طلاق به کدام یک بیشتر آسیب می زند؟ زن یا مرد؟

طلاق به کدام یک بیشتر آسیب می زند؟ زن یا مرد؟

به گزارش سایک نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر امیرهوشنگ مهریار درباره اینکه پس از طلاق کدام یک از زوجین آسیب بیشتری می بینند، گفت: اینکه آیا واقعا مقوله طلاق برای آقایان سخت‌تر است یا خانم‌ها مسئله ای است که خیلی به آن پرداخته نشده است.

این روانشناس ادامه داد: به هر حال ازدواج نیازمند سرمایه گذاری عاطفی و مادی بسیاری برای طرفین است و به هم خوردن یک رابطه آسیب های اجتماعی و مالی را برای زوجین ایجاد می کند.

البته باید به این نکته توجه کنیم که بر هم خوردن یک رابطه هزینه‌هایی را برای آقایان در پی دارد و این امر خیلی به مذاقشان خوش نمی‌آید.

در رابطه با آسیب های روحی زوجین پس از طلاق، میزان لطمه های روحی به زوجین به این امر بستگی دارد که مسئله طلاق از سوی مرد یا زن مطرح شده باشد و در نتیجه پذیرش قضیه برای طرف مطرح کننده راحت تر خواهد بود.

در جامعه ما مردها در زمان طلاق و جدایی از همسر آسیب های کمتری از لحاظ روحی خواهند دید،زیرا انتخاب ها و فرصت های بیشتری را جامعه و فرهنگ در اختیار وی خواهد گذاشت، برای مثال مردی با ۴۰ سال سن پس از جدایی به سادگی می تواند با خانمی کوچکتر از خود ازدواج کند.

این در حالیست که زنان در دوره پس از طلاق در جامعه با بحران‌های مختلفی از جمله مشکلات مالی، مشکلات احساسی، عدم حمایت از سوی خانواده و جامعه و تنهایی مواجه هستند.

یکی دیگر از مشکلات طلاق برای خانم‌ها این است که در بسیاری از موارد امکان ازدواج مجدد وجود ندارد.

این روانشناس در پایان گفت: در کشور ما تنها مسئله‌ای که برای مردها پس از طلاق مشکل ساز می‌شود پرداخت مهریه و مشکلات مالی است و از لحاظ روحی خیلی دچار مشکل نخواهند شد و یا اگر احساس تنهایی کنند مقطعی بوده و زودگذر است.

 

بیشتر بخوانید:
زمانی که زوجین تنهایی دو نفره را تجربه می کنند: طلاق عاطفی
آیا واقعاً آمادگی طلاق را دارید؟

 

در این زمینه شما چه فکر می کنید؟

5 دیدگاه

 1. باسلام
  علاقه مندم بدونم این اطلاعات بر پایه ی کدوم تحقیقات علمی بیان شده است؟ میشه منبع رو هم اعلام کنن.

  1. سلام این مطلب همانطور که در ابتدای آن توضیح داده شده از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان و به نقل از دکتر امیرهوشنگ مهریار کار شده است.

 2. با سلام و تشکر از ارائه اطلاعات مطرح شده…بنظرم باید مشاوره قبل از ازدواج و قبل از طلاق بعنوان یک ضرورت فرهنگ سازی شود.البته وزارت آموزش وپرورش از هفت سال قبل اقدام به برگزاری کلاس های پیش از ازدواج خاص دانش آموزان پایه سوم و چهارم دبیرستان نموده است. خبر بهتر آن که از دو سال پیش هم مدارس پسرانه هم به طرح مذبور اضافه گردیده است.معاونت های علوم پزشکی دانشگاه های کشور با همکاری ادارات بهزیستی و عقد تفاهم نامه اقدام به برگزاری همایش ازدواج سالم برای گروه سنی هجده تابیست و نه سال می نماید.و در دانشگاه های کشور و ادارات مختلف کارگاه های رایگان برای جمعیت سنی جوان تشکیل می دهد. بهرحال بحران کاهش جمعیت و نرخ پایین رشد موالید و …هم زنگ خطری است که به صدا در آمده است.و در مجموع اهمیت تشکیل یک خانواده سالم با انتخابی آگاهانه و زندگی عاشقانه را باید در راس برنامه ریزی ها قرار داد.

 3. ۱۲۳- پر واضح است که احاطه و اقتدار زن بر مرد بسیار عمیق تر است زیرا ولایت زن بر دل و اراده مرد است. پس اگر زن بخواهد بر حق و دین خدا عمل کند محال است مرد تن در ندهد. و این بدان معناست که علت العلل تباهی زناشوئی، زن است نه مرد. زیرا ضعیفه بودن زن یک امر بیرونی و سطحی است. زن اگر بخواهد زندگیش را اصلاح کند می تواند. از اینجاست که به قول رسول اکرم (ص) اکثر زنان دوزخی هستند زیرا از این اقتدار الهی خود عمداً و آگاهانه سوء استفاده می کنند. به همین دلیل بسیار بندرت زن مطلقه سعادتمند می شود زیرا باعث اصلی اکثر طلاقها زن است. اینست که آخرالزمان جهنم تباهی زن شده است.

  ۱۲۴- زن باید بداند شوهری که بنده و مرید اوست در خفا مرید شیطان است و این زندگی در سراشببی فروپاشی قرار دارد. پس وای بر زنی که شوهر ایده آلش را مردی مرید و بنده خود و بی اراده بداند. او بدترین شوهر دنیا را برگزیده است و این ارضای نفسانیش از بندگی شوهرش به یکسال نمی پاید که بر سرش می شکند و تازه می فهمد که کل بار دنیای زندگی را بر دوش کشیده و مردش جز بولهوسی کاری نمی کند. و این بزرگترین فاجعه عصر ما در انتخاب شوهر است که مظهر کمال حماقت زن مدرن است.

  استاد علی اکبر خانجانی

  کتاب فریادِ زن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *