سایک نیوز  »  اخبار   »   غربالگری بیماری‌های روانی فقط در مراکز دولتی صورت می‌گیرد
غربالگری بیماری‌های روانی فقط در مراکز دولتی صورت می‌گیرد

غربالگری بیماری‌های روانی فقط در مراکز دولتی صورت می‌گیرد

 

به گزارش سایک نیوز و به نقل از طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر ایرج حریرچی درباره ریشه‌های اجتماعی بیماری‌های روانی در جوامع امروزی و نقش نهادها در پیشگیری و کاهش این بیماری‌ها، گفت: افرادی که به مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه‌های بهداشتی دولتی مراجعه می‌کنند، مورد غربالگری بیماری‌های روانی قرار می‌گیرند و در صورت لزوم به روانپزشک معرفی می‌شوند.

وی درخصوص تشریح اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با بیماری‌های روانی افزود: وزارت بهداشت در درجه نخست برای پیشگیری از بیماری‌های روانی با آگاه سازی جامعه و رسانه‌ها در جهت کاهش استرس‌های محیطی، گام برمی‌دارد و در درجه دوم در راستای درمان بیماری‌های سبک، متوسط و سنگین تلاش می‌کند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: وزارت بهداشت در همین راستا روانشناسان بالینی را درشبکه بهداشت و درمان به کار گرفته است تا موارد بیماری را غربالگری کنند.

دکتر حریرچی در ادامه اظهار کرد: افرادی که به بخش دولتی، مراکز بهداشتی و درمانی و خانه‌ها و پایگاه‌های بهداشتی دولتی مراجعه می‌کنند، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و غربالگری به صورت تکمیل پرسش نامه‌های چند گزینه ای انجام می‌شود.

دکتر حریرچی درباره روند درمان افراد بیمار گفت: علائم اولیه بیماری‌های روانپزشکی به صورت استاندارد از آن استخراج می‌شود و بیماری مشخص می‌شود. اگر علائم فرد قابل توجه و نیازمند مداخله باشد به روانشناس و در ادامه در صورت نیاز و ادامه روند درمان به روانپزشک معرفی می‌شود. در واقع وضعیت این بیماران تا بهبودی پیگیری می‌شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *