تفاوت نورون‌های عصبی در مغز افراد باهوش با افراد عادی

تفاوت نورون‌های عصبی در مغز افراد باهوش با افراد عادی

 

دانشمندان نحوه‌ی بازتاب هوش در ساختارهای مغز را بررسی کردند. هر قدر فردی باهوش باشد، اتصال‌های کمتری میان نورون‌های قشر مخ او وجود دارد. این نتیجه‌ی مطالعه‌ای است که دانشمندان علوم عصبی از جمله «ارهان گنچ» و «کریستوف فرنز» در دانشگاه رور بوخوم، انجام دادند.

 

این مطالعه با استفاده از روش عکسبرداری عصبی ویژه‌ای به انجام رسید که بینش محققان را نسبت به سیم‌بندی یا اتصال سلول‌های عصبی مغز در سطح ریزساختار گسترش می‌دهد. این محققان با کمک همکاران خود از دانشگاه نیومکزیمو در آلکبوکرک، دانشگاه هامبولت برلین و موسسه‌ی تحقیقات بیوپزشکی و زیست محیطی لولیس در آلکبوکرک، توانستند مقاله‌ی خود را در مجله معتبر Nature منتشر کنند. هوش با تعداد دندریت‌ها تعیین می‌شود.

محققان مغز ۲۵۹ زن و مرد را با استفاده از عکسبرداری تراکم و پراکندگی جهت آکسون‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این روش به محققان اجازه داد تا میزان دندریت‌های موجود در قشر مخ را اندازه بگیرند. سلول‌های عصبی از دندریت‌ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. افزون بر این، تمامی شرکت‌کنندگان در مطالعه در آزمون IQ هم حضور داشتند.

متعاقباً، محققان داده‌های جمع‌آوری شده را با یکدیگر مرتبط ساخته و دریافتند که هر قدر فردی باهوش باشد، دندریت‌های کمتری در قشر مخ او وجود دارد.

گروه تحقیق با استفاده از پایگاه داده‌ای مستقل که عموم افراد هم می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، این نتایج را در نمونه‌ی دوم با حضور تقریباً ۵۰۰ فرد تایید کردند. یافته‌های جدید می‌تواند نتایج متناقضی را که تاکنون درباره‌ی هوش جمع‌آوری شده است، به خوبی توضیح دهد. قبلاً تصور بر این بود که افراد باهوش مغزهای بزرگتری دارند.

فرض بر این بود که مغزهای بزرگ سلول‌های عصبی بیشتری دارند و متعاقباً، از قدرت محاسباتی بیشتری هم برخوردار هستند. با این حال، مطالعات دیگری هم نشان داده بود که علی‌رغم تعداد بالای سلول‌های عصبی، مغز افراد باهوش در مقایسه با افراد کمتر باهوش، فعالیت عصبی کمتری در طول آزمون IQ داشت.

ارهان گنچ در پایان گفت: «افراد باهوش اتصالات عصبی کمتر، ولی کارآمدی دارند. بنابراین، عملکرد ذهنی قابل توجهی در فعالیت عصبی پایین دارند.»

 

منبع: مجله علمی ایلیاد

5 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *