پژوهش های جدید: کنترل دروغگویی با استفاده از تحریک الکتریکی مغز

پژوهش های جدید: کنترل دروغگویی با استفاده از تحریک الکتریکی مغز

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، پژوهشگران در یک پژوهش در قالب یک مسابقه موفق شدند با استفاده از تحریک الکتریکی مغز، تقلب یا دروغگویی را کنترل کنند.

انگجت در این خصوص می نویسد: یک پژوهش علمی نشان می‌دهد که اگر دروغ گفتن برای افراد بی نتیجه بوده یا نتیجه آن دروغ نامشخص بود، افراد کمتر دروغ می‌گفتند.

پژوهشگران در دانشگاه زوریخ طی یک آزمایش با تحریک جریان مستقیم درون جمجمه‌ای (TDCS)،  قشر پیشانی جانبی مغز (که در تصمیم گیری‌های مخاطره آمیز و اخلاقی در ارتباط است) را هدف قرار دادند تا میزان صداقت افراد را در یک آزمایش پرتاب تاس بسنجند.

در این آزمایش قبل از هر بار انداختن تاس، یک کامپیوتر به شرکت کنندگان اعلام می‌کرد که در ازای کدام نوع از انداختن تاس پول بیشتری دریافت خواهند کرد.

شرکت کنندگان در این آزمایش مجاز به ۱۰ بار انداختن تاس بودند که در آن شوک الکتریکی به افراد وارد نمی‌شد. همچنین در این آزمایش حداکثر دریافتی شرکت کنندگان ۹۰ دلار بود که همین امر انگیزه افراد را برای دروغ بیشتر می‌کرد.

به گفته پژوهشگران این پژوهش، با استفاده از این آزمایش می‌توان میزان صداقت افراد را با مقایسه آنها با افرادی که به طور کامل صادق بودند سنجید.

در این پژوهش مشخص شد که تنها ۵۰ درصد از افراد صداقت داشتند و اکثر افراد به دلیل انگیزه ای که برای به دست آوردن پول داشتند، ادعا می‌کردند که از این ۱۰ تاس،۷ تا ۸ بار آن موفق بوده است.

با وجود اینکه در این مسابقه تقلب بین شرکت کنندگان وجود داشت اما به طور چشمگیری با استفاده از TDCS که تحریک پذیری عصبی را افزایش می‌دهد، کاهش یافت.

با توجه به نتایج به دست آمده مشخص شد که اگر دروغگویی برای افراد منفعتی در بر نداشته باشد، آنها کمتر تمایل به گفتن آن خواهند داشت.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که تحریک الکتریکی عمدتا تقلب را در شرکت کنندگانی که تضاد اخلاقی برای تقلب یا عدم آن دارند را کاهش داده اما فرایند تصمیم گیری در افرادی که در تلاش برای به دست آوردن پول بیشتر هستند را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

با این حال در این پژوهش مشخص شد که علاوه بر استفاده از TDCS برای درمان بیماری‌ها، می‌توان از آن برای کاهش دروغگویی در افراد نیز استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:


2 دیدگاه

  1. I needed to put you this tiny observation so as to give many thanks yet again considering the pretty methods you have featured above. This has been remarkably generous of you to convey publicly all that a number of people would’ve offered as an ebook to make some cash for themselves, mostly considering the fact that you might well have done it in the event you wanted. The ideas in addition worked to be a easy way to be aware that other people have the identical desire just like mine to grasp a great deal more concerning this problem. I know there are some more fun occasions up front for individuals who look into your site.

  2. I must voice my admiration for your kindness for those individuals that absolutely need help with this important content. Your real dedication to passing the message along had become especially informative and have always encouraged individuals like me to realize their ambitions. Your amazing warm and friendly help and advice denotes this much a person like me and even further to my colleagues. Best wishes; from everyone of us.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *