خطر ابتلا به فوبیا برای بانوان بیشتر است

خطر ابتلا به فوبیا برای بانوان بیشتر است

یک چهارم بیماران مبتلا به فوبیا هرگز شناسایی نشده و در فرد به صورت درمان نشده باقی می‌ماند.

به گزارش سایک نیوز، هورا چیت ساز روانشناس، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در خصوص تفاوت ترس با فوبیا و علل شکل گیری آن اظهار کرد: ترس یک واکنش طبیعی برای محافظت از خود در مقابل خطراتی است که در اطراف وجود دارد، اما فوبیا یک ترس غیر منطقی و بیمار گونه است.

وی ادامه داد: این ترس بیمارگونه در شرایط خاص و موقعیت‌های ویژه رخ می‌دهد و به دنبال این ترس بیمارگونه فرد به صورت ناخودآگاه از آن موقعیت اجتناب می کند. فوبیا می‌تواند زمینه ژنتیکی و یا الگوبرداری از اطرافیان داشته باشد. علت فوبیا نسبت به موضوعی خاص، می‌تواند ناشی از تجربه‌ای مشابه و تلخ از گذشته باشد.

این روانشناس افزود: فوبیا علایمی به دنبال دارد که با شدت متفاوت ظاهر می‌شود، این علایم از یک ناراحتی معمولی شروع شده و تا علایم جسمانی شامل تهوع، تپش قلب، خشکی دهان، تنفر، درد قفسه سینه، غش، بیهوشی و فلجی، احساس خفگی و یا حتی احساس مرگ غریب الوقوع ادامه می‌یابد.

چیت‌ساز با بیان اینکه انواعی از فوبیا وجود دارد ادامه داد: فوبیا اختصاصی نسبت به موقعیت و شرایط خاص مثل ترس از ارتفاع، بازار هراسی، ترس از حیوانات و مقابله با حوادث طبیعی روی می‌دهد که معمولا در میانسالان وجود دارد. در فوبیای اجتماعی شخص از قرار گرفتن در موقعیت خاصی که احساس می‌کند در این موقعیت مورد قضاوت قرار میگیرد همچون سخنرانی کردن در جمع می‌هراسد.

وی ادامه داد: در فوبیا “گذر هراسی”، فرد در هنگام حضور در اماکن شلوغ دچار نگرانی می‌شود که این نگرانی همراه با حملات هراس است. فوبیا در خانم ها بیشتر از آقایان است. یک چهارم بیماران مبتلا به فوبیا شناسایی نمی‌شوند و در فرد به صورت درمان نشده باقی میماند.

این روان شناس در خصوص شیوه‌های درمان فوبیا خاطر نشان کرد: راه های درمان فوبیا مشاوره و درمان های دارویی است که در درمان مشاوره ای فرد ابتدا تحت درمان شناختی- رفتاری قرار گرفته و در صورت پاسخگو نبودن این درمان، درمان دارویی آغاز می‌شود. گاهی هر دو شیوه درمان به صورت مکمل به کار بسته می‌شود.

 

بیشتر بخوانید

روش جدیدی برای درمان ترس های مربوط به فوبیا و PTSD

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *