مغز زنان جوان‌تر از مغز مردان است

مغز زنان جوان‌تر از مغز مردان است

 

پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در بررسی جدیدی دریافتند که مغز زنان نسبت به مغز مردان، دیرتر پیر می‌شود.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، تأثیر زمان بر مغز زنان و مردان متفاوت است. با افزایش سن، مغز کوچک می‌شود اما این فرآیند در مردان سریع‌تر از زنان اتفاق می‌افتد. متابولیسم مغز با بالا رفتن سن، کاهش می‌یابد اما این موضوع در مردان و زنان متفاوت است.

پژوهش جدیدی که در دانشکده پزشکی “دانشگاه واشنگتن”(Washington University) صورت گرفته نشان می‌دهد مغز زنان از نظر متابولیکی، حدود سه سال جوان‌تر از مردان هم سال آنان است.

“مانو گویال”(Manu Goyal)، استادیار رادیولوژی دانشگاه واشنگتن و از نویسندگان این پژوهش گفت: ما کار خود را با درک نحوه تأثیر عوامل مربوط به جنسیت بر آسیب‌پذیری مغز در بیماری‌های نوروژنیک آغاز کردیم. شاید متابولیسم مغز بتواند به درک برخی تفاوت‌های ناشی از افزایش سن میان زنان و مردان کمک کند.

مغز، مواد قندی را مورد استفاده قرار می‌دهد اما نحوه استفاده مغز از مواد قندی با افزایش سن تغییر می‌کند. نوزادان و کودکان، مقداری از سوخت مغز را طی فرآیندی موسوم به “قندکافت بی‌هوازی”(aerobic glycolysis) مورد استفاده قرار می‌دهد که در رشد و بلوغ مغز مؤثر است. بقایای مواد قندی برای انجام کارهای روازنه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نوجوانان و بزرگسالان جوان، بخش قابل توجهی از مواد قندی، صرف فرآیند قندکافت بی‌هوازی می‌شود اما با افزایش سن این مقدار کاهش می‌یابد و با رسیدن فرد به ۶۰ سالگی، به سطح بسیار پایینی می‌رسد.

درک پژوهشگران از تفاوت متابولیسم مغز میان زنان و مردان متفاوت بود؛ در نتیجه ۲۰۵ نفر را مورد بررسی قرار دادند تا بفهمند که مغز چگونه از مواد قندی استفاده می‌کند.

۱۲۱ نفر از شرکت‌کنندگان این پژوهش، زن و ۸۴ نفر مرد بودند که در سنین ۲۰ تا ۸۲ قرار داشتند. پژوهشگران برای سنجش جریان اکسیژن و گلوکز در مغز شرکت‌کنندگان، پت‌اسکن آنها را مورد بررسی قرار دادند. آنها برای هر شخص، میزان مواد قندی موجود در فرآیند قندکافت بی‌هوازی را در نواحی گوناگون مغز بررسی کردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *