کرونا سلامت روان مردم را به مخاطره انداخته است و شیوع اختلالات روانی در جامعه رو به افزایش است

کرونا سلامت روان مردم را به مخاطره انداخته است و شیوع اختلالات روانی در جامعه رو به افزایش است

 

به گزارش سایک نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره دکتر محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در مصاحبه مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی در محل ساختمان جدید این سازمان برگزار شد .درباره سلامت روان و چالش های پیش رو بیاناتی را اظهار و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

در ابتدا دکتر حاتمی درباره سلامت روان و میزان شیوع اختلالات روانی اظهار داشت، سلامت روان در شرایط تحت فشار به مخاطره می افتد. اکنون به خاطر محدودیت ها و مشکلات ایجاد شده از بابت ویروس کرونا و جنگ اقتصادی موجود مردم تحت فشار می باشند. این وضعیت نرخ شیوع نشانه های روانشناختی را افزایش داده است، استرس، اضطراب، تعارض ،افسردگی ،وسواس و سایر نشانه ها رو به تزاید است. جسم و روان در تعامل یکدیگرند و هر کدام دچار عوارضی شوند بر دیگری اثر می گذارد، ما نمی توانیم جسم سالم داشته باشیم اما روان ناسالم . بنابراین باید همزمان برای هر دو سرمایه گذاری و برنامه ریزی نمائیم. سلامت روان چند بعدی است. مسائل و مشکلات روی اندیشه، هیجان و رفتار که مولفه های اصلی روان است اثر می گذارد. مهمترین چالش سلامت روان اینست که برای پیشگیری از عوارض روانی کرونا برنامه ای نداریم و متولی پیگیری در این باره وجود ندارد و یک امر حاشیه ای است.

در صورتی برعکس است ،نقش روان در سلامت به میزان نقش جسم یا حتی بیشتر است. سلامت روان مربوط به یک وزارتخانه یا نهاد نیست بلکه همه نهادها و سازمان ها و رسانه ها در پیشگیری و ارتقا سلامت روان نقش دارند. کمیته ویژه مقابله با عوارض روانی درستاد ملی یک ضرورت است. اکنون ۹ ماه از ورود کرونا می گذرد، یعنی ۹ ماه با تاخیر این مساله عنوان می شود، پیش بینی ما حتی اگر کرونا رخت بربندد اما آثار روانی آن پابرجاست که باید برای این چالش بزرگ مقابله با عوارض روانی کرونا  یک حرکت ملی مقابله با اضطراب ملی را راه اندازی نمائیم. چالش دیگر ، سطح سواد سلامت روان شهروندان است که با فرهنگ سازی و آموزش سطح سواد سلامت روان را افزایش دهیم در این باره صدا و سیما خیلی می تواند نقش آفرین باشد. اکثریت مردم با نشانه های اختلالات روانی آشنا نیستند و به همین لحاظ پیشگیری نمی کنند به این خاطر یک نشانه ساده تبدیل به یک اختلال روانی غیر قابل علاج می شود. چالش سوم سلامت روان و فضاهای مجازی است که افراد با هر تخصصی با بدون تخصص خود را روان شناس و مشاور در فضای مجازی معرفی می کنند و راهنمائیهای غلط می نمایند و باعث افزایش آسیب های اجتماعی وروانی می شوند. فضاهای مجازی افسار گسیخته در ذهن و اندیشه مردم اثر می گذارند. باید برای مدیریت فضاهای مجازی و فرهنگ استفاده از آن تمهیداتی اندیشیده شود. چالش چهارم بحث بیمه های پایه و تکمیلی است.

مردم به لحاظ اقتصادی نمی توانند برای مسائل خود به روان شناس و مشاور مراجعه نمایند و خدمات روان شناسی و مشاوره تبدیل شده است به یک کالای لوکس و درصد کمی از مردم می توانند از آن استفاده نمایند. در قانون برنامه ششم بند ج ماده ۱۰۲ موضوع بیمه های پایه و تکمیلی تصویب شده است. در این شرایط بحرانی کمترین کار اینست مجلس با دولت همکاری کنند، مردم بتوانند از دفترچه های بیمه خدمات اجتماعی و درمانی برای خدمات روان شناسی و مشاوره استفاده نمایند. چالش پنجم عدم تصویب تعرفه ها می باشند. سازمان مدت هاست تعرفه ها را به هیات دولت پیشنهاد کرده است و در کمیسیون فرعی اقتصاد هم تصویب شده است اما از اعلام آن خودداری می شود. این امر موجب شده است افراد از مردم بابت ۴۵ دقیقه مشاوره مبالغ  خارج از مصوبه سازمان دریافت نمایند و این اجحاف به حق مردم است.

اکنون ویروس کرونا وضعیت روانی مردم را دچار مشکل نموده است، از یک طرف خانواده هایی که دارای متوفی هستند، از طرف دیگر کسانی که درگیر کرونا هستند و در کنار آن کادر درمان و کل جامعه نیازمند خدمات روان شناسی و مشاوره می باشند. خصوصا اینکه مردم نیاز به آموزش دارند. سبک زندگی کرونایی، بسته های آموزشی، مهارت های کنترل خشم، استرس، مهارت مدیریت فرزندان در خانواده و از همه مهمتر نیاز دارند با مشاورین خود حرف بزنند، گفتگو کنند، لذا ضرورت طرح غربالگری سلامت روان اجرایی شود و برای همه ی ۲۲ میلیون خانواده شناسنامه سلامت روان تدوین گردد. اگر خانواده های ما شناسنانه سلامت روان داشته باشند، وضعیت عوارض روانی کرونا مشخص می شود. کجا آموزش و کجا مداخلات روانشناختی انجام دهیم. امیدوارم برای ارتقا سلامت روان و مقابله با نابهنجاری های ناشی از کرونا که سلامت روان را به مخاطره انداخته است برنامه هایی تدوین شود.

روابط عمومی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور

telegram2 files