احتمال ابتلا به آلزایمر در مردان قدبلند کمتر است

احتمال ابتلا به آلزایمر در مردان قدبلند کمتر است

 بر اساس نتایج تحقیق جدید، ابتلا به آلزایمر در مردان قدبلند کمتر است و این عامل می‌تواند شاخصی در پیشگیری زودهنگام ابتلا به آلزایمر باشد.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، یکی از موارد پیشگیری در ابتلا به آلزایمر شناسایی زودهنگام افراد در معرض خطر است. نتایج تحقیق جدید به شناسایی این افراد کمک کرده تا اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند یا برای مراقبت از خود در مقابل این بیماری برنامه‌ریزی کنند.

نتایج تحقیقات پیشین نشان داد، قد یکی از عواملی است که در شناسایی خطر ابتلا به زوال عقل کمک کننده است، اما این تحقیق تأثیر عوامل ژنتیکی، محیطی یا سایر عوامل زندگی که ممکن است به قد و زوال عقل مرتبط باشد را بررسی نکرده بود.

محقق تحقیق جدید، ترسا سارا هوجی یورگنسن از دانشگاه کپنهاگ دانمارک، اظهار کرد: “هدف از تحقیق جدید شناسایی ارتباط قد مردان جوان با تشخیص بیماری آلزایمر بود، البته نمرات آزمون هوش، میزان تحصیلات و عوامل محیطی و ژنتیکی که در برادران مشترک است، نیز در این تحقیق ارزیابی شد.

یورگنسن و همکارانش اطلاعات 666 هزار و 333 مرد دانمارکی متولد سال‌های 1939 تا 1959 ، ازجمله 70 هزار و 608 برادر و 7388 دوقلو را با استفاده از آمار سازمان ثبت ملی دانمارک تجزیه‌وتحلیل کردند. آنان درمجموع 10هزار و 599 مرد را که در آینده به زوال عقل مبتلا شده بودند را شناسایی کردند.

نتایج نشان داد که حدود 10درصد خطر ابتلا به زوال عقل با هر 6سانتی‌متر افزایش قد (بیشتر از میزان متوسط) کاهش می‌یابد.

در این تحقیق مشخص شد، تأثیر هوش و تحصیلات در کاهش زوال عقل اندک است.

محققان دریافتند که رابطه بین قد و زوال عقل در برادران با قدهای مختلف نشان می‌دهد که ژنتیک و خصوصیات خانواده به تنهایی بیانگر کاهش خطر ابتلا به زوال عقل در مردان قدبلند نیست.

در مورد دوقلوها نیز این نتیجه صادق بود، اگرچه نتایج این گروه کمتر قطعی بود.

مریته اسلر، محقق ارشد این تحقیق استاد مرکز تحقیقات و پیشگیری‌های بالینی از دانشگاه کپنهاگ، اظهار کرد: “نتیجه اصلی تحقیق ما نقش بالقوه سازگاری تحصیلات و هوش در خطر ابتلا به زوال عقل مردان را بیان می‌کند، که هر دو این موارد ممکن است باعث ایجاد ذخیره شناختی شوند و این گروه را کمتر در معرض آسیب‌های ابتلا به زوال عقل قرار دهد.”

ذخیره شناختی به توانایی مغز در بداهه‌سازی و حل مشکلات پیش‌آمده در زندگی روزمره اشاره دارد.

اسلر گفت: “سازگاری تحصیلات و هوش، احتمال رابطه بین قد و زوال عقل با ذخیره شناختی را بیان می‌کند.”

نتایج این تحقیق بر ارتباط بین قدبلندتر در مردان جوان و خطر کمتر ابتلا به زوال عقل در زندگی آینده اشاره دارد، این ارتباط با سازگاری میزان تحصیل و نمرات آزمون هوش نیز صادق است.

تجزیه‌وتحلیل اطلاعات ما مربوط به برادران، این یافته‌ها را تایید می‌کند و نشان می‌دهد که این ارتباط ممکن است ریشه‌های مشترکی در مواجهه با محیط زندگی در اوایل زندگی داشته باشد و مربوط به عوامل خانوادگی مشترک بین برادران نباشد.”

وی در ادامه افزود: محدودیت مهم در این تحقیق عدم اطمینان از تعمیم این یافته‌ها برای زنان است، زیرا مطالعات قبلی در مورد تفاوت‌های جنسیتی در رابطه بین قد و زوال عقل نتیجه‌ای نداشته است.


5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *