طلاق به کدام یک بیشتر آسیب می زند؟ زن یا مرد؟

طلاق به کدام یک بیشتر آسیب می زند؟ زن یا مرد؟

به گزارش سایک نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر امیرهوشنگ مهریار درباره اینکه پس از طلاق کدام یک از زوجین آسیب بیشتری می بینند، گفت: اینکه آیا واقعا مقوله طلاق برای آقایان سخت‌تر است یا خانم‌ها مسئله ای است که خیلی به آن پرداخته نشده است.

این روانشناس ادامه داد: به هر حال ازدواج نیازمند سرمایه گذاری عاطفی و مادی بسیاری برای طرفین است و به هم خوردن یک رابطه آسیب های اجتماعی و مالی را برای زوجین ایجاد می کند.

البته باید به این نکته توجه کنیم که بر هم خوردن یک رابطه هزینه‌هایی را برای آقایان در پی دارد و این امر خیلی به مذاقشان خوش نمی‌آید.

در رابطه با آسیب های روحی زوجین پس از طلاق، میزان لطمه های روحی به زوجین به این امر بستگی دارد که مسئله طلاق از سوی مرد یا زن مطرح شده باشد و در نتیجه پذیرش قضیه برای طرف مطرح کننده راحت تر خواهد بود.

در جامعه ما مردها در زمان طلاق و جدایی از همسر آسیب های کمتری از لحاظ روحی خواهند دید،زیرا انتخاب ها و فرصت های بیشتری را جامعه و فرهنگ در اختیار وی خواهد گذاشت، برای مثال مردی با ۴۰ سال سن پس از جدایی به سادگی می تواند با خانمی کوچکتر از خود ازدواج کند.

این در حالیست که زنان در دوره پس از طلاق در جامعه با بحران‌های مختلفی از جمله مشکلات مالی، مشکلات احساسی، عدم حمایت از سوی خانواده و جامعه و تنهایی مواجه هستند.

یکی دیگر از مشکلات طلاق برای خانم‌ها این است که در بسیاری از موارد امکان ازدواج مجدد وجود ندارد.

این روانشناس در پایان گفت: در کشور ما تنها مسئله‌ای که برای مردها پس از طلاق مشکل ساز می‌شود پرداخت مهریه و مشکلات مالی است و از لحاظ روحی خیلی دچار مشکل نخواهند شد و یا اگر احساس تنهایی کنند مقطعی بوده و زودگذر است.

 

بیشتر بخوانید:
زمانی که زوجین تنهایی دو نفره را تجربه می کنند: طلاق عاطفی
آیا واقعاً آمادگی طلاق را دارید؟

 

در این زمینه شما چه فکر می کنید؟

طلاق به کدام یک بیشتر آسیب می زند؟ زن یا مرد؟
3.9 از 9 رای
telegram2 files

4 دیدگاه

 1. باسلام
  علاقه مندم بدونم این اطلاعات بر پایه ی کدوم تحقیقات علمی بیان شده است؟ میشه منبع رو هم اعلام کنن.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  1. سلام این مطلب همانطور که در ابتدای آن توضیح داده شده از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان و به نقل از دکتر امیرهوشنگ مهریار کار شده است.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. با سلام و تشکر از ارائه اطلاعات مطرح شده…بنظرم باید مشاوره قبل از ازدواج و قبل از طلاق بعنوان یک ضرورت فرهنگ سازی شود.البته وزارت آموزش وپرورش از هفت سال قبل اقدام به برگزاری کلاس های پیش از ازدواج خاص دانش آموزان پایه سوم و چهارم دبیرستان نموده است. خبر بهتر آن که از دو سال پیش هم مدارس پسرانه هم به طرح مذبور اضافه گردیده است.معاونت های علوم پزشکی دانشگاه های کشور با همکاری ادارات بهزیستی و عقد تفاهم نامه اقدام به برگزاری همایش ازدواج سالم برای گروه سنی هجده تابیست و نه سال می نماید.و در دانشگاه های کشور و ادارات مختلف کارگاه های رایگان برای جمعیت سنی جوان تشکیل می دهد. بهرحال بحران کاهش جمعیت و نرخ پایین رشد موالید و …هم زنگ خطری است که به صدا در آمده است.و در مجموع اهمیت تشکیل یک خانواده سالم با انتخابی آگاهانه و زندگی عاشقانه را باید در راس برنامه ریزی ها قرار داد.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *