روانشناسانی که می‌خواهند در فعالیت مجازی فعالیت کنند، طبق تعهدنامه موظف هستند شماره پروانه خود را در «بیو» صفحه اینستاگرامی‌شان بنویسند.

روانشناسانی که می‌خواهند در فعالیت مجازی فعالیت کنند، طبق تعهدنامه موظف هستند شماره پروانه خود را در «بیو» صفحه اینستاگرامی‌شان بنویسند.

این روزها علاوه بر شبکه‌های تلویزیونی که در طول هفته از کارشناسان مختلف برای ارائه خدمات روانشناسی دعوت می‌کنند، در فضای مجازی هم افرادی را می‌توان یافت که خود را روان‌شناس، روانکاو، دازاین کاو، درمانگر معنوی و… می‌نامند. روانشناس نماهایی که گوشی دست خود می‌گیرند و شروع به آموزش مسائل غیراخلاقی کرده و ویدئوهای آن را در پیج اینستاگرامی خود منتشر می‌کنند، مردم هم که اطلاعی ندارند چگونه باید روانشناس واقعی از غیرواقعی را تشخیص دهند گرفتار این افراد می‌شوند و با انجام دادن توصیه‌های آنها دچار مشکلات عدیده‌ای خواهند شد.

چندی پیش ویدئویی در اینستاگرام دست به دست شد که یک فردی به عنوان روانشناس نحوه لباس پوشیدن، آرایش کردن، کلمات و جملات کاربردی و… برای اولین قرار و آشنا شدن با دوست پسر را آموزش می‌داد یا حتی شنیده می‌شود روانشناسی به مراجعه کننده خود که گله از خیانت همسرش داشته، پیشنهاد داده او هم خیانت کند. اگر بساط این روانشناس‌نماها برچیده نشود باید منتظر سیلی از آسیب‌های اجتماعی به دنبال توصیه‌های مخرب آنها باشیم.

ترویج مسائل غیراخلاقی توسط روانشناس نماهاست نه روانشناس‌ها
دكتر محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روانشناسی، با اشاره به اینکه این افراد دارای پروانه فعالیت نیستند به خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا گفت: اغلب افرادی که آموزش‌های غیراخلاقی و غیرمنطبق با فرهنگ دینی و ایرانی را ترویج می‌دهند، روانشناس نیستند؛ بلکه کسانی هستند که به‌صورت جعلی از عنوان روانشناس استفاده می‌کنند تا مردم را جذب خود کنند، ما به این افراد روانشناس نما می‌گوئیم.

او افزود: از آنجایی که مردم اطلاعی ندارند چگونه این افراد را تشخیص دهند، اسیر مطالب نادرست آنها می‌شوند و بعضا ممکن است با اجرای توصیه‌هایشان دچار مشکل شوند.

افزایش تعداد روانشناس نماها بعد از کرونا
رئیس سازمان نظام روانشناسی بیان کرد: قبل از شیوع ویروس کرونا تعداد روانشناس نماها کنترل شده بود اما بعد از کرونا به شکل افسارگسیخته وغیرقابل کنترل افزایش پیدا کرده است به گونه‌ای که ما روزانه تعداد بیشماری از آنها را به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم.

مردم از شماره پروانه فعالیت در بیو اینستاگرام، روانشناس معتبر را تشخیص دهند
دکترحاتمی با تاکید بر لزوم ثبت شماره پروانه در بیو اینستاگرام گفت: روانشناسانی که پروانه فعالیت از سازمان نظام روانشناسی دارند، طبق تعهدنامه موظف هستند اگر می‌خواهند فعالیت مجازی داشته باشند، حتما شماره پروانه خود را در «بیو» صفحه اینستاگرامی خود بنویسند تا مردم بتوانند آنها را از روانشناس نماها تشخیص دهند.
او افزود: مردم اگر می‌خواهند از طریق فضای مجازی مطالب روانشناسی دنبال کنند، حتما بیو صفحه روانشناس موردنظر را مورد بررسی قرار دهند تا بتوانند روانشناس معتبر از غیرمعتبر را تشخیص دهند.

به صورت روزانه روانشناس نماها را تحویل مراجع قضایی می‌دهیم/ مردم به بازرسان ما گزارش دهند
رئیس سازمان نظام روانشناسی درخصوص برخورد این سازمان با روانشناس نماها تاکید کرد: در سازمان نظام روانشناسی با رصد فضای مجازی روزانه تعدادی از این روانشناس نماها را به مراجع قضایی معرفی می‌‍‌کنیم و تاکنون تعداد بسیاری را هم معرفی کردیم که اکنون آمار دقیقی را در دست ندارم.

دکترحاتمی افزود: برای جلوگیری از فعالیت روانشناس نماها در سایت سازمان، شماره تلفنی را قرار دادیم تا مردم به بازرسان ما این افراد را معرفی کنند تا ما مراحل بعدی را نیز انجام دهیم.

هیچ روانشناس متخلفی تاکنون شناسایی نشده است
رئیس سازمان نظام روانشناسی درخصوص تعداد روانشناسان متخلف گفت: تاکنون هیچ یک از روانشناسان دارای مجوز، دچار چنین تخلفی نشده و هیچ ویدئویی با محتوای غیراخلاقی منتشر نکرده اند و از مردم هم شکایتی در این خصوص نداشتیم.

دادگاه‌ها روانشناس نماها را تبرئه می‌کنند/ از ریاست قوه قضائیه می‌خواهیم با ما همکاری کنند.
دکترحاتمی با اشاره به عدم برخورد مناسب با روانشناس نماها عنوان کرد: ما کسانی که به صورت جعلی روانشناس نما هستند و از طریق فضای مجازی فعالیت می‌کنند را تحویل مراجع قضایی می‌دهیم اما متاسفانه هیچ برخورد مناسبی با آنها صورت نمی‌گیرد و عموما تبرئه می‌شوند.

او افزود: این افراد معمولا با مجوز یک ارگان خاص مرکز تاسیس می‌کند درحالی که همین مراکز هم اگر مجوز نظام روانشناسی نداشته باشند، فعالیت آنها غیرمجاز است اما دادگاه‌ها به استناد همین مجوز حکم به تبرئه می‌دهند و این افراد مجددا فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی بیان کرد: اگر تشدید مجازات انجام شود دیگر کسی به خود اجازه نمی‌دهد یک گوشی دست بگیرد و محتوای غیراخلاقی منتشر کند.

دکترحاتمی در پایان گفت: درخواست من از ریاست محترم قوه قضائیه این است که با سازمان نظام روانشناسی همکاری کنند و دستور ویژه بفرمایند با روانشناس نماها برخورد جدی صورت گیرد چراکه این افراد با عقاید، فرهنگ و نگرش مردم بازی می‌کنند و آسیب‌های روانی و اجتماعی را در جامعه افزایش می‌دهند.

منبع: خبرگزاری برنا

telegram2 files