد نشده نیز آسیب برساند. نوزادان مادرانی که در اواخر بارداری از این دارو استفاده می کنند ممکن است علائمی مانند تنفس ضعیف یا کُند، گریه بی وقفه، لرزش یا اختلال تغذیه داشته باشند. با این حال، از آنجایی که تشنج‌های درمان‌نشده یک بیماری جدی محسوب می شوند که می‌توانند به زن باردار و جنین داخل رحم او آسیب برساند، مصرف این دارو را متوقف نکنید مگر اینکه تجویز روانپزشک تان چیز دیگری باشد. اگر قصد بارداری دارید، باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، فوراً با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این دارو صحبت کنید.

این دارو وارد شیر مادر می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی نوزاد شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی با کلونازپام

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا ریسک عوارض جانبی جدی را نیز افزایش دهد. این مقاله شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی برای این دارو نیست. فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای نسخه ای/غیر نسخه ای و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با روانپزشک تان درمیان بگذارید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع نکنید، متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از موادی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: اورلیستات، سدیم اکسی ‌بات

ریسک عوارض جانبی جدی (مانند تنفس کُند/ضعیف، خواب‌آلودگی/سرگیجه شدید) ممکن است در صورت مصرف این دارو با سایر موادی که ممکن است باعث خواب‌آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند، افزایش یابد. اگر داروهای دیگری مانند داروهای اپیوييدی یا مسکن های سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (حشیش)، سایر داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی(مانند کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین)، یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) را مصرف می کنید حتما با پزشک خود درمیان بگذارید.

برچسب های روی داروهای خود (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را حتما بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که موجب خواب آلودگی می شوند. نحوه استفاده مطمئن داروها را از روانپزشک خود بپرسید.

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد مصرف کرده است و علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی دارد، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: خواب آلودگی شدید، گیجی، از دست دادن هوشیاری، کُندی/کاهش رفلکس ها باشد.

نکات ضروری

مصرف این دارو را به دیگران توصیه نکنید.

حین مصرف این دارو،آزمایشات(مانند عملکرد کبد) باید انجام شود.آزمایشات پزشکی لازم قبل از مصرف این داروها باید انجام شده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با روانپزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. دوز بعدی خود را در زمان منظم مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، مقدار دوز مصرفی را دوبرابر نکنید.

شرایط نگهداری کلونازپام

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. دارو را در حمام نگهداری نکنید. تمام دارو‌ها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

دارو‌ها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نریزید مگر اینکه طبق دستور پزشک باشد. زمانی که تاریخ انقضای دارو تمام شده باشد یا دیگر نیازی به آن ندارید، آن را دور بریزید.

telegram2 files