افزایش تمایل به «خشونت» در دختران/میزان بالای هپاتیت C و اعتیاد بین کودکان کار

افزایش تمایل به «خشونت» در دختران/میزان بالای هپاتیت C و اعتیاد بین کودکان کار

آموزش؛ مهمترین اقدام برای پیشگیری از بیماری‌های جسمی و روانی

 خانم ابتکار با بیان اینکه مهمترین مسئله برای پیشگیری از بیماری‌ها اعم از جسمی، روانی و رفتارهای پرخطر «آموزش» است، گفت:  متاسفانه اکنون آموزش‌های لازم در حوزه مهارت‌های زندگی اعم از خودمراقبتی، بهداشت و … در نظام آموزش و پرورش کمرنگ است. این موضوع باعث می‌شود که از همان دوران نوجوانی افراد در معرض آسیب قرار گیرند و تصمیمات نادرست اتخاذ کنند.

 خانم ابتکار با بیان اینکه علاقه‌مندیم با وزارت بهداشت در حوزه آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و در بحث سلامت و به ویژه سلامت زنان و خصوصا بحث بهداشت باروری کار کنیم، گفت: وزارت بهداشت طرحی را با عنوان مدارس مروج سلامت ایجاد کرد که اگر موافق باشید کارگروهی ایجاد کنیم تا نتایج این طرح را بررسی کند و بتوانیم با همکاری یکدیگر ساز و کاری در این حوزه به صورت فراگیرتر ایجاد کنیم. در عین حال بتوانیم با وزارت آموزش و پرورش تفاهمی سه جانبه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه برای اصلاح رفتار راهی جز ارائه آموزش صحیح و بازدارنده نداریم، ادامه داد: آموزش صحیح و اصولی می‌تواند بسیار موثر باشد. در این زمینه با دکتر گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نشستی داشتیم و اعلام آمادگی کردند که به ویژه در حوزه HIV آموزش‌هایی را در سطوح مختلف ارائه دهیم.

افزایش تمایل به خشونت در دختران

خانم ابتکار با اشاره به لزوم توجه به حوزه تعادل روحی و روانی و سلامت روان و پیشگیری از خشونت و ارائه آموزش‌های مربوط به مهارت‌های دوران بلوغ اظهار کرد: ما باید بر روی بحث خشونت در جامعه کار کنیم. متاسفانه پیمایش‌ها نشان می‌دهند که تمایل به خشونت در دختران رو به افزایش بوده است. حال لازمه پیشگیری از آن ارائه آموزش‌های مناسب است. امیدوارم در بحث مهارت‌های دوران بلوغ بتوانیم اقدامات درست و موثری انجام دهیم و کارگروهی را در این زمینه ایجاد کنیم.

ابتکار با بیان اینکه یکی از اقدامات موفق وزارت بهداشت راه اندازی کلینیک‌های سلامت خانواده بوده است که در حال حاضر به موانعی برخورد کرده است، گفت: باید توجه کرد که با ارائه خدمات مربوط به سلامت خانواده می‌توان بخش مهمی از معضلات خانواده قبل و بعد از ازدواج را حل کرد. در کنار این موضوع ارائه محتوای آموزشی مناسب برای زوج‌های جوان نیز از تکالیف سیاست‌های کلی خانواده است که بتوانیم آموزش‌های مناسبی را در پنج سال ابتدای زندگی به زوج‌های جوان ارائه دهیم. ما در این زمینه آمادگی داریم تا به وزارت بهداشت کمک کنیم.

اعلام آمادگی معاونت زنان و خانواده برای کمک بهداشتی و درمانی به کودکان کار

سیاست انکار آسیب‌ها را کنار بگذاریم

وی با بیان اینکه در عین حال بحث غربالگری درمان موقت و رسیدگی به کودکان کار از زاویه بهداشتی و درمانی یکی از مباحث مهم است، گفت: ما در این زمینه آمادگی کمک داریم و آماده‌ایم تا برای رسیدگی بهداشتی به این کودکان و پیشگیری از آسیب‌هایی که در معرض آن قرار دارند کمک کنیم. زمانی که در شورای شهر بودم پیمایشی درباره کودکان کار انجام دادیم که نشان داد میزان هپاتیت C و اعتیاد در این کودکان بالا است. همچنین آنها در معرض تعرض‌های جنسی گسترده هستند و دخترانی را می‌بینیم که در سنین پایین باردار می‌شدند، بنابراین می‌توان از منظر بهداشتی به این موضوع توجه کرد و با کمک سازمان بهزیستی و وزارت کار برنامه مشترکی را برای چهار سال آینده در این حوزه پایه ریزی کنیم تا گام موثری در این حوزه برداشته شود.

 خانم ابتکار در ادامه صحبت‌هایش گفت: در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سیاست عدم آموزش و یا عدم طرح موضوعات و آسیب‌ها در طی ۴۰ سال گذشته منجر به بروز اتفاقات و آسیب‌های پنهانی شده است، بنابراین در حال حاضر باید این آموزش‌ها را در دوره نوجوانی ارائه کنیم. در گذشته آقای دکتر مرندی اعلام می‌کردند که برخی می‌گویند برای حفظ حیاء و عفت نباید این موضوعات را طرح کرد اما این در حالیست که اتفاقا برای حفظ حیاء و عفت باید این آموزش‌ها را به نوجوانان و جوانان ارائه داد، زیرا این موضوع مانند یک مسئله زیر پوستی روز به روز بیشتر رشد می‌کند. آسیب‌هایی که دائما در جامعه شاهدش هستیم ناشی از همین سیاست بوده و اختلالات روانی، طلاق و … ناشی از آسیب‌هایی است که نوجوانان ما بدون اطلاع انجام می‌دهند و باید برای آن فکری کرد. به نظر من بهترین زاویه کار هم نگاه بهداشتی است، بنابراین باید سیاست انکار آسیب‌ها را کنار بگذاریم.

1 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *