چگونه خودمان را از جنون نجات دهیم؟

چگونه خودمان را از جنون نجات دهیم؟

 مطالعه‌ی جدیدی که در مجله‌ی PLoS Medicine چاپ شده است، نشان می‌دهد که داشتن ارتباطات اجتماعی متناوب باعث ایجاد ذخیره‌ی شناختی می‌شود که این ذخیره می‌تواند از بروز علائم جنون جلوگیری کند و یا آن‌را به تاخیر بیندازد.
دکتر «اندرو سومرلد» از دانشگاه لندن، می‌گوید: «جنون یکی از چالش‌های سلامتی در سراسر دنیا است. تخمین زده می‌شود که فقط در بریتانیا تا سال ۲۰۲۱ حدود یک میلیون نفر درگیر این بیماری باشند. ما می‌دانیم از هر سه مورد می‌توان از بروز یک مورد این بیماری جلوگیری به‌عمل آورد. در این مطالعه ما دریافتیم که ارتباطات اجتماعی در دوران میانسالی و بزرگسالی می‌تواند خطر بروز جنون را کاهش دهد. از این یافته‌ها می‌توان برای کاهش خطر بروز جنون در همه‌ی افراد جامعه استفاده کرد. همچنین این مطالعه می‌تواند به عنوان دلیل دیگری برای ارتقای روابط اجتماعی در جامعه و یافتن راهی برای مقابله با تنهایی در جوامع مورد استفاده قرار گیرد.»
دکتر سومرلد و همکارانش از داده‌های مطالعه‌ی دوم استفاده کردند و اطلاعات مربوط به ۱۰،۲۲۸ نفر را رصد کردند. این افراد بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۳ در شش نوبت تحت بررسی قرار گرفته‌اند و درباره‌ی میزان ارتباطات آن‌ها با اقوام و دوستان‌شان مورد پرسش قرار گرفته‌اند. همین افراد از سال ۱۹۹۷ به بعد، آزمون‌های شناختی را به صورت مستمر پاسخ داده‌اند تا اگر جنون در آن‌ها رخ داده است، شناسایی شوند.
نویسندگان مقاله بیشترین تمرکز خود را بر روی داشتن ارتباطات اجتماعی در سنین ۵۰، ۶۰ و ۷۰ سالگی معطوف کردند و در پی وجود رابطه‌ی این ارتباطات با بروز جنون می‌گشتند. البته عوامل دیگری مانند تحصیلات، شغل، وضعیت تاهل و وضعیت اقتصادی نیز مدنظر قرار گرفتند.
دانشمندان دریافتند که بالا رفتن ارتباطات اجتماعی در سن ۶۰ سالگی با کاهش خطر بروز جنون ارتباط مستقیم دارد. آنالیزها نشان داد که این کاهش برای کسی که روزانه دوستانش را می‌بیند، به نسبت کسی که هر چند ماه یک‌‌بار دوستان خود را می‌بیند تا حدود ۱۶ است. همین رابطه برای داشتن ارتباطات اجتماعی در سنین ۵۰ و ۷۰ سالگی نیز مشاهده شده است، ولی شدت آن‌ها با ۶۰ سالگی قابل مقایسه نیست.
به گفته‌ی دانشمندان، دلیل وجود این ارتباط این است که افراد در زمان داشتن ارتباطات اجتماعی در واقع تمرین‌های شناختی مانند به حافظه سپردن و حرف زدن را انجام می‌دهند که به ذخیره‌ی شناختی آن‌ها کمک می‌کند و جلوی ایجاد تغییر در مغز را می‌گیرد.
منبع: مجله علمی ایلیاد

14 دیدگاه

 1. سلام / خداقوت

  من چند روز پیش وارد اینجا شدم از گوگل

  نظر فرستادم تا انرژی بگیرید // ممنون

  راستی با اجازه فرستادم برای دوستم

  ممنون

 2. سلام
  من خیلی اتفاقی از گوگل اومدم – جالب بود برام واقعا — من هفته پیش بهتون سر زدم
  با اجازتون من اینجا برای دوستمم فرستادم تا بیاد ببینه
  ممنون

 3. سلام
  جالب بود برام واقعا
  من هفته پیش بهتون سر زد
  با اجازتون من اینجا برای دوستمم فرستادم تا بیاد ببینه

 4. سلام روزتون بخیر تندرستی
  واقعا لذت بخش بود هم سایتتون هم این قسمت
  خواستم نظری بزارم تا خستگییتون در بره
  خداقوت

 5. سلام روزتون بخیر تندرستی
  واقعا جالب و مفید بود برام
  با اجازتون اینجارو فرستادم برای دوستم
  راستی من از گوگل اومدم
  ممنون

 6. سلام واقعا برام مفید بود اینجارو هم با اجازتون تو موبایل سیو کردم و هم برای دوستم تو واتساپ فرستادم هم اینجارو ببینه وهم نگاهی به سایتتون بندازه

 7. سلام روز بخیر

  دنبال اونی که بودم پیداش کردم — واقعا برام مفید بود — خسته نباشید

 8. سلام امیدوارم روز سرشار از انرژی داشته باشید و البته کی خبر خوب بشنوید

  ممنون کلی برام مفید بود واقعا

  دلم نیومد کامنت نزارم و تشکر نکنم – ممنون ادمین

 9. سلام وقت بخیر

  من هفته پیش اومدم اینجا و کلی استفاده کردم و دوباره اومدم که برای دانشگاهم اطلاعات جمع آوری کنم

  ممنون ازتون بابت سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *