افسردگی و اثرات روحی و روانی آن بر فرد مبتلا

افسردگی و اثرات روحی و روانی آن بر فرد مبتلا

 افسردگی،‌ یاس و ناامیدی نوعی اختلال رفتاری شناخته شده به شمار می‌رود که امکان دارد طی دوره‌های کوتاه مدت و یا طولانی برای بسیاری از افراد در سنین مختلف مشکلات روحی و روانی به همراه داشته باشد.

احساس ناراحتی بیشتر در هنگام غروب یا از دست دادن توجه و علاقه به زندگی و از طرفی عدم توانایی در لذت بردن فرد مبتلا، موجب بروز افسردگی خواهد شد و به دنبال آن تصمیم گیری و اراده برای هر فعالیتی را مشکل می سازد. فرد نمی ‌تواند به چیزهایی که دوست دارد بپردازد و به راحتی می توان خستگی را در وجود آن احساس کرد.

فرد افسرده در بیشتر اوقات احساس بی‌قراری و اضطراب دارد و در این رابطه هیچگونه تمایلی به خورد و خوراک ندارد و رفته رفته وزن کم می ‌کنند و برعکس مشاهده شده این روند در برخی افراد با وجود بروز افسردگی پراشتهای و چاقی به همراه دارد.

راه شناخت و مقابله با افسردگی

افسردگی موجب می شود تا دید فرد نسبت به اطرافیان خود منفی و خلق و خوی آن با اضطراب یا پرخاشگری و بیقراری همراه شود.

در این رابطه زندگی اطرافیان از جمله خانواده همسر و فرزندان با این دسته افراد بیمار دستخوش تغییر فاحش خواهد شد.

خشم و ناتوانی از روی ناکارآمدی، از عوامل رفتاری فرد افسرده و از طرفی باعث احساس گناه افراد خانواده فرد افسرده خواهد شد و از این رو برای مقابله با پیشرفت و یا گستردگی این بیماری نیاز است که در وهله نخست ارتباط گیری فرد افسرده با دیگران را به نحو صحیح برقرار و باب معاشرت و صحبت با اطرافیان را وسعت بخشید چراکه اگر به این نیاز روانی فرد بیمار پاسخ درستی داده شود قدم بزرگی در مسیر افزایش حس همدلی و احساس امنیت برای فرد مبتلا و خانواده آن برداشته خواهد شد و از سوی دیگر تفکرات منفی و خطاهای شناختی اطرافیان از فرد افسرده، برطرف خواهد شد.

فعالیت های انسان دوستانه،‌ تفریحی و ورزشی،‌ هنری و خلاقانه همواره موجب خواهد شد که فرد بیمار و یا کسی که به یاس و ناامیدی دچار شده احساس توانمندی آن تقویت و ضمن کمک به همنوع انگیزه های لذت و هوشمندی در آن بطور چشمگیر افزایش خواهد یافت.

مطالعه کتاب، بازی های هوشمندانه، نوشتن ایده های نو، ایجاد تغییرات جدید در محیط اطراف، آشپزی، ورزش های هوازی مانند شنا، ایروبیک، پیاده روی، عملکرد هورمون های شادی را در مغز فرد افسرده تسهیل می کند.

تحرکات روزانه موجب خواهد شد تا فعل و انفعالات شیمیایی مغز از جمله فرد افسرده به سمت انگیزه مند شدن پیش رود برای این منظور پیشنهاد می شود هر چیزی که برای فرد بیمار زمینه هیجانی برای نمونه بازی کردن، مهمانی رفتن، خرید و فیلم دیدن از سوی خانواده و اطرافیان ایجاد کنند که این موارد گام موثر برای پیشگیری از افسردگی  است.

 

منبع: ایرنا


telegram2 files