فرصت ها و تهدیدهای اجتماعی نوپدید

فرصت ها و تهدیدهای اجتماعی نوپدید

 

دکتر منصوره نیکوگفتار، عضو هیات مدیره انجمن روانشناسی اجتماعی و دبیر پنجمین کنگره ملی روانشناسی اجتماعی در خصوص آسیبهای اجتماعی نوپدید، راه های پیشگیری و مقابله با این آسیبها و پنجمین کنگره ملی روانشناسی اجتماعی مصاحبه ای با خبرنگار سایک نیوز داشته اند.

وی در تعریف آسیبهای اجتماعی نوپدید گفتند: آسیبهای اجتماعی عبارت است از هر نوع رفتاری که با هنجارها و ارزشهای اجتماعی مغایرت داشته باشد و کارکرد فرد، خانواده یا جامعه را مختل کند در حال حاضر اعتیاد، طلاق، خشونت های خانگی، انحرافات جنسی، فرار از منزل، اقدام به خودکشی، زنان خیابانی و کودکان کار بیشترین آسیب های اجتماعی کشور را تشکیل می دهند.

از سوی دیگر، با گسترش روز افزون علم و تکنولوژی و در گذر از جامعه سنتی به مدرن علاوه بر حفظ و استمرار بسیاری از آسیب های اجتماعی موجود، با آسیبهای اجتماعی جدیدی روبرو می شویم که به دلیل نداشتن پیشینه در جوامع انسانی، آسیب های اجتماعی نوپدید نامیده می شوند مانند اعتیاد به بازیهای رایانه ای، کلاهبرداری های اینترنتی، روسپیگری و هرزه نگاری اینترنتی، سرقت، اخاذی و افشای اطلاعات کاربران در فضای مجازی، روابط فرازناشویی و ازدواجهای ناموفق از طریق شبکه های اجتماعی و نظایر آن.

دکتر منصوره نیکوگفتار، در مورد فرصت های اجتماعی نوپدید که یکی از موضوعات محوری کنگره است اظهار کردند:فرصت هایی که از ناحیه رشد و گسترش فناوری های ارتباطی و تکنولوژیکی حاصل می شود بی نظیر است از قبیل دسترسی آزاد به اطلاعات و عدالت رسانه ای، توسعه تعاملات و تبادل نظر در کمترین زمان ممکن، امکان گفتگوی جدی و برقراری مفاهمه بین سلایق همسو و گاه ناهمسو در شبکه های اجتماعی مجازی، بی معنا شدن فاصله های جغرافیایی، کاهش هزینه های اقتصادی- اجتماعی و ایجاد زمینه های شغلی فراوان،‌ خلاقانه و سودآور نظیر استارت آپها. از عمر استارت آپها مدت زیادی نمی گذرد ولی کاربردی و به صرفه بودن آنها باعث شده که شهرت و محبوبیت بسیاری پیدا کنند مثل اسنپ، تبسی، زود فود و …

اگرچه در عبور از سنت به مدرنیسم و شتاب گرفتن تکنولوژی با آسیبهای اجتماعی نوینی روبرو هستیم اما اگر به موازات آن نتوانیم ظرفیت ها و فرصت های جدید اجتماعی را شناسایی و تبیین کنیم قافیه را باخته ایم و میدان فرصت ها را به حریف، یعنی هر جریان داخلی و خارجی که در پی تنزل و تضعیف سرمایه های اجتماعی ماست واگذار کرده ایم و یکی از نقاط عطف پنجمین کنگره ملی روانشناسی اجتماعی، اتخاذ نگاهی واقع بینانه و منصفانه در توجه همزمان به فرصتها و آسیبهای اجتماعی نوپدید است.

فرصتها و تهديدهاي اجتماعي امروزه به شكلهاي جديدي در جوامع بشري ظاهر مي شوند كه نوع مواجهه با آنها، نيازمند روشها و راهكارهاي جديدي است.

بر اين اساس، انجمن روانشناسي اجتماعي ايران با حمايت جمعي از دانشگاهيان و سازمانهاي مرتبط پنجمين كنگره ملي خود را به موضوع فرصتها و تهديدهاي اجتماعي نوپديد اختصاص داده است كه در تاريخ اول اسفند ماه سال جاري در محل دانشگاه علامه طباطبايي تهران برگزار مي شود. از همه علاقه مندان به مسائل اجتماعی دعوت می شود در این رویداد مهم علمی شرکت کنند.

زمان: اول اسفند ماه 1397، ساعت 7:30 صبح.

محل برگزاری: دانشگاه علامه طباطبایی، سالن همایش های دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی

2 دیدگاه

  1. سلام. فرصت ها زمینه سازحضور و ظهور و بروز انواع پدیده‌های رفتاری در یک طیف گسترده از سنت گرایی تا تجدد گرایی افراطی، با تأکید بر کهن الگوهای بی تناسب با الگوهای علمی ترقی خواهانه زمانه، و کپی برداری ظاهری ژست مدیریتی مبتنی بر بی‌خبری از محتوا، و غفلت از بی عدالتی های اقتصادی در سطوح جامعه، و بمباران تبلیغاتی، درجهت سودجویی، است که سکان دار آن، مدیریت بیمار جامعه است. کمیسیون ها و کنفرانس های، موضعی، ومحدود، که امکان حضور همگان را نمی‌تواند تامین کند، گرچه بسیار ارزنده، قابل تقدیر و احترام است، امانتیجه عمیق و اثر گذار از خود باقی نخواهد گذاشت. ای کاش می‌شد که همگان شرکت کنند. توفیق یارتان باد.
    با احترام
    سید محمد حبیبی روانشناس بالینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *