داروی آرتریت فرآیند پیری را در موش‌ها معکوس می‌کند.

داروی آرتریت فرآیند پیری را در موش‌ها معکوس می‌کند.

سایک نیوز به نقل از ایسنا: داروی آرتریت فواید تزریق «خون جوان» را تقلید و فرآیند پیری را در موش‌ها معکوس می‌کند.

پژوهشگران به تازگی در پدیده‌ای که شبیه فیلم‌های علمی-تخیلی به نظر می‌رسد، نشان داده‌اند که تزریق خون جوان می‌تواند سلامت افراد مسن را بهبود بخشد. اکنون یک مطالعه جدید نشان داده که داروی آرتریت موجود در بازار نیز می‌تواند به طور موثر سلول‌های بنیادی خون را جوان‌سازی کند و فواید مشابه تزریق خون جوان را داشته باشد.

از سیلیکون ولی(Silicon Valley) گرفته تا مد مکس(Mad Max)، این ایده که افراد مسن قدرتمند، از خون جوان‌ها استفاده می‌کنند در فیلم‌ها مطرح می‌شوند، اما این موضوع صرفا تخیلی نیست. دانشمندان با تزریق خون موش‌های جوان به موش‌های مسن این موضوع را آزمایش کردند و دریافتند که این کار توانایی‌های شناختی را بهبود می‌بخشد، طول عمر را افزایش می‌دهد و بیماری را به تاخیر می‌اندازد.

اما مزایای این تزریق گذرا است و تنها علائم بیماری‌ها را درمان می‌کند. بنابراین در مطالعه جدید، محققان دانشگاه کلمبیا، کمبریج و کالیفرنیا سانفرانسیسکو نحوه جوانسازی کل سیستم تولید خون را بررسی کردند.

امانوئل پاسگو(Emmanuelle Passegué)، نویسنده مسئول این مطالعه، می‌گوید: از آن جا که سیستم خونی پیر ناقلی برای بسیاری از پروتئین‌ها، سیتوکین‌ها و سلول‌ها است، پیامدهای بد زیادی برای موجودات زنده دارد.

یک فرد ۷۰ ساله با سیستم خونی ۴۰ ساله می‌تواند از نظر سلامتی شرایط بهتری داشته باشد، حتی اگر طول عمر طولانی بیشتری نداشته باشد.

سلول‌های خونی توسط سلول‌های بنیادی واقع در مغز استخوان تولید می‌شوند و این تیم تحقیقاتی کار خود را با بررسی محیطی که این سلول‌های بنیادی در آن وجود دارند و نحوه تغییر آنها در طول فرآیند پیری در موش‌ها آغاز کردند. آنها دریافتند که با گذشت زمان، این محیط تحت تاثیر التهاب قرار می‌گیرد و به سلول‌های بنیادی خون آسیب می‌رساند.

با بررسی دقیق‌تر، دانشمندان یک سیگنال التهابی خاص به نام «IL-۱B» را شناسایی کردند که در آسیب رساندن به سلول‌های بنیادی خون نقش مهمی دارد. از آنجایی که این سیگنال التهابی در حال حاضر در سایر شرایط التهابی، مانند آرتریت روماتوئید نقش دارد، داروهایی در بازار وجود دارند که آن را هدف قرار می‌دهند.

محققان از یک داروی آرتریت به نام «anakinra» برای مسدود کردن «IL-۱B» در موش‌های مسن استفاده کردند و دریافتند که سلول‌های بنیادی خون به حالت جوان‌تر و سالم‌تری بازگشتند. این به بهبود وضعیت محیط تولید سلول‌های بنیادی، عملکرد سلول‌های بنیادی خون و بازسازی سلول‌های خونی کمک کرد. این درمان زمانی که دارو در طول زندگی موش‌ها تجویز می‌شد بهتر از زمانی عمل می‌کرد که در زمان پیری موش‌ها مصرف آن آغاز می‌شد.

البته، هنوز روزهای اولیه این تحقیق است و نتایج آزمایش‌های حیوانی همیشه قابل تعمیم به انسان نیست. اما این تیم خوشبین است که آزمایش‌های بالینی می‌تواند زودتر انجام شود، زیرا این دارو در حال حاضر در انسان استفاده می‌شود.

این تحقیق در مجله «Nature Cell Biology» منتشر شده است.

telegram2 files