درمان مشکلات ذهنی مانند افسردگی با استفاده از نوعی اپلیکیشن هوشمند

درمان مشکلات ذهنی مانند افسردگی با استفاده از نوعی اپلیکیشن هوشمند

به زودی می‌توان با استفاده از نوعی اپلیکیشن هوشمند ساخت محققان آمریکا، اضطراب، افسردگی و دیگر مشکلات ذهنی افراد را تشخیص داد و آنها را بدون ملاقات با روانشناس، درمان کرد.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از طبنا (خبرگزاری سلامت)، محققان بیمارستان مک‌لین در آمریکا، در حال ساخت اپلیکیشن هوشمندی هستند که با استفاده از اصلاح تعصب شناختی برای تفسیر (CBM-I)، می‌توان افراد مبتلا به اضطراب، افسردگی یا مشکلات دیگر ذهنی را شناسایی کرد و عادت‌های ذهنی آنها را بدون کمک روانشناس تغییر داد.

روش اصلاح تعصب شناختی برای تفسیر زمانی‌که با درمان رفتار شناختی (CBT) ادغام می‌شود، بهترین نتیجه را به همراه دارد و معمولا در شرایط حاد روان‌درمانی به کار برده می‌شود.

چنانچه این اپلیکیشن هوشمند به تولید انبوه برسد، می‌تواند در بیرون از فضای بیمارستان هم به کار برده شده و به درمان بیماران روحی بپردازد.

در CBM-I، روش‌هایی استفاده می‌شود که تفسیر افراد را از موقعیت‌های دو پهلو و مبهم تغییر داده و می‌تواند موجب نگرش مثبت یا منفی در آنها شود. در واقع در CBM-I، تلاش بر این است که تعصب‌های تفسیری هدف قرار گیرند. در واقع این نوع تعصب، عادتی ذهنی است که منجر به ابتلا به بیماری‌های روانی بسیاری می‌شود.

محققان برای انجام این کار، یکسری سوال در زمینه موقعیت‌های روزمره افراد مطرح کردند و احساس بیماران را در خصوص هر موقعیت جویا شدند. به طور مثال آنها از چه موقعیتی لذت می‌برند یا کدام یک خسته‌کننده یا آزاردهنده است.

مردم در روز با چنین تعاملات بیشماری روبه‌رو هستند و نتیجه‌گیری‌های منفی، اثرات بدی روی ذهن افراد می‌‌گذارد.

محققان بیمارستان مک‌لین، با استفاده از روش CBM-I در کنار CBT توانستند بیماران را به‌گونه‌ای تشویق کنند که به جای استفاده از تعابیر منفی، از تعابیر مثبت استقبال کنند. این روش اثر مثبت و خوبی در درمان بیماران مبتلا به مشکلات ذهنی حاد داشت.

این محققان بر اساس این روش‌ درمانی، در حال تولید نسخه هوشمند این نوع درمان هستند تا با استفاده از اپلیکیشن هوشمند، بیماران مبتلا به مشکلات افسردگی، اضطراب و دیگر بیماری‌های روحی بتوانند حتی بدون روانشناس و بیرون از بیمارستان درمان شوند.

این اپلیکیشن هوشمند می‌تواند به بیماران مهارت‌های جدید بیاموزد و کاری کند که آنها از عادت‌های سالم ذهنی پیروی کنند و در خصوص موضوعات مختلف، نتیجه‌گیری‌های منفی نکنند. روش‌هایی که در نهایت مشکلات ذهنی آنها را برطرف می‌کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *