تعداد پسران مبتلا به اوتیسم چهار برابر دختران است

تعداد پسران مبتلا به اوتیسم چهار برابر دختران است

به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایرنا قزوین – رییس مرکز اوتیسم قزوین گفت : این اختلال قابل درمان نیست اما بسته به سطح اختلال، قابل کنترل است و درمان دارویی، رفتاری، ارایه خدمات گفتار درمانی، کاردرمانی، فیزیوتراپی و آموزش مهارتها از عوامل دخیل در کنترل اوتیسم است.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ دکتر علی احسان اصفهانی با حضور در استودیو ایرنا قزوین افزود : اوتیسم یا در خودماندگی یک اختلال مغزی است و قسمت هایی که مربوط به حواس پنجگانه فرد است را دچار نارسایی می کند.

وی با بیان اینکه اغلب کودکان مبتلا به اوتیسم در برقراری ارتباط و تعامل با سایرین دچار سختی و مشکل هستند،اظهار داشت: افراد مبتلا به اوتیسم از برقراری ارتباط چشمی عاجز هستند و در برخی مواقع نسبت به نام خود نیز واکنش ندارند.

این پزشک گفت:  این افراد یک سری رفتارهای خاص و تکراری دارند و از کارهای خودشان هم خوششان می آید و به عنوان مثال حرکت دورانی ماشین لباس شویی می تواند یکی از تفریحات و لذت های کودکان مبتلا به اوتیسم باشد.

رییس مرکز اوتیسم قزوین ادامه داد: این افراد همچنین عادت های غذایی محدود و تکراری دارند، به عنوان مثال برخی کودکان فقط یک نوع غذا را می پذیرند و یا بی هدف راه می روند.

وی همچنین گفت: با وجود اینکه اوتیسم بیش از ۸۰ سال است که شناخته شده اما هنوز علت خاصی برای بروز آن تعیین نشده است اما مسمومیت با سرب، عوامل ژنتیکی و شرایط بارداری عوامل دخیل در بروز این اختلال نام برده می شود.

این پزشک اظهار داشت: تعداد پسران مبتلا به اوتیسم چهار برابر دختران است و آمار اوتیسم متاسفانه رو به افزایش است به طوری که از هر ۶۰ تولد، یک تولد با این اختلال به ثبت می رسد و در خانواده هایی که دارای فرد مبتلا به این اختلال هستند، احتمال ابتلای فرزند بعدی ۱۹ الی ۲۰ درصد افزایش دارد.

وی با بیان اینکه که سن خیلی کم و خیلی زیاد مادر یکی دیگر از خطرات ابتلا به این اختلال تلقی می شود بنابراین غربالگری مادران باردار از اهمیت بالایی برخوردار است،افزود: سن مادران بالای ۳۵ سال و همچنین زیر ۲۰ سال خطر ابتلا به تولد کودک مبتلا به اوتیسم را چند برابر می کند.

اصفهانی ادامه داد: در خصوص درمان اوتیسم باید گفت که این اختلال قابل درمان نیست اما بسته به سطح اختلال، قابل کنترل است و درمان دارویی، درمان رفتاری، ارایه خدمات گفتار درمانی، کاردرمانی، فیزیوتراپی و آموزش مهارتها  از عوامل دخیل در کنترل اوتیسم است.

رییس مرکز اوتیسم قزوین یادآور شد: پایگاه های غربالگری مختص اوتیسم توسط مرکز اوتیسم، در سنین ۱۴ تا ۱۸ ماهگی نوزاد فعال بوده و به افراد دارای این اختلال خدمت رسانی می کنند.

استان قزوین تنها دارای یک مرکز توانبخشی اوتیسم است که در حال حاضر  ۲۴۳ کودک مبتلا به این اختلال تحت سرپرستی سازمان بهزیستی قرار گرفته اند.

telegram2 files