تکنیک شش کلاه تفکر چیست و چه کاربردی دارد؟

تکنیک شش کلاه تفکر چیست و چه کاربردی دارد؟

 

ابداع کننده این تکنیک ادوارد دوبونو (پدر تفکر خلاق) است. شش کلاه تفکر یک تکنیک تصمیم گیری و روشی برای بحث های گروهی و تفکر فرد است. این تکنیک همراه با روند تفکر موازی به گروه ها کمک می کند تا موثرتر فکر کنند. این وسیله ای برای سازماندهی فرآیندهای تفکر به روشی دقیق و منسجم است.

 

کلاه تفکر استعاره از یک روش خاص تفکر است. با پوشیدن ذهنیت کلاه های مختلف ، افراد مجبور می شوند از منظرهای مختلف به یک مسئله نگاه کنند. بنابراین روش تفکر یک طرفه کنار گذاشته می شود و بینش جدید ایجاد می شود.

 

تکنیک تفکر دوبونو سعی می‌کند به کسانی که دور هم جمع می‌شوند، بیاموزد که تک بعدی فکر نکنند و به تفکر خود وسعت دهند و به راه‌های خلاق بیاندیشند و با یک هماهنگی مدبرانه نتایج را طبقه بندی کرده و در تصمیم‌گیری از آن استفاده کنند.

 

سبک فکری هر کدام از کلاه‌های رنگی به شرح زیر است:

کلاه سفید – حقایق و اطلاعات

این کلاه واقعیت ها ، ارقام ، نیازهای اطلاعاتی و شکاف ها را پوشش می دهد.  به آنچه شناخته شده است و چه اطلاعاتی که ممکن است از دست رفته باشد ، نگاه می کند.

کلاه قرمزی – احساس و شهود

این کلاه شامل شهود ، احساسات و عواطف است. این موضوع بر احساس مردم در مورد موضوع مورد بحث تمرکز دارد.

کلاه سیاه – احتیاط و مشکلات

این کلاه قضاوت و احتیاط است. با ارزش ترین کلاه است. در اینجا تمرکز بر روی مشکلات ، خطرات و چالش هایی است که این ایده ممکن است ایجاد کند.

کلاه زرد – مزایا

این کلاه مثبت منطقی است – چرا چیزی کار می کند و چه مزایایی دارد. می تواند در بررسی انتظار نتایج  از اقدامات پیشنهادی مورد استفاده قرار گیرد .

کلاه آبی – مدیریت تفکر

این کلاه مرور کلی یا کنترل فرآیند است. آیا می توانید یافته های تاکنون را خلاصه کنید؟ چه اتفاقی باید بیفتد؟

کلاه سبز – خلاقیت و راه حل

این کلاه خلاقیت ، گزینه ها ، پیشنهادها است. این کلاه اغلب برای ایده پردازی استفاده می شود.

 

اگر به مشکلی از منظر تکنیک “شش کلاه تفکر ” نگاه کنید ، شما را ترغیب می کند که با استفاده از ترکیبی از منطق و احساسات ، تصمیم دقیق تری بگیرید.

 

 

منبع: تیم ترجمه سایک نیوز


telegram2 files