روز جهانی مبارزه با خودکشی / مرگ سالانه ۸۰۰ هزارتن در جهان دراثر خودکشی

روز جهانی مبارزه با خودکشی / مرگ سالانه ۸۰۰ هزارتن در جهان دراثر خودکشی

براساس آمارهای جهانی سال ۲۰۱۲، سالانه حدود ۸۰۰ هزار نفر در جهان در اثر خودکشی جان خود را از دست می دهند، تا جایی که خودکشی دهمین علت مرگ و میر در دنیا را به خود اختصاص داده است؛ هرچند احتمال خودکشی در میان مردان حدود ۳ تا ۴ برابر بیش تر از زنان است اما براساس آمارهای جهانی اقدام به خودکشی در میان جوانان و زنان شایع‌تر است.

 روش‌های خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است و اغلب با دسترسی های افراد به وسایلی که می‌توان با آن دست به چنین اقدامی زد، ارتباط دارد.

۱۹ شهریور ماه،برابر با ۱۰ سپتامبر «روز جهانی مبارزه با خودکشی» در تقویم جهانی نامگذاری شده است؛ به بهانه این روز به بررسی مختصر وضعیت «خودکشی در ایران و جهان» پرداخته که مشروح آن در پی می‌آید:

مرگ  سالانه حدود ۵۰۰۰ نفر در ایران براثر خودکشی

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، با بیان آنکه «خودکشی» یک پدیده جهان شمول است گفت: ممکن است این پدیده جهان شمول در برخی از کشورها فراوانی بیشتری را به خود اختصاص دهد. این در حالیست که موضوع اقدام به خودکشی و خودکشی کامل با یکدیگر تفاوت دارند. زیرا اقدام به خودکشی منجر به فوت فرد نمی‌شود اما در خودکشی کامل شاهد مرگ فرد هستیم.

چلک ادامه داد: بر اساس آمار پزشکی قانونی، آمار خودکشی در ایران سالانه حدود ۵۰۰۰ نفر است؛ به طوریکه نرخ خودکشی در ایران معمولا پنج تا شش نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است.

وی در ادامه با تاکید بر آنکه در زمینه ثبت آمار خودکشی، نظام ثبتی دقیقی نداریم، گفت: آمارهایی که در خصوص خودکشی مطرح می‌شوند تنها آمار مراجعه کنندگان به مراکز درمانی پزشکی قانونی، اورژانس اجتماعی، ناجا و … هستند اما به علت آنکه این آمارها تجمیع نمی‌شوند و هر نهاد آمار خاص خود را منتشر می‌کند و نظام ثبتی دقیقی در این حوزه نداریم، آمار مشخصی را در خصوص میزان خودکشی در کشور نمی‌توان ارائه داد.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه با بیان آنکه در میان مراکز ارائه کننده آمار خودکشی در کشور، آمار پزشکی قانونی مستندتر از سایر مراکز است گفت: در مراکز درمانی نیز برخی مواقع موارد خودکشی ثبت نمی‌شود. به طوریکه برای مثال فرد پس از اقدام به خودکشی به جهت بهره مندی از خدمات بیمه علت مشکلات پزشکی خود را خودکشی اعلام نکرده و مسائلی دیگر را مطرح می‌کنند و یا به علت برچسب و قبح‌های اجتماعی پس از اقدام به خودکشی به دلایل دیگری به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند لذا نمی‌توانیم آمار دقیقی را بدهیم.

نرخ خودکشی در ایران نسبت به میانگین جهانی کمتر است

چلک افزود: به طور کلی نرخ خودکشی در ایران نسبت به میانگین جهانی کمتر است؛ به طوریکه بر اساس آمار سال ۲۰۱۲ در ایران در مقابل هر ۱۰۰ هزار نفر، ۵ تا ۵٫۲ نفر نرخ خودکشی می کنند، این در حالیست که این نرخ جهانی ۱۱ تا ۱۲ نفر است.

وی ادامه داد: بر اساس آمار سال ۲۰۱۲ سالیانه حدود ۸۰۰ هزار نفر در دنیا خودکشی می‌کردند که در این میان کره شمالی، هند، لیتوانی، ترکمنستان، بلاروس، روسیه و حتی ژاپن و … آمار بالایی از خودکشی را به خود اختصاص داده بودند.

وضعیت کشور بحرانی نیست

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تاکید کرد: نمی‌توانیم وضعیت خودکشی در ایران را بحران اعلام کنیم. هر چند در کشور اسلامی ایران با توجه به اینکه قتل نفس بر اساس دین و مذهب ما حرام است، پس، حتی یک مورد آن هم جایز نیست اما در استان‌های ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان آمار خودکشی نگران کننده‌تر از سایر نقاط کشور است.

چلک خاطرنشان کرد: به طور کلی عمده خودکشی‌ها در کشور بیشتر جنبه «تهدیدی» داشته به همین دلیل استفاده از قرص و دارو و موادی از این قبیل رایج‌ترین روش خودکشی در کشور است. در حالیکه روش‌های خشن‌تری همچون حلق آویز کردن کمتر در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

میانگین سنی اقدام کنندگان به خودکشی در ایران

وی در خصوص میانگین سنی اقدام به خودکشی در کشور نیز گفت: در برخی از کشورهای دنیا اقدام به خودکشی و همچنین خودکشی دربزرگسالان بیش از سایر افراد صورت می‌گیرد. این در حالیست که در ایران میانگین سنی افرادی که اقدام به خودکشی و یا خودکشی کامل می‌کنند کمتر از ۳۰ سال است. این در حالیست که نمی‌توان مدعی شد که زنان بیشتر از مردان اقدام به خودکشی می‌کنند اما به طور کلی خودکشی در جامعه شهری بیش از جامعه روستایی است.

به گفته رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران معمولا در محیط‌های شهری و در میان افراد مجرد، آمار خودکشی بیش از سایر افراد جامعه است.

چلک در خصوص علل خودکشی در کشور نیز گفت: خودکشی علت‌های متعددی دارد و علل فردی، اقتصادی و حتی در برخی مواقع «اعتراض» می‌تواند علت خودکشی باشد. با این حال شکست‌های عشقی و شغلی نیز از جمله دلایل خودکشی هستند. نرخ خودکشی در افراد مبتلا به افسردگی بیش از سایرین است. به طور کلی «دلایل فردی» از جمله علل قالب گرایش افراد به خودکشی است اما  مسائل اقتصادی نیز می‌تواند تا حدی در این زمینه تاثیرگذار باشد.

وی در ادامه با بیان آنکه عدم نهادینه کردن باورهای دینی در افراد نیز در گرایش آنها به خودکشی بسیار تاثیرگذار است، گفت: به طور کلی خودکشی در افراد شهری، مجرد و لامذهب بیش از سایرین است.

راه‌اندازی خطوط تلفنی ویژه خودکشی در برخی کشورها

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در خصوص باید و نبایدهای اطلاع رسانی در زمینه خودکشی نیز گفت: باید سیاست اطلاع رسانی مناسبی در زمینه خودکشی در کشور اتخاذ کنیم. همانطور که در سایر کشورهای دنیا نیز جزئیات خودکشی‌ها را منتشر نکرده و بیشتر بر آموزش‌های پیشگیری تاکید می‌کنند. این در حالیست که در ایران شبکه‌های مجازی از رسانه‌های رسمی پیشی گرفته و رسانه‌های رسمی نیز برای عقب نماندن از این غافله گاهی به انتشار جزئیات چنین اخباری می‌پردازند که رویکرد مناسبی نیست، زیرا رسانه باید علاوه بر انتشار چنین مواردی با رعایت عدم ورود به جزئیات، آموزش‌های لازم جهت پیشگیری از این آسیب‌ها را نیز منتشر کنند اما متاسفانه در ایران در این زمینه هیچ سیاست رسانه‌ای وجود ندارد.

چلک در ادامه بر توسعه آموزش‌های پیشگیرانه و تسهیل دسترسی افراد به خدمات در حوزه خودکشی تاکید کرد و گفت: اورژانس اجتماعی خدمات موثری را در زمینه پیشگیری از خودکشی و مداخله دراین موضوع می‌تواند ارائه کند. این در حالیست که در برخی از کشورهای دنیا خط تلفنی ویژه‌ای برای موارد خودکشی پیش بینی شده است. در ایران نیز افراد با شماره گیری ۱۲۳ (اورژانس اجتماعی) و در برخی موارد با شماره گیری ۱۴۸۰ می‌تواند از خدمات روانشناسی و مددکاری و همچنین مداخله در بحران بهره مند شود.

رتبه ایران در  جهان

روش‌های پیشگیری از خودکشی

حسین اسدبیگی، رییس اورژانس اجتماعی کشور, در خصوص میزان خودکشی در ایران اظهار کرد: گاهی به اشتباه رتبه ایران در زمینه خودکشی در مقایسه با سایر کشورهای جهان در رتبه‌های بالا قملداد می‌شود؛تاجاییکه برخی مدعی می‌شوند که ایران در رتبه دوم خودکشی در میان کشورهای جهان قرار دارد.

وی در ادامه در خصوص رتبه ایران در زمینه خودکشی بر اساس تحقیقات انجام شده گفت: ایران در میان سایر کشورهای جهان در زمینه خودکشی رتبه ۱۰۸ را به خود اختصاص داده است.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور همچنین عنوان کرد: در سال ۹۴ تعداد ۴۰۲۹ نفر و در سال ۹۵ تعداد ۴۴۰۵ نفر خودکشی منجر به فوت در ایران داشتند.

اسدبیگی در خصوص اقدامات اورژانس اجتماعی جهت جلوگیری از خودکشی نیز گفت: در اثر فعالیت‌های اورژانس اجتماعی (۱۲۳) از طریق خدمات سیار و همچنین مراکز مداخله در بحران در سال ۹۴، ۴۴۰۰ نفر و در سال ۹۵، ۵۲۵۰ نفر در حوزه خودکشی پذیرش و از مرگ آنها جلوگیری شده است.

درحالیکه چلک،رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران،استفاده از قرص و دارو و موادی از این قبیل  را رایج‌ترین روش خودکشی در کشور دانست و عنوان کرد که روش‌های خشن‌تری همچون حلق آویز کردن کمتر در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اسدبیگی معتقد است: رایج‌ترین روش خودکشی در ایران که منجر به خودکشی کامل و مرگ فرد می‌شود «حلق آویز کردن» است و پس از آن استفاده از سموم همچون قرص برنج و … در رتبه دوم قرار می‌گیرند؛ این در حالیست که رایج‌ترین روش اقدام به خودکشی که معمولا منجر به فوت افراد نمی‌شود نیز «مصرف قرص و دارو» است.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور در ادامه با بیان آنکه رایج‌ترین روش خودکشی در کشور چین از طریق مصرف سموم است نیز گفت: در ایران نیز در نواحی روستایی و کشاورزی افراد دسترسی بیشتری به سموم دارند تعداد موارد خودکشی از این طریق بیش از سایر نواحی کشور است به همین دلیل بهتر است در ایران این سموم به صورت رقیق شده در اختیار روستاییان قرار گیرد.

به گفته اسدبیگی، در کشورهایی همچون آمریکا که سلاح گرم در دسترس مردم است، بیشترین روش خودکشی استفاده از این سلاح به شمار می‌رود.

وی در ادامه تاکید کرد: بنابراین روش خودکشی به میزان دسترسی افراد با ابزار خودکشی ارتباط مستقیم دارد به همین دلیل یکی از روش‌های پیشگیری از خودکشی آن است که این ابزار از دسترس مردم دور یا خارج شود به طور مثال بارها درخواست کرده‌ایم که قرص برنج از عطاری‌ها جمع آوری شود زیرا ضرر وجود این قرص بیشتر از سود آن است.

خودکشی از طریق «پرتاب از ارتفاع» بیشتر جنبه نمایشی دارد

رئیس اورژانس اجتماعی کشور در خصوص خودکشی از طریق پرش از ارتفاع نیز گفت: خودکشی از طریق «پرتاب از ارتفاع» به دلیل آنکه جنبه نمایشی بیشتری نسبت به سایر روش‌های خودکشی دارد باعث می‌شود افراد گمان کنند که تعداد موارد خودکشی از این طریق زیاد است؛ این در حالیست که افرادی که در تنهایی دست به خودکشی می‌زنند توجه کمتری به خود جلب کرده و احتمال فوت آنها بیش از سایرین است و به همین ترتیب تعداد موارد خودکشی منجر به فوت از طریق روش پرتاب از ارتفاع نیز کمتر از سایر روش‌های مرسوم خودکشی است.

اسدبیگی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ بیشترین روش خودکشی در موارد ارجاع شده به اورژانس اجتماعی (۱۲۳) نیز همین روش پرتاب از ارتفاع است؛ زیرا به علت ایجاد جلب توجه گسترده در این روش افراد زودتر از آن مطلع شده و اروژانس اجتماعی را سریعتر در جریان قرار می‌دهند.

وی همچنین تاکید کرد: از تمامی هموطنان خود می‌خواهیم که چنانچه شاهد اقدام به خودکشی فردی بودند سریعا با شماره ۱۲۳ تماس گرفته تا کارشناسان اورژانس اجتماعی در اسرع وقت خود را به محل رسانده و اقدامات مددکاری روانشناسی را برای این افراد جهت جلوگیری از خودکشی آنان به انجام برسانند.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور در ادامه با اشاره به آنکه دهم سپتامبر برابر با نوزدهم شهریور ماه روز جهانی مبارزه با خودکشی است گفت: طی این روز و یک هفته پس از آن اورژانس اجتماعی در تمامی استان‌های کشور برنامه‌های ویژه‌ای را همچون برگزاری نشست‌های تخصصی، کلاس‌های آموزشی، آگاهی رسانی از طریق رسانه‌ها، تولید و توزیع بروشور و … را به انجام خواهد رساند.

اسدبیگی همچنین خاطرنشان کرد: طی این هفته کارشناسان و متخصصان اورژانس اجتماعی با افرادی که در ارتباط اولیه با افرادی هستند که در معرض خودکشی قرار داشته و یا اقدام به خودکشی می‌کنند همچون پزشکان، پرستاران، معلمان، نیروی انتظامی و … جلساتی را به منظور تبادل اطلاعات و ارتقای سطح آگاهی‌ها برگزار خواهند کرد.

هشدار نسبت به نحوه اطلاع رسانی و پخش فیلم‌های «نهنگ آبی» 

وی در ادامه با اشاره به آنکه چند روزی است که در فضای مجازی اخبار و فایل‌هایی در خصوص یک بازی کامپیوتری که در نهایت منجر به خودکشی فرد می‌شود دست به دست می‌شود گفت: چند روزی است که در فضای مجازی اخبار و کلیپ‌های مربوط به بازی کامپیوتری که در نهایت منجر به آن می‌شود که فرد خود را از ارتفاع به پایین پرتاب و خودکشی می‌کند منتشر می‌شود که در ظاهر بیننده را در مورد این بازی هشدار می‌دهند و بر مراقبت از نوجوانان در مقابل این بازی تاکید می‌کند. این در حالیست که معتقدم این روش‌ها یکی از روش‌های تبلیغ غیر مستقیم است که باعث مشارکت بیشتر نوجوانان در چنین بازی‌هایی خواهد شد.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور تصریح کرد: تا کنون هیچ گونه خودکشی به علت شرکت در این بازی به اورژانس اجتماعی گزارش نشده است، این در حالیست که از افراد می‌خواهیم اخبار مربوط به این بازی را در فضای مجازی منتشر نکنند زیرا انتشار اخبار و فایل‌های مربوط به این بازی باعث می‌شود که ذهن کنجکاو نوجوانان به سمت آن رفته و به نوعی تبلیغ غیر مستقیم برای این محصول ایجاد شود. حتی ممکن است تهیه‌کنندگان این بازی به صورت تعمدی به منظور افزایش مشتریان خود این گونه مطالب را در فضای مجازی منتشر کنند، همانطور که در خصوص مواد مخدر و محرک و جدید نیز می‌بینیم که یک مرتبه موجی در خصوص یک ماده مخدر جدید در فضای مجازی به راه افتاده و ضمن توصیف آن ماده، مضرات آن نیز به افراد گوشزد می‌شود، غافل از آنکه هدف از دست به دست کردن اطلاعات و اخبار این مواد تبلیغ غیر مستقیمی است در جهت افزایش گرایش جوانان به مصرف ماده مذکور؛ به این ترتیب باید از این روش‌ تبلیغاتی در فضای مجازی جلوگیری شود.

منبع : ایسنا


45 دیدگاه

 1. Great beat ! I wish to apprentice whilst you amend your
  site, how could i subscribe for a blog web
  site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit acquainted of this your broadcast offered brilliant
  clear concept

 2. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing
  it develop over time.

 3. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of.

  I say to you, I definitely get irked while people consider
  worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also
  defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 4. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after
  browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking
  back frequently!

 5. Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and say I really enjoy reading through your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
  Thanks!

 6. obviously like your web-site however you need to check the spelling on quite
  a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very
  bothersome to inform the reality then again I’ll definitely come again again.

 7. Link exchange is nothing else except it is only placing the
  other person’s weblog link on your page at proper place and other person will also do similar for you.

 8. I’m not sure why but this website is loading very slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?

  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 9. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A design like yours with a few simple adjustements would really make
  my blog shine. Please let me know where you got your theme.
  Cheers

 10. Hello very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Superb ..

  I’ll bookmark your web site and take the feeds also? I’m glad to seek out numerous helpful information here within the put
  up, we’d like develop more strategies in this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

 11. Great post. I was checking continuously this weblog and I’m inspired!
  Extremely helpful information specially the remaining phase 🙂 I
  take care of such info much. I used to be seeking this particular information for
  a long time. Thanks and good luck.

 12. Heya i am for the primary time here. I came across this board and
  I find It really helpful & it helped me out a lot.
  I hope to present something back and aid others like you aided me.

 13. Just want to say your article is as astounding. The clearness in your post
  is simply excellent and i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep
  updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 14. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right.
  This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had
  spent for this info! Thanks!

 15. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home a
  bit, but instead of that, this is great blog. A great read.
  I will certainly be back.

 16. Admiring the hard work you put into your website and in depth information you present.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same out of date rehashed material. Wonderful read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google
  account.

 17. Hi there, There’s no doubt that your site might be having web browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful blog!

 18. Hi, I think your site might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  very good blog!

 19. Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new
  iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to
  all your posts! Carry on the outstanding work!

 20. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 21. I’ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking
  for revisiting. I wonder how so much attempt you set
  to make one of these fantastic informative web site.

 22. I read this article completely on the topic of the resemblance of hottest
  and preceding technologies, it’s awesome article.

 23. I don’t even understand how I stopped up here, but I believed this publish was good.
  I don’t recognise who you might be however definitely you’re going to a famous
  blogger in the event you aren’t already. Cheers!

 24. Aw, this was a very good post. Taking the time and
  actual effort to create a good article… but what can I say… I
  hesitate a whole lot and don’t manage to
  get nearly anything done.

 25. My brother suggested I might like this website. He was totally right.
  This post truly made my day. You cann’t imagine simply how
  much time I had spent for this info! Thanks!

 26. Thanks for the marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you could be a great author.
  I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back later on. I want
  to encourage you continue your great writing, have a nice
  evening!

 27. Hello my loved one! I want to say that this article is amazing, great
  written and come with approximately all significant infos.

  I’d like to see more posts like this .

 28. I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is
  written by him as no one else know such detailed about my trouble.
  You are amazing! Thanks!

 29. Wow that was odd. I just wrote an very long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!

 30. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am having troubles with
  your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to
  it. Is there anybody having the same RSS problems?
  Anyone who knows the solution will you kindly respond?
  Thanks!!

 31. I’ve been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content
  as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 32. Hello,

  This is an invitation to an expert roundup on the topic, “Online Education system”.

  I naturally want you to contribute your valuable opinion.

  The question of interest is, “30 Educationists Unveil The Strengths And Weaknesses Of Online Education” I understand your busy schedule that is why I wouldn’t require a lengthy response but 100 words only.

  I’ll add your Website and Twitter profile link in the post for sure.

  Thank you.

  Sincerely,

  Rose Emilie

 33. Hi to all, the contents present at this website are actually remarkable for people experience, well, keep up the good work fellows.|

 34. Hey There. I discovered your weblog using msn. This is a really smartly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your helpful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.|

 35. You should be a part of a contest for one of the finest websites on the web. I most certainly will highly recommend this web site!|

 36. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *