انتقال روانشناسی به وزارت بهداشت به کارآمدی آن آسیب می زند

انتقال روانشناسی به وزارت بهداشت به کارآمدی آن آسیب می زند

به گزارش سایک نیوز به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمد نریمانی عضو شورای علمی کرسی نظریه‌ پردازی علوم رفتاری ، جدا کردن شاخه‌هایی از روانشناسی از مجموعه رشته‌های علوم انسانی را بی‌توجهی به ابعاد فرهنگی و اجتماعی تأثیرگذار بر رفتار انسان دانست.

وی در خصوص درخواست وزیر بهداشت، از رئیس جمهور مبنی بر انتقال برخی گرایش‌های رشته روانشناسی از وزارت علوم به وزارت بهداشت، گفت: به نظر من جدا کردن روانشناسی بالاخص روانشناسی خانواده از مجموعه رشته‌های علوم انسانی به معنی بی‌توجهی به ابعاد فرهنگی و اجتماعی تأثیرگذار بر رفتار انسان است.

وی اظهار کرد: وقتی که ما روانشناسی را از علوم انسانی جدا می‌کنیم و به سمت علوم پزشکی می‌بریم بدین معناست که می‌خواهیم رفتار انسان را فقط در بعد زیستی و عصب‌شناختی و در واقع تک عاملی بررسی کنیم و با این دیدگاه به نظر من هیچ وقت روانشناسان ما و دانش روانشناسی نمی‌تواند تأثیر چندان کارآمدی در جامعه و رفتار افراد بگذارد.

نریمانی با تأکید بر این مطلب که این جداسازی تأثیر بسیار منفی بر فرآیند رشد دانش روانشناسی و خدماتی که این دانش به مردم ارائه می‌دهد خواهد داشت، گفت: این موضوع علاوه بر این که بر خدمات مشاوره‌ای که از سوی نهاد دانش روانشناسی به اقشار مختلف داده می‌شود تأثیر می‌گذارد و فی المثل می‌تواند مستقیماً بر آرامش خانواده‌ها و ایجاد تغییرات در آن اثرگذار باشد، در ابعاد پژوهشی این دانش نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت


.

برتری قابل توجه‌ پژوهش‌های روانشناسی نسبت به پژوهش‌های روانپزشکی

عضو شورای علمی کرسی نظریه‌پردازی علوم رفتاری در این باره اظهار کرد: در حال حاضر پژوهش‌هایی که در دامنه علوم انسانی انجام می‌گیرد در مقایسه با فعالیت‌های پژوهشی همکاران ما در علوم پزشکی به ویژه روانپزشکی از بنیه و اساس بسیار قابل توجهی برخوردار است.

وی ادامه داد: به همین خاطر جدا کردن روانشناسی از علوم انسانی یعنی آسیب زدن به این رشته و آسیب زدن به آن چیزی که ما تحت عنوان روانشناسی اسلامی دنبال کرده‌ایم و در مقابل به مبانی عصب‌شناختی اتکا کرده ایم.

وی در آخر افزود: اگر چنین رویکردی را پیگیری کنیم، دیگر نمی‌توانیم به رفتار انسان کل‌نگرانه نگاه کنیم و در نتیجه جایی برای دخالت دادن عوامل اجتماعی و عوامل فرهنگی وجود نخواهد داشت.

انتقال روانشناسی به وزارت بهداشت به کارآمدی آن آسیب می زند
4.2 از 9 رای
telegram2 files

2 دیدگاه

 1. باسلام و عرض ادب
  رشته روان شناسی بالینی شامل تحقیق در مورد اصول،روش ها ورویه هاوتدریس این اصول،روش ها و رویه ها وارایه خدماتی دررابطه با این اصول،روش ها و رویه هااست که امکان شناخت ، پیش بینی وتسکین ناسازگاری ها ، معلولیت ها و ناراحتی های عقلی ، هیجانی،زست شناختی، روان شناختی، اجتماعی و رفتاری را فراهم می آورند ودر مورد طیف گسترده ای از مراجعان کاربرد دارند.
  نگاه روان پزشکی به دلیل ماهیت زیستی که به بیماری هادارد، کمتر به سایر جنبه های های فلسفی ، فرهنگی، و اجتماعی بیماری ها نه به این خاطر که توجهی به آن ها نمی شود بلکه به خاطر اهمیت شناخت بیماری ها برمبنای زیستی در وحله اول پرداخته می شود وانتظار هم این است که رواپزشک قبل از آن که روان پزشک باشد یک پزشک است که باید به درمان زیستی بیمار بپردازد ودرمان های دیگر ورای درمان های جسمی در حاشیه کار او قرار می گیرد.
  بحث اینجاست که آیا وزارت بهداشت از چه نیروهایی می خواهد در زمینه های فلسفه روان شناسی ، فرهنگ و آموزش وپرورش، روان درمانی بر مبنای مکاتب و نظریه ها. تشخیص و سنجش، تدریس و نظارت بالینی، تحقیق / نگارش. مشاوره های بالینی منبعث از فرهنگ و اجتماع ودین. روان شناسی شخصیت و معنویت. تدریس استفاده کند؟ تا روان شناسی بالینی که نگاهی یک پارچه نگر به درمان های زیستی ، روانی، و اجتماعی دارد دردامن وزارت بهداشت که فاقد نیروهای کارآمد در حوزه علوم انسانی است در دامن تک بعد نگری نیفتد. بعضی از اساتید محترم روان پزشکی اشاره کرده اند محیط غنی آموزش بیمارستانی برای آموزش روان شناسان بالینی از وزارت علوم قوی تراست واین منطق قابل قبولی است ولی حیطه کار روان شناسان بالینی بسیار گسترده تر است از نگاه زیست شناختی به درمان بیماری ها ، و نگاه آن ها به عوامل اجتماعی، فرهنگی، تعلیم و تربیت، حوزه های کار و فعالیت واقتصاد، فقرو انواع انحرافات، سیاست، افسردگی ،اضطراب، نا امنی های اجتماعی،سیاسی،شغلی، ودر حوزه های پیشگیری از جرائم ،وراه کارهای آموزشی در مقابله با رفتارهای شخصیت های ضد اجتماعی و …خیلی گسترده و عمیق است. به نظر من اساتید محترم روان شناسی و اساتید روان پزشکی اگر با هم برنامه ای مدون تنظیم کنند که جایگاه و استقلال دو علم حفظ شده وبا هم، همکاری علمی صمیمانه در جهت تربیت نیروهای ماهر داشته باشند حالا با هرنام و هر عنوانی، کمک بزرگی به اجتماع خواهند کرد.
  با احترام سید محمد حبیبی روان شناس بالینی ۲۶ / ۹ / ۹۵

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *