دوره‌های ۱۶ ساعته مهارت های ازدواج برای عموم از فروردین ۹۶ آغاز می شود

دوره‌های ۱۶ ساعته مهارت های ازدواج برای عموم از فروردین ۹۶ آغاز می شود

به گزارش سایک نیوز به نقل از مهر، محمدرضا رستمی معاون ساماندهی امور جوانان با اشاره به اینکه آموزش ۲ هزار مربی مشاوره ازدواج تا پایان اسفند ادامه دارد، اظهار داشت: دوره‌های ۱۶ ساعته مهارت های ازدواج جوانان از فروردین ۹۶ آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه در بهمن ماه سال جاری، ۸۷ مرکز مشاوره ازدواج و خانواده مجوز فعالیت دریافت کردند ادامه داد: امیدواریم تا پایان اسفند ماه ۷۰ مرکز دیگر مجوز خود را دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا پایان دولت یازدهم در مرداد ماه، تعداد این مراکز می بایست به ۳۰۰ مرکز فعال مشاوره برسد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به همکاری مشترک این وزارتخانه با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در ارائه مجوز به مراکز مشاوره ازدواج و خانواده گفت: در کنار تسریع در ارائه مجوزها باید توانمندسازی این مراکز برای ارائه خدمات موثر در آموزش های پیش از ازدواج و پس از تشکیل خانواده مورد توجه باشد تا مجموعه این خدمات به تشکیل خانواده پایدار و کاهش میزان طلاق در جامعه منجر شود.

مهندس رستمی با اشاره به اینکه تعرفه استفاده از خدمات مشاوره توسط سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تعیین می شود، تاکید کرد: حضور در دوره های آموزشی مراکز مشاوره اختیاری است اما در حال حاضر تقاضا از سوی جوانان بسیار بالاست.

وی ادامه داد: یکی از اشکالات موجود در زمینه مراکز مشاوره نبود استاندارد آموزشی در کشور برای آموزش‌های پیش از ازدواج است که وزارت ورزش و جوانان با تدوین یک برنامه ۱۶ ساعته آموزشی با رویکرد روانشناسی، جامعه شناسی، ا قتصادی و فرهنگی در صدد رفع این مشکل است.

معاون ساماندهی امور جوانان در پایان گفت: دو هزار مربی در حال فراگیری آموزش ها و تربیت هستند و امیدواریم این موضوع تا پایان سال به نتیجه برسد و خدمات آموزشی به جوانان را از فروردین ماه به صورت استاندارد و یکسان در سراسر کشور آغاز کنیم.

بیشتر بخوانید:

3 دیدگاه

  1. سلام .بنده دانشجوی دکتری روانشناسی تربیتی و عضو سازمان هستم .چگونه باید دراین کارگاه ازدواج ثبت نام کنم ودر چه تاریخی است؟شماره تماس بنده ۰۹۱۶۳۶۵۵۵۸۰

    1. سلام و سپاس از همراهی شما
      این دوره ها پیش از سال ۹۵ پایان یافتند اما اطلاعات تکمیلی را از سایت وزارت ورزش و جوانان پیگیری بفرمایید

  2. با سلام و عرض احترام .این جانب مشاور و مدرس دوره های آموزش پیش از ازدواج در یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی هستم.هر روز حداقل ۲۴۰ دقیقه و طی چند جلسه با استفاده از نمایش فیلم واسلاید، مولاژ،پوستر وانجام بحث و کار گروهی دقیقا از ساعت ۱۰تا۱۴اقدام به برگزاری دوره مذکور می نمایم.البته مورد اینجانب یک استثناء بوده و فقط به علاقه و انگیزه روانی و احساس مسولیت شخصی ام بر می گردد .زیرا در اغلب مراکز مشابه دوره های مشاوره و آموزش پیش از ازدواج در حد گذاشتن یک فیلم و توضیحات بسیار مختصر آن هم در خصوص آناتومی وفیزیولوژی دستگاه تناسلی انسان و تعدادی از بیماری های تناسلی و مراقبت های بهداشتی برگزار می گردد وبحث از اهداف وملاک ها ی انتخاب در ازدواج سالم وموفق ،مهارت های زندگی وروابط زناشویی؛حقوق متقابل زوجین و سایر آموزش های ضروری به میان نمی آید.
    البته ترجیع بند مشکلات برگزاری این دوره ها این است که نه قانون مصوب و نه آئین نامه ای مشخص دارد ونه مرجعیت و مسولیت خاصی برای هیچ نهادی به شکل تکلیفی برای اجرای آن منظور شده است.خلاصه نوزاد سر راهی بی صاحبی است که هر کس هر گونه که بخواهد با آن تعامل می کند ویا در باره آن حرف می زند .بودجه و نیروی انسانی ویژه و کارآمد هم ندارد.اما همه می دانند برای پیشگیری از آسیب های خانواده و حتی اجتماعی ؛برگزاری با کیفیت و هدف‌مند و اجباری و کافی این دوره ها یک ضرورت است.کارشناس ارشد آموزش سلامت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *