فارغ التحصیلان دکترای بالینی و سلامت می‌توانند کار درمانی انجام دهند!

فارغ التحصیلان دکترای بالینی و سلامت می‌توانند کار درمانی انجام دهند!

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، دکتر احمد حاجبی مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: اگر بخواهیم تنها یک هدف مشخص برای سه دهه آینده در حوزه سلامت روان تعیین کنیم، آن هدف ارتقاء سطح سواد سلامت روان جامعه است.

وی خطاب به رسانه‌ها افزود: شما به عنوان رسانه، باید برای افزایش سطح سواد سلامت روان در جامعه تلاش کنید. باید توجه کرد که در همه اقشار اعم از تحصیل کرده یا با تحصیلات پایین، با مشکلات سلامت روان مواجهیم.

وی در خصوص کم بودن اطلاع رسانی در زمینه سلامت روان و بالا بودن هزینه خدمات روانشناختی تاکید کرد: البته همه خدمات در سطح پایه و اولیه خدمات بهداشتی رایگان است. از طرفی در طرح تحول نظام سلامت در یکسال اخیر، حدود ۸۰۰ کارشناس سلامت روان جذب کرده‌ایم که هم اکنون در مراکز جامع خدمات سلامت شهری مشغول به کار هستند.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ادامه داد: این کارشناسان اغلب کارشناسان ارشد روانشناسی بالینی و سلامت هستند. البته تعداد محدودی هم با تحصیلات کارشناسی روانشناسی بالینی جذب شده‌اند. البته ما به این بسنده نکردیم و برای کارشناس سلامت روانی که می‌خواهد جذب نظام سلامت شود و در سطح پایه مراقبت‌های بهداشتی را ارائه دهد، بسته آموزشی جامع ۱۵۰ ساعته طراحی کرده و به آنها ارائه داده‌ایم؛ چرا که اعتقادمان این است که آموزش دانشگاهی ما برای آموزش فردی که می‌خواهد در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه وارد شود و کار کند، کفایت لازم را ندارد.

حاجبی با بیان اینکه بین آنچه که مردم در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه نیاز دارند با آن چیزی که در سیستم دانشگاهی ما آموزش داده می‌شود، فاصله وجود دارد، اظهار کرد: حال بعد از اینکه فرد این دوره را طی می‌کند، می‌تواند در مراکز ما مشغول شود. البته از این کارشناسان نمی‌خواهیم که برای مراجعین روان‌درمانی کنند، زیرا عموم جامعه ما در مراجعه به این مراکز نیاز به آموزش‌های روان‌شناختی دارند. به طور مثال، آموزش مهارت‌های فرزندپروری، آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش مدیریت استرس و مدیریت روابط و…مواردی هستند که جامعه به آنها نیاز دارد. بنابراین ما نام این خدمات را توانمندسازی در حوزه سلامت روان گذاشته و به این مداخلات، پیشگیری اولیه می‌گوییم.

وی افزود: این چیزی است که هزینه‌اش بسیار کم، اما نتیجه‌اش برای مردم و نظام سلامت بسیار زیاد است. در عین حال  در سطح تخصصی هم که در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های دولتی نیز  خدمات با دفترچه بیمه ارائه می‌شوند. از طرفی اتفاق بزرگی که در طرح تحول سلامت افتاد و قبلا وجود نداشت، این بود که حدود هفت خدمت غیردارویی در حوزه سلامت روان وارد کتاب ارزش‌های نسبی شد و اکنون تعرفه دولتی دارند، اما فقط در سیستم دولتی این پوشش را داریم و نیازمندیم تا سازمان‌های بیمه‌گر وارد شوند و خدمات روانشناختی را با توجه به استانداردهایش در سیستم خصوصی نیز پوشش دهند.

 

حاجبی در تعریف تفاوت روانپزشک و روانشناس و همپوشانی و خلط وظایف آنها نیز گفت: این هم به علت سطح پایین سواد سلامت روان در جامعه است و حتی ممکن است فردی با تحصیلات دانشگاهی در رشته‌ای دیگر تفاوت میان خدمات ارائه شده توسط این دو را نداند. در این زمینه ما هم کم کاری کرده‌ایم، اما فکر می‌کنم انتقال این مفاهیم و این تفاوت‌ها بر عهده جامعه و رسانه است.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه روانشناسانی که گرایش آموزشی بالینی و سلامت دارند هم می‌توانند در نظام سلامت و در حوزه درمان مشارکت کنند، ادامه داد: البته در اینجا یک اختلاف‌نظری میان سازمان نظام روانشناسی و وزارت بهداشت وجود دارد. به طوریکه وزارت بهداشت اعتقاد دارد که این روانشناسان در مقطع دکترای بالینی و سلامت می‌توانند کار درمانی انجام دهند، اما سازمان نظام روانشناسی از کارشناسی ارشد اجازه کار بالینی را می‌دهد.

حاجبی همچنین گفت: روانشناسان در کنار پزشکان یک تیم هستند و ما اصلا جدایی بین آنها نمی‌بینیم و این جدل‌هایی که گاهی اتفاق می‌افتد، فقط فضا را مسموم می‌کند. ما اعتقاد داریم که روانپزشک و روانشناس می‌توانند به صورت تیمی کار کنند. من از جایگاه وزارت بهداشت این حرف را می‌زنم. ما کارگروهی داریم و هیچ گونه بحث صنفی در این خصوص نمی‌کنیم، اما در تیم سلامت، سرپرستی با پزشک است و مسئولیت قانونی اقدامات درمانی در مراکز همواره با پزشک است و پزشک باید پاسخگو باشد.

4 دیدگاه

  1. با عرض سلام تمام نظرات شما متین اما به این نکته توجه داشته باشید که سلامت روان جامعه چگونه با ده دقیقه تشخیص روانپزشک تضمین میشود در حالیکه در جلسات تشخیصی که ممکن است فقط یک ربع طول باشد روانپزشک بر چسب بیش فعالی و هزار بر چسب دیگر را به کودکان این جامعه می زنند و آنها را راهی مدارس میکنند .با مصرف دارویی که حتی پایه تشخیصی درست ندارداین جا نظارت لازم است نه اینکه ما بحث داشته باشیم که چه کسی بر روانشناسان نظارت کند اگر همگی افراد در جامعه به این سطح از سلامت روان برسند به ویژه مسئولین محترم دیگر نیازی نیست شاکله ی آموزش به هم بریزد بلکه مدیریتی در پیامهای والدی خود کردن کافی است دیگر نیازی نیست تعصبات بی جا و بی خردانه خود را به کمیسیون ها ببریم و بخواهیم به إثبات برسانیم که پزشکان ناظر باشند یا روانپزشکان یا روانشناسان آن وقت باید بر سر کرسی نظارتی خود فقط کار را با اخلاص و با خرد کامل انجام دهیم چرا همگی برخواسته ایم که مقابل هم باشیم چرا در کنار هم بودن را با بغض ها ی خودمان عوض کرده ایم ؟ چرا زمینه تربیت داشتن برای مسول بودن را فراموش کرده ایم ؟به نظر من بر گردید کمیسیون ها را لغو بفرمایید و تک تک به بررسی خود بپردازیم و تعریفی را حداقل از خود داشته باشیم. اگر بر اساس همین تعریف جلسات را هدایت نمایید هیچ گاه هیچ صنفی نظارت به گونه ای که شما می فرمایید لازم ندارند .اینها فقط ریشه در تعصبات نا به جای ما دارد که پزشکان اولویت اول جامعه هستندو ناظربر سلامت پزشکان چند واحد روانشناسی مطالعه میکنند که ناظر بر درمان مراجعین شوند.البته همکاری روانپزشک و روانشناس لازم و ضروری است ولی با رعایت حد و حریمهای خاص نه ناضر بودن و سلب اعتماد شدن از کار روانشناس در صورتیکه همه ی افراد از هر صنفی با هر تفاوتی جایگاه محترم و قابل ستایشی دارند .امیدوارم اگر قرار است تصمیمی شکل بگیرد درست و به جا چرا که اگر قرار باشد آموزشی پر بارتر و دانشی افزونتر شود در همین موقعیت هم قابل اجرا خواهد بود .

  2. نظر این دوست عزیز درست است. بیشتر روانپزشکان حتا اصول روان‌درمانی را بلد نیستند. از ریشه اختلالات روانی آگاه نیستند مشاوره هم نمی دانند. دیدگاه روانپزشک نسبت به انسان حتا نازل تر از دیدگاه یک تعمیرکار رایانه خانگی است نسبت به کیس های مشتریان! در بسیاری اوقات مراجعه به یک روانپزشک مساوی خواهد بود با اعتیاد! دانش روان در دل و ذهن روانشناسان مجرب و فرهیخته است و البته در کنار ایشان باید از علم داروشناسی روانپزشک نیز بهره برد

  3. روانشناس باید روانشناس باشد. روانشناسی که روانشناس نباشه روانشناس نیست. روانشناس باید دارای قابلیت های گسترده ای باشد. در صد بسیار بالائی از مشاورانی که من دیده ام صلاحیت ندارند و مشکلات مردم را پیچیده تر می کنند و مردم را به اصل قضیه که کاری مهم و فوق العاده تخصصی است بد بین می کنند. یک متخصص علوم رفتاری علاوه بر هوش سرشار و سواد بالا ، باید واجد خصوصیات یا در واقع صفات خاصی باشد . وگرنه مردم به راحتی با شنیدن یک سری حرف های تکراری به این نتیجه می رسند که این حرف ها را خودشان هم بلدند چون صرفا یک سری پند و اندز و ….. و لذا اعتماد و اعتقادی که برای درمان لازم است حاصل نمی شود و کار درمان پیچیده تر می شود. لذا یک نظارت عالیه و تخصصی باید به کار این قشر وجود داشته باشد.

  4. و به قول افلاطون جامعه ای که پزشکان از همه محترم تر باشند یعنی پزشک محور باشد آن جامعه همیشه مریض است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *